Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Līdz šim pirmo vakcīnas pret Covid-19 devu Latvijā ir saņēmis 5,1% pieaugušo populācijas, kas ir otrais zemākais rādītājs Eiropas Savienības (ES) un Eiropas Ekonomiskās zonas (EEZ) valstu vidū, liecina Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra apkopotie dati.

Vēl pirms nedēļas Latvija atradās pēdējā vietā ES un EEZ valstu vidū pēc pirmās devas saņēmēju īpatsvara, bet patlaban saraksta apakšā nokļuvusi Bulgārija, kur pirmo vakcīnas devu saņēmuši 4,9% pieaugušo populācijas.

Proporcionāli visvairāk pirmās vakcīnas devu joprojām izlietots Maltā, kur 18,3% pieaugušo populācijas jau ir saņēmuši pirmo devu, un Ungārijā, kur šis rādītājs ir 16,6%. Trešajā vietā atrodas Somija, kur šis rādītājs ir 13,4%.

Tikmēr ceturtajā vietā atrodas Igaunija, kas vēl iepriekš bija viena no valstīm ar relatīvi zemu vakcinēto īpatsvaru, bet patlaban ar pirmo devu savakcinējusi jau 12,9% pieaugušo populācijas. Igaunijā pašlaik gan ir arī otrs augstākais Covid-19 izplatības līmenis Eiropā.

Latvija no pārējām Baltijas valstīm atpaliek aptuveni divas reizes, jo arī Lietuvā ar pirmo devu vakcinēts ievērojami lielāks pieaugušo īpatsvars - kopumā 10,9%.

Pēc otrās devas saņēmušo īpatsvara pret pieaugušo populāciju Latvija, kur šis rādītājs ir 1,2%, aizvien atrodas pirmspēdējā vietā - aiz Bulgārijas, kur otro devu saņēmis 1% pieaugušo. Arī šajā rādītājā Latvija ievērojami atpaliek no pārējām Baltijas kaimiņvalstīm - Igaunijā otro devu saņēmuši jau 4,9% pieaugušo, bet Lietuvā - 4,2%.

Visu ES un EEZ valstu vidū pirmās devas saņēmēju mediāna ir 9,8% pieaugušo populācijas, savukārt otrās devas mediāna - 4,3%.

ECDC analīzē izmantoti dati par vakcinētajiem virs 18 gadiem un attiecīgās valsts iedzīvotāju skaitu vecumā virs 18 gadiem. ECDC dati tiek apkopoti un ziņoti ar nelielu nobīdi, proti, ziņā izmantotie dati ir par laika periodu līdz 14.martam.

Jau ziņots, ka Latvija vakcinācijas procesā ir saskārusies ar vairākiem būtiskiem izaicinājumiem, tostarp zemu vakcīnu pieejamību un loģistikas problēmām. Paralēli, šonedēļ, līdzīgi kā virknē ES un EEZ valstu, uz trīs dienām tika apturēta "AstraZeneca" vakcīnas lietošana.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!