Valmieras novadā iekļaus arī Naukšēnus un Rūjienu
Foto: Saeimas administrācija

Saeimas Administratīvi teritoriālās reformas komisija otrdien, 11. februārī, lēma jaunveidojamajā Valmieras novadā iekļaut arī Naukšēnu novadu un Rūjienas novadu, savukārt Valkas novadā arī Trikātas pagastu un Ēveles pagastu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Gan Valmieras novadu, gan Valkas novadu kopumā veidos arī citi novadi. Savukārt par augstāk minēto teritoriju iekļaušanu bija raisījušās vienas no plašākajām diskusijām.

Tāpat saglabāts jau sākotnējais Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) piedāvātais regulējums, ka jaunveidojamā Valkas novadā tiek iekļauts arī Strenču novads.

Reizē tiek sagaidīts, ka VARAM nedēļas laikā sagatavos savu piedāvājumu par Valkas novadu, lai sniegtu redzējumu par labāko risinājumu efektīvākas pašvaldības izveidošanai, žurnālistiem skaidroja komisijas priekšsēdētājs Artūrs Toms Plešs (AP).

Komisijas sēdē pret Trikātas pagasta pievienošanu Valkas novada iebilda kāds pagasta iedzīvotājs, kurš akcentēja, ka šādā gadījumā vērsīsies Satversmes tiesā. No viņa teiktā arī izrietēja, ka pie šāda scenārija viņš varētu aizbraukt no Latvijas.

Arī Strenču novada pārstāvis iebilda pret ieceri to pievienot Valkai, skaidrojot, ka abas pašvaldības nav savstarpēji saistītas.

Politiķis neizslēdza teorētisku iespēju, ka pēc VARAM piedāvājuma saņemšanas vēl kādas izmaiņas attiecībā uz Valkas un Valmieras novadiem varētu tikt veiktas.

Vienlaikus Plešs piebilda, ka atbalstīts komisijas pamatuzstādījums un darbs pie Valmieras novada jautājuma pēc būtības ir noslēdzies.

Komisija nemainīja VARAM piedāvājumu par jaunveidojamo Limbažu, Madonas un Siguldas novadu teritorijām, neatbalstot alternatīvus risinājumus. Vēl gan provizoriski līdz nedēļas beigām tiek gaidīti Varakļānu novada, kuru paredzēts iekļaut Madonas novadā, iedzīvotāju aptaujas rezultāti, par to, vai vairākums drīzāk vēlas pievienoties Madonas vai Rēzeknes novadam, norādīja Plešs. Viņš piebilda, ka Varakļānu pašvaldības pārstāvji pauduši, ka drīzāk atbalstītu iekļaušanos Madonas novadā, tomēr atsevišķi iedzīvotāji ciešāku saikni jūtot ar Rēzekni Latgalē.

Saistībā ar Siguldas novada izveidi vēl tiks gaidīta tajā iekļaut paredzētā Krimuldas novada skatījums. Deputāts Jānis Dombrava (NA) norādīja, ka varētu tikt diskutēts par daļas Krimuldas novada iekļaušanu jaunveidojamajā Saulkrastu novadā. Politiķis arī aicināja Salacgrīvas novadu formulēt savu pozīciju par to, vai tas būtu gatavs pievienoties kopīgam Piejūras novadam ar Saulkrastiem.

Deputāts Arvils Ašeradens (JV) norādīja, ka Salacgrīvas novadam būtu nepieciešams laiks sava viedokļa formulēšanai, tāpēc par to komisija varētu lemt otrā lasījuma noslēgumā.

Komisija jau iepriekš lēma, ka vēl notiks diskusija par Saulkrastu novada teritoriju un tiek gaidīta potenciālo šo novadu veidojošo pašvaldību viedoklis, pastāstīja Plešs. Viņš norādīja, ka komisija darbu pie likumprojekta otrajā lasījumā varētu noslēgt trīs nedēļu laikā vai pat agrāk.

Ik pa laikam komisijas sēdē raisījās diskusijas starp opozīcijas deputātu Viktoru Valaini (ZZS) un VARAM pārstāvjiem, deputātam prasot pamatojumu konkrētiem novadu reformas soļiem.

Vēršoties arī pie kolēģiem, politiķis aicināja saglabāt Salacgrīvas novadu un Saulkrastu novadu tādus, kādi tie ir pašlaik, norādot, ka neredz, kas ikdienā mainīsies no jaunu novadu izveidošanas.

Arī opozīcijas deputāte Regīna Ločmele-Luņova (S) neatbalstīja vairāku pašreizējo novadu vai pagastu iekļaušanu jaunveidojamajos novados, norādot uz iedzīvotāju pretestību tam, piemēram, no Trikātas pagasta iedzīvotāju puses.

Alojas novada pašvaldības pārstāvis komisijas sēdē apšaubīja ieguvumus no tā pievienošanas jaunveidojamajam Limbažu novadam. Viņš norādīja, ka tas nemainīs faktu, ka jaunajā novadā būs pārāk maz sociālo darbinieku. Tāpat tas var negatīvi ietekmēt skolēnu brīvpusdienu saņemšanas sistēmu.

Pašvaldības pārstāvis arī kritizēja "vienā virzienā" vērsto reformas reklāmas kampaņu, kas esot bijusi arī par nesaistītām tēmām un kurā nebija dzirdami reģionālie viedokļi.

Kā ziņots, iebilstot pret likumprojektā vai tā priekšlikumos paredzētajiem scenārijiem, vairāku pašvaldību pārstāvji komisijas sēdē pauda vēlmi pievienoties jaunveidojamajam Valmieras, nevis Valkas novadam.

Īstenojot ATR, 119 vietējo pašvaldību vietā plānots izveidot 39 pašvaldības.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Artūrs Toms Plešs Novadu reforma Arvils Ašeradens Jānis Dombrava Regīna Ločmele-Luņova Saeima Salacgrīva Valmiera VARAM Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form