Foto: F64
Saeima ceturtdien atbalstīja opozīcijas deputātu lūgumu veidot parlamentārās izmeklēšanas komisiju par iespējamām pretlikumīgām darbībām A/S "Parex banka" pārņemšanas un restrukturizācijas procesā.

Izmeklēšanas komisiju lūdza izveidot 40 deputāti no visām Saeimas opozīcijas frakcijām – "Saskaņas centra" (SC), "Par labu Latviju" (PLL) un VL-TB/LNNK. Balsojumā par komisijas izveidošanu to atbalstīja 90 deputāti, pret nebija neviens, bet atturējās Aleksejs Loskutovs (V).

Satversme un Saeimas Kārtības rullis nosaka, ka Saeimai jāieceļ noteiktiem gadījumiem parlamentārās izmeklēšanas komisijas, ja to pieprasa ne mazāk kā viena trešdaļa deputātu.

Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa (V) pavēstīja, ka drīzumā Frakciju padome lems par komisijā izvirzāmo pārstāvju skaitu no katras frakcijas un komisijas locekļa kandidātu izvirzīšanas termiņu.

Jau vēstīts, ka SC deputāti ST apstrīdēja vairākas Kredītiestāžu likuma normas, kas regulē kredītiestādes pareju no vieniem īpašniekiem pie citiem. SC uzskata, ka šīs normas ļauj neievērot banku kreditoru interešu aizsardzību. Deputāti uzskata, ka vairāki Kredītiestāžu likumā ieviestie panti ir antikonstitucionāli un vienīgais izskaidrojums tam ir steiga, kādā šie likuma labojumi 2009. gadā tika pieņemti.

Kredītiestāžu likuma normas attiecas uz valsts 2008.gadā pārņemto un nu jau sadalīto "Parex banku", kuras bijušajiem īpašniekiem Valērijam Karginam un Viktoram Krasovickim bankā palikuši vairāku miljonu latu noguldījumi subordinētajā kapitālā. Šie ieguldījumi paliks tā dēvētajā "Parex" sliktajā daļā, nevis jaundibinātajā "Citadele" bankā, kuru valsts plāno pārdot. "Parex" sliktās daļas liktenis aizvien nav skaidrs, zināms tikai, ka tās uzdevums ir atgūt pēc iespējas vairāk "slikto" kredītu.

SC iepriekš rosināja grozīt Kredītiestāžu likumu, prasot kredītiestādes pārejas gadījumā sniegt FKTK gan nodevēja, gan ieguvēja trīs gadu darbības plānu. FKTK pret grozījumiem iebilda, bet Finanšu ministrija pauda bažas, ka tie apdraudēs "Parex" sadalīšanu. SC noliedza grozījumu virzīšanu bankas bijušo īpašnieku interesēs, skaidrojot, ka vēlas vien panākt skaidrību un atklātību šajā procesā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!