Valsts veselības apdrošināšanas platformai sekmīgi pieslēgta pirmā datubāze
Foto: LETA

Valsts veselības apdrošināšanas platformai, kas nodrošinās iedzīvotāju apdrošināšanas statusu atspoguļošanu tiešsaistē, ir veiksmīgi pieslēgta Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datubāze, portālu "Delfi" informē Nacionālais veselības dienests (NVD).

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Platformā, kā skaidro NVD, ielādēta datubāzes informācija par Latvijas iedzīvotājiem un to valsts piederības statusiem, politiski represētajām personām, nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem un citi dati.

Tāpat uzsākts darbs pie pārējo datubāžu pakāpeniskas pieslēgšanas. Šobrīd platformai tiek pieslēgtas Valsts ieņēmumu dienesta un Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datubāzes, kā arī Aizsardzības ministrijas datubāze ar informāciju par militārajiem pensionāriem.

Kopumā platformai tiks pievienotas 13 lielās valsts datubāzes, kā arī virkne ar mazākām datubāzēm, atklāj NVD.

Paralēli datubāžu pievienošanas procesam tiek veikta ielādēto datu kvalitātes pārbaude, tajā skaitā, lai pārliecinātos, vai dati korekti un regulāri atjaunojas atbilstoši datubāžu turētāju veiktajām datu aktualizēšanām un citām izmaiņām.

Kā ziņots iepriekš, ņemot vērā veicamos datubāžu pieslēgšanas darbus, no 2019. gada 1. janvāra līdz īpašam NVD paziņojumam visas ārstniecības iestādes ievēro 2018. gada pacientu pieņemšanas nosacījumus – neiedalot pacientus apdrošinātajos un neapdrošinātajos.

Vienlaikus NVD atgādina, ka iedzīvotāji, kuri veic sociālās apdrošināšanas iemaksas vispārējā nodokļu režīmā vai atbilst kādai no 21 valsts apdrošinātajām iedzīvotāju grupām (pensionāri, Nodarbinātības valsts aģentūrā reģistrējušies bezdarbnieki un citi), ir apdrošināti automātiski. Savukārt neapdrošinātie iedzīvotāji pilna pakalpojuma apjoma saņemšanai var veikt brīvprātīgās veselības apdrošināšanas iemaksas.

Iedzīvotāji, kuri nav apdrošināti, varēs saņemt pamata "groza" pakalpojumus – ģimenes ārsta praksē sniegto ārstniecību, tajā skaitā izmeklējumus, kurus var interpretēt ģimenes ārsts, valstī noteiktās profilaktiskās pārbaudes, neatliekamo medicīnisko palīdzību, grūtnieču aprūpi, kompensējamos medikamentus noteiktām diagnožu grupām. Pamata grozā papildus arī iekļautas valsts prioritārās programmas – onkoloģija, tajā skaitā "zaļais koridors", un programma sirds un asinsvadu slimību agrīnai atklāšanai.

Turpretim apdrošinātie iedzīvotāji, kā skaidro NVD, varēs saņemt plašāku medicīnas pakalpojumu klāstu papildus pamata "grozā" ietilpstošajam – speciālistu konsultācijas, plaši diagnostiskie un laboratoriskie izmeklējumi, plānveida ārstniecība slimnīcā, tajā skaitā operācijas, valsts kompensējamās zāles un citi.

Noskaidrot to, vai iedzīvotājs atbilst kādai no valsts apdrošinātajām iedzīvotāju grupām, vai arī viņam ir jāveic brīvprātīgās veselības apdrošināšanas iemaksas iespējams, aizpildot tiešsaistes testu vietnē www.apdrosinaties.lv. Līdz šim tests ir aizpildīts vairāk nekā 124 tūkstoši reižu.

Kā ziņots, Saeimas Sociālo un darba lietu komisija aizvadītajā nedēļā atbalstīja priekšlikumu līdz vasarai atlikt veselības pakalpojumu dalīšanu divos "grozos".

Atbalstītais priekšlikums paredz jaunās kārtības darbību atlikt līdz 1. jūlijam, taču komisijas priekšsēdētājs Andris Skride (AP) žurnālistiem skaidroja, ka rosinās vēl precizēt atlikšanas datumu, nosakot to līdz 1. jūnijam.

Komisijai vēl būs jābalso par attiecīgu likuma grozījumu redakciju virzīšanu skatīšanai Saeimā.

Tāpat jau ziņots, ka no šī gada Latvijā bija jāsāk darboties veselības aprūpes finansēšanas modelim, kas balstās uz valsts veselības apdrošināšanu un paredz divus atšķirīgu līmeņu pakalpojumu grozus pacientiem, kas veic šos apdrošināšanas maksājumus, un tiem, kas tos neveic.

Tomēr sistēma tehnisku problēmu dēļ darbu nav sākusi un visi iedzīvotāji joprojām saņem vienādus pakalpojumus. Veselības ministre Anda Čakša (ZZS) iepriekš norādījusi, ka jauno kārtību varētu pielietot no februāra pēc IT problēmu novēršanas.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Aizsardzības ministrija NVD Pilsonība Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form