Lai nodrošinātu elektroenerģijas bāzes jaudu Latvijā, nepieciešams rekonstruēt TEC-2, ceturtdien Pasaules enerģētikas padomes Latvijas Nacionālās komitejas rīkotajā diskusijā uzsvēra enerģētikas nozares pārstāvji.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Diskusijā tika uzsvērts, ka 2009.gada 31.decembrī tika slēgta bāzes jaudas elektrostacija Lietuvā - Ignalinas AES. Tāpat nākotnē paredzētas elektroenerģijas ražošanas samazināšana bāzes jaudas stacijās Igaunijā. Savukārt tuvākā perspektīvā nav paredzēta 330-750 kilovoltu tīkla ierobežojošo posmu attīstība elektriskā lokā Igaunija - Latvija - Lietuva - Baltkrievija - Krievija, kas ļautu Latvijas tirgus operatoriem brīvi iepirkt elektroenerģiju kaimiņu valstīs.

Pasaules enerģētikas padomes Latvijas Nacionālā komiteja uzskata, ka šie apstākļi mudina pieņemt lēmumus par Latvijas bāzes jaudu elektrostaciju būvniecību tuvākā un tālākā periodā.

Diskusijas dalībnieki uzsvēra, ka nepieciešams īstenot jaunus efektīvus elektrisko jaudu projektus, no kuriem visātrāk iespējams īstenot rekonstruējot TEC-2, tādējādi jau 2013.gadā sākot ekspluatēt energobloku ar elektrisko jaudu 400 megavati.

"Par to, ka nepieciešams rekonstruēt TEC-2 nevar būt diskusijas, jo tādējādi tiks paaugstināta efektivitāte," norādīja Latvijas Nacionālās komitejas prezidents Namejs Zeltiņš.

Par TEC-2 iestājās arī AS "Latvenergo" Izpētes un attīstības funkcijas attīstības daļas vadītājs Oļegs Linkevičs.

"Patlaban no visiem apspriestajiem projektiem tikai Rīgas TEC-2 projekts ir gatavs īstenošanai, jo tam ir gan finansējums, gan investors, gan arī atbalsts un iekārtu piegādātājs. Principā, jāparaksta līgums un jāsāk celtniecība. Reāli šo bloku varam dabūt gatavu 2013.gadā, bet biomasas projektu varētu īstenot 2016.gadā, ogļu staciju 2020.gadā, atomstaciju labākajā gadījumā 2025.gadā. Tirgus situācija mainīsies dramatiski, tāpēc, runājot par īstermiņa risinājumu, TEC-2 ir galvenais iespējamais risinājums," norāda Linkevičs.

Tāpat tika runāts, ka jāturpina strādāt pie Kurzemes elektrostacijas projekta, lai sasniegtu vismaz 90% nodrošinājumus no jaudas pieprasījuma.

Bet, analizējot tālākā perspektīvā Latvijas elektroenerģijas patēriņa pieauguma tendences, iespējamo elektrisko tīklu, elektroenerģijas un elektriskās jaudas tirgus attīstības variantus Baltijas jūras reģionā, jāturpina darbs pie iespējām 2025.gadā Latvijā ražot elektroenerģiju atomelektrostacijās.

Palielinot elektroenerģijas bāzes jaudu, tiks uzlabota valsts elektroenerģijas eksporta un importa bilance un mazināsies elektroapgādes risks.

Diskusijā piedalījās Pasaules enerģētikas padomes Latvijas Nacionālās komitejas, Nacionālās enerģētikas konfederācijas, Ekonomikas ministrijas, Latvijas Elektroenerģētiķu un energobūvnieku asociācijas, Fizikālās enerģētikas institūta, AS "Latvenergo", AS "Rīgas siltums", Latvijas Siltumuzņēmumu asociācijas, Latvijas Darba devēju konfederācijas, AS "Latvijas gāze", RTU un citu organizāciju pārstāvji.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form