Veselības nodokli rosina 5% no IIN; individuāli varēs maksāt arī 20 latus
Foto: DELFI

Veselības ministrija (VM) piedāvā noteikt, ka tā saucamais veselības nodoklis būs 5% no esošās iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmes, bet nodokļa nemaksātāji paši katru mēnesi varēs maksāt arī 20 latus, portālu "Delfi" informēja ministrijā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ministrijas sagatavotā koncepcija paredz Latvijā izveidot jaunu veselības aprūpes finansēšanas sistēmu, ieviešot speciālo veselības aprūpes budžetu, kur finansējuma avots ir personificēti, ienākumiem piesaistīti maksājumi. Paredzēts, ka veselības nodoklis būs 5% no spēkā esošā IIN likmes, kas patlaban ir 25%.

Tāpat paredzēts, ka personas, kuras nemaksā veselības nodokli un par kurām iemaksas neveic valsts, var iekļauties valsts apmaksātajā veselības aprūpes sistēmā, individuāli katru mēnesi maksājot minimālo obligātās veselības apdrošināšanas iemaksu 20 latus.

VM uzsver, ka neatkarīgi no nodokļa maksāšanas fakta visiem iedzīvotājiem tiks nodrošināts medicīniskās palīdzības minimums (neatliekamā medicīniskā palīdzība) un konkrētu diagnožu vai veselības stāvokļu noteikšana un ārstēšana: grūtniecēm un sievietēm pēcdzemdību periodā līdz 42 dienām, pacientiem ar cukura diabētu, tuberkulozi, noteiktām infekciju slimībām, psihiskām, onkoloģiskām vai hematoloģiskām saslimšanām.

Tāpat valsts apmaksātu nepieciešamo medicīnisko palīdzību saņems visi pacienti, kas saņem hroniskās hemodialīzes, hemodiafiltrācijas un peritoneālās dialīzes procedūras, ilgstošu plaušu mākslīgo ventilāciju vai paliatīvo aprūpi.

Par attaisnotajiem nodokļa nemaksātājiem, kuri saņems valsts apmaksātu veselības aprūpi tādā pat apmērā kā nodokļa maksātāji tiek uzskatīti: bērni vecumā līdz 18 gadiem, pensionāri, viens no vecākiem, kas kopj bērnu vecumā līdz 3 gadiem, viens no vecākiem, kuram ir vismaz 3 bērni, no kuriem vismaz viens ir pirmsskolas vecumā, personas, kuras kopj invalīdu un saņem bērna invalīda kopšanas pabalstu, I un II grupas invalīdi līdz 9 mēnešiem pēc statusa zaudēšanas.

Tāpat - bezdarbniekiem ne ilgāk kā gadu un sešus mēnešus pēc statusa iegūšanas, personas, kas vecākas par 18 gadiem un iegūst vispārējo vai profesionālo izglītību, kā arī pilna laika studentiem līdz 9 mēnešiem pēc statusa zaudēšanas, personas, kas atrodas ieslodzījuma vietās līdz 9 mēnešiem pēc statusa zaudēšana, politiski represētas personas, Nacionālās pretošanās kustības dalībniek, personas, kas cietušas Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidācijā, orgānu donori, personas, kas veic speciālas iemaksas veselības obligātās apdrošināšanas budžetā.

Šīs iedzīvotāju grupas saņems pašlaik noteikto valsts apmaksātās veselības aprūpes pakalpojumu apjomu, maksājot Ministru kabineta noteikumos noteiktās pacientu iemaksas.

VM plāno, ka līdz ar jaunās finansēšanas sistēmas ieviešanu, papildus finansiāliem ieguvumiem, ko sniegtu veselības obligātās apdrošināšana, tiks veicināta arī iedzīvotāju motivācija maksāt nodokļus, tādējādi samazinot ēnu ekonomikas daļu.

Sagatavotā koncepcija patlaban piedāvāta komentāriem sociālajiem partneriem un jūnija beigās plānota arī plašāka diskusija. Pēc tam par šo jautājumu būs jālemj valdībai un Saeimai.

VM mērķis ir, ka šai sistēmai ir jāsāk strādāt no 2013.gada 1.jūlija.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form