Foto: LETA

Aicinot atmaksāt viņu veiktās brīvprātīgās veselības apdrošināšanas iemaksas, Nacionālajā Veselības dienestā (NVD) vērsušies 180 iedzīvotāji. Portālam "Delfi" iestāde skaidro, ka atmaksu veic mēneša laikā, un naudu atguvuši 30 cilvēki. No 1. janvāra iecerētā iedzīvotāju dalīšana pilna un pamata veselības aprūpes pakalpojumu grozu saņēmējos neizdevās – sistēmu neizdevās "palaist," un Saeima tās ieviešanu atlika līdz jūlijam.

Kopumā brīvprātīgo apdrošināšanas iemaksu veicējiem atmaksāti 5,5 tūkstoši eiro.

Tiesa, notiek ne tikai atmaksas process, bet arī turpinās brīvprātīgo iemaksu veikšana, "Delfi" noskaidroja NVD.

"Iedzīvotāji turpina veikt brīvprātīgās veselības apdrošināšanas iemaksas, bet mazākā skaitā nekā iepriekš," stāstīja NVD sabiedrisko attiecību pārstāve Evija Štālberga.

Kopumā NVD ir saņēmis brīvprātīgās veselības apdrošināšanas iemaksas vairāk nekā 805 tūkstošu eiro apmērā. Šīs iemaksas veikuši vairāk nekā 5500 iedzīvotāji.

Jau vēstīts – lai tie iedzīvotāji, kuri nestrādā vispārējā nodokļu režīmā un kurus automātiski neapdrošina valsts, varētu šogad varētu saņemt pilnu medicīnas pakalpojumu grozu, bija jāsamaksā kopumā par diviem gadiem 206,40 eiro jeb 51, 60 eiro par pērno gadu un 154,80 eiro par 2019. gadu.

Ko nozīmē pilnais un ko pamata veselības aprūpes grozs, un kuras ir valsts automātiski apdrošinātās iedzīvotāju grupas, var lasīt šeit.

"Delfi" jau rakstīja, ka dienu pirms divu veselības aprūpes pakalpojumu grozu ieviešanas 1. janvārī atklājās kļūdas informācijas tehnoloģiju infrastruktūrā, un visi, neatkarīgi no nodokļu maksāšanas un brīvprātīgo iemeslu veikšanas, turpināja saņemt visus valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus.

Kamēr atbildīgā iestāde NVD laboja kļūdas, gada sākumā sarosījās Saeimas Sociālo un darba lietu komisija, kura parlamentā rosināja jautājumu par jaunās kārtības ieviešanas pārcelšanu par pusgadu. Saeima teica jāvārdu.

Jautāta par brīvprātīgo iemaksu atmaksas iespējām bijusī veselības ministre Anda Čakša (ZZS), kura šobrīd ir Saeimas deputāte, atzina: "Šobrīd bonuss ir tiem, kas neko nav maksājuši. Tas ir jāatzīst, viņi ir bonusa situācijā, jo turpina saņemt visu veselības aprūpes pakalpojumu apjomu".

Tiesa, jānorāda, ka būtisks ir ne tikai jautājums par brīvprātīgi veiktajām apdrošināšanas iemaksām, bet jāņem vērā arī tas, ka vispārējā nodokļu režīmā strādājošie kopš 2018. gada 1. janvāra apdrošināti caur veiktajām sociālajām iemaksām

Valsts veselības apdrošināšanas ieviešana 2018. gadā deva papildus 85 miljonus eiro veselības nozarei, kas izmantoti un izmaksāti ārstu un medmāsu atalgojuma palielināšanai. Pēc NVD datiem

pērnā gada pirmajā pusgadā atalgojums vidēji audzis par aptuveni 30%. "Tāpēc apdrošināšanas atcelšana nozīmētu finansējuma palielināšanas atcelšanu nozarei par milzīgu summu – 85 miljoniem eiro un par vēl lielākām summām tuvākajos gados – 2019.gadā 99,6 miljoni eiro, 2020.gadā – 105,5," "Delfi" skaidroja Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!