Vakcinācija pret Covid-19: no pirmdienas var pieteikties cilvēki ar hroniskām saslimšanām
Foto: LETA

No pirmdienas, 22. marta, savas vakcīnas pret Covid-19 saņemšanai aicināti pieteikties cilvēki ar hroniskām saslimšanām, preses konferencē žurnālistus informēja veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pacienti ar hroniskām saslimšanām aicināti pieteikties vietnē "manavakcina.lv", zvanot pa tālruni 8989 vai pie saviem ģimenes ārstiem.

Kā norādīja Pavļuts, vietnē "manavakcina.lv" un pa tālruni 8989 pieteikušies jau 23 000 cilvēku, kas ietilpst šajā prioritāri vakcinējamo cilvēku grupā, kā arī kopumā Latvijā ir 166 000 cilvēku, kas tajā ietilpst.

"Šonedēļ atsākam vakcināciju ar jaunu sparu," paziņoja Pavļuts, ņemot vērā, ka iepriekšējā nedēļā vakcinācijas ar "AstraZeneca" pārtraukuma dēļ vakcinācijas process tika uzlikts "uz pauzes". Piektdien tika pieņemts lēmums atsākt vakcināciju ar "AstraZeneca".

Pavļuts uzsvēra, ka šobrīd prioritāte ir panākt vakcināciju tik raitā tempā, cik to atļauj piegādes. Šīs nedēļas mērķis ir vakcinēt no 2500 līdz 3000 cilvēkiem dienā. Tāpat viņš informēja, ka līdz šim ir izmantotas 102 745 vakcīnu devas. Vakcinēti vairāk nekā 39 000 seniori vecumā virs 70 gadiem, gandrīz 9000 sociālo aprūpes centru iemītnieki un darbinieki un vairāk nekā 50 900 mediķu.

Iedzīvotāju atbilstību hronisko saslimstību grupai noteiks divos veidos:

1. ja pieteikšanās vakcinācijai notikusi vietnē "manavakcina.lv" vai pa tālruni 8989, dati tiks salīdzināti ar informāciju vienotajā veselības nozares elektroniskajā informācijas sistēmā – pret pieejamajiem hronisko slimību reģistriem un izrakstītajiem kompensējamajiem medikamentiem;

2. ja pieteikšanās vakcinācijai notikusi pie ģimenes ārsta, ģimenes ārsts vadīsies atbilstoši Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) rekomendācijām hroniski slimo pacientu vakcinācijai.

VM, nosakot prioritāri vakcinējamās sabiedrības grupas, ir vadījusies pēc medicīniskām un epidemioloģiskām indikācijām, ātrāk aicinot vakcinēt iedzīvotājus, kuriem Covid-19 inficēšanās saistīta ar smagiem veselības traucējumiem, piemēram, seniori, personas ar hroniskām slimībām, personas, kurām tiek veiktas nopietnas medicīniskas manipulācijas.

Līdz ar jaunās grupas atvēršanu vakcinēties aicināti iedzīvotāji, kas slimo ar ļaundabīgiem audzējiem, hroniskām elpošanas ceļu slimībām, hroniskām sirds asinsvadu sistēmas slimībām, hroniskām nieru slimībām, hroniskām aknu slimībām, hroniskām nervu sistēmas slimībām, cukura diabētu, imūnsupresiju, aptaukošanos un smagām psihiskām slimībām.

Ņemot vērā, ka turpinās aktīva senioru virs 70 gadiem vakcinācija un ņemot vērā pieejamo vakcīnu apjomu, šīs nedēļas sākumā aptuveni 8 000 iedzīvotāji ar hroniskām saslimšanām saņems īsziņas un e-pastus ar informāciju par tālāko rīcību, lai saņemtu vakcīnu, informēja ministrijā. Tā kā šo iedzīvotāju atbilstība tiks pārbaudīta pret Cukura diabēta pacientu reģistru, Onkoloģisko pacientu reģistru, Multiplās sklerozes pacientu reģistru, HIV pacientu reģistru, C-hepatīta pacientu reģistru, nedēļas sākumā uzrunātajiem iedzīvotājiem nebūs nepieciešami nosūtījumi.

Turpinot iedzīvotāju uzaicināšanu vakcinēties, iedzīvotājiem nosūtījums vakcinācijai pret Covid-19 nebūs nepieciešams, ja:

1. par iedzīvotāju, kurš pieteicies "manavakcina.lv" vai pa tālruni 8989, ir informācija par datu esamību vienotajā veselības nozares elektroniskajā informācijas sistēmā;

2. par iedzīvotāju, kurš pieteicies "manavakcina.lv"/8989, ir informācija par datu esamību vienotajā veselības nozares elektroniskajā informācijas sistēmā par atprečotām kompensējamo medikamentu receptēm pēdējā kalendārā gada laikā;

3. persona tiek vakcinēta ģimenes ārsta praksē;

4. persona ārstējas stacionārā, ārstējošais ārsts sadarbībā ar pacientu var lemt par vakcināciju pret Covid-19, nosūtot pacientu vakcinācijai ārstēšanās laikā atbilstoši iekšējai kārtībai attiecīgajā stacionārās ārstniecības iestādē.

Citos gadījumos hroniska pacienta Covid-19 vakcinācijai nepieciešams nosūtījums. Par to iedzīvotāji tiks informēti īsziņā vai e-pastā. Ja ārsta rīcībā nav medicīnisko datu, kas apliecina hroniskas slimības esamību, pacientam var lūgt uzrādīt citu ārstu sniegtos konsultāciju slēdzienus vai izrakstus, kas pamato hroniskas slimības esamību nosūtījuma izsniegšanai, norādīja ministrijā.

Kā ziņots, ceturtdien Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) "AstraZeneca" vakcīnu pret Covid-19 atzinusi par drošu.

Kā pēc EZA drošuma komitejas sēdes preses konferencē pavēstīja EZA vadītāja Emera Kuka, "komiteja ir nonākusi pie skaidra zinātniski slēdziena – šī ir droša un efektīva vakcīna. Ieguvumi no tās, aizsargājot cilvēkus no Covid-19 un ar to saistītajiem nāves un hospitalizācijas riskiem, atsver iespējamos riskus".

"Komiteja arī ir secinājusi, ka vakcīna nav saistīta ar trombembolijas gadījumu vai asins recekļu riska pieaugumu," sacīja Kuka.

Tomēr aģentūra nevar pilnībā noraidīt saikni starp retiem trombembolijas gadījumiem un vakcīnu un tāpēc sākusi papildu izpēti, lai izprastu jautājumu, norādīja Kuka.

Eksperti iesaka informēt ārstus un vakcīnu saņēmējus par iespējamajiem riskiem.

EZA iesaka vakcīnas brošūrās pievienot aprakstu par šiem trombembolijas gadījumiem, lai veselības aprūpes dienestu darbinieki un pacienti zinātu par šiem retajiem asins recekļu gadījumiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Vakcinācija pret Covid-19 Daniels Pavļuts
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form