Video: Kā dzīvosim pēc 7. februāra – ko lēma valdība
Foto: Valsts kanceleja

Otrdien, 2. februārī, Ministru kabineta ārkārtas un Krīzes vadības padomes kopsēdē pēc aktuālās informācijas uzklausīšanas par Covid-19 izplatību valstī konceptuāli tika spriests par to, kādus ierobežojumus saglabāt pēc 7. februāra, līdz kuram patlaban spēkā ārkārtējā situācija un esošie drošības pasākumi.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Portāls "Delfi" piedāvāja video tiešraidi no preses konferences pēc valdības sēdes.

Cenšoties ierobežojumus padarīt efektīvākus un vieglāk saprotamus, otrdien, 2. februārī, Ministru kabinets konceptuāli vienojies izdarīt izmaiņas tirdzniecības kārtībā pēc 7. februāra, pēc sēdes žurnālistus informēja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV). Panākta arī vienošanās par izmaiņām skolu darbībā un ceļojumu ierobežošanā. Covid-19 izplatības ierobežošanai valstī izsludināto ārkārtējo situāciju pagarinās līdz 6. aprīlim, pavēstīja Ministru prezidents.

Detalizēti par izmaiņām pēc 7. februāra valdība lems ceturtdien, 4. februārī, jo pagaidām panāktas tikai konceptuālas vienošanās par galvenajām izmaiņām.

Ārkārtējo situāciju plānots pagarināt līdz 6. aprīlim, lai panāktu būtisku saslimstības samazinājumu. Tas tiks darīts, ņemot vērā situācijas nopietnību, skaidro Valsts kanceleja. Pārāk strauja drošības pasākumu mazināšana ir riskanta, jo veselības aprūpes nozarē joprojām ir ārkārtas stāvoklis. Plānveida pakalpojumu sniegšana ir ļoti ierobežota. Savukārt Covid-19 pacientu aprūpei pielāgotās gultas vietas slimnīcās gandrīz visas ir aizpildītas. Katra jauna Covid-19 pacientiem izveidota gultas vieta diemžēl mazina plānveida veselības aprūpes sniegšanas iespējas.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) valdībā otrdien lemto raksturoja kā konceptuālu vienošanos mainīt drošības pasākumus, lai tie būtu efektīvāki un saprotamāki.

"Trijos lielos blokos. Tirdzniecībā pakāpeniski pāriesim uz to, ko varētu saukt par drošas tirdzniecības modeli, kurā būs stingrāka kontrole, bet tajā pašā laikā pakāpeniski iesim prom no preču sarakstiem. Ceļošanā zinām, ka no Lielbritānijas, Portugāles un Īrijas ir krietni paaugstināts risks ar jaunu vīrusa paveidu. Mēs esam vienojušies ierobežot ceļošanu no šīm valstīm uz Latviju, lai palēninātu jaunā vīrusa izplatību. Vienlaikus stiprināsim ārējo robežkontroli. Izglītībā pakāpeniski pārejam uz drošām apmācībām klātienē. Sāksim ar 1.-2. klasi un zināmām konsultācijām, bet atgriežamies jau stingri kontrolētā vidē ar dažādiem drošības pasākumiem, tajā skaitā sejas maskām," skaidroja Kariņš.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) preses konferencē sacīja, ka otrdien netika runāts par brīvdienu mājsēdes saglabāšanu arī turpmāk ārkārtējās situācijas laikā līdz aprīlim, bet pēc noklusējuma principa jāsaprot, ka tas pagaidām paliek spēkā. Paredzams, ka ceturtdien tas vēl tiks precizēts.

Otrdien sēdē netika pārrunāts arī jautājums par skaistumkopšanas nozares darba izmaiņām, bet Veselības ministrijai ir jāizstrādā kritēriji pakāpeniskai nozares atvēršanai un drošai pakalpojumu sniegšanai ilgtermiņā, kā arī kontrolei, atgādināja Ministru prezidenta preses sekretārs Sandris Sabajevs.

Pavļuts papildināja, ka Veselības ministrija sadarbībā ar Ekonomikas ministriju un nozari strādā pie drošības prasībām.

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (PCL/KPV LV) atzina, ka darbs notiek pie drošības vadlīniju izstrādes, lai nozare varētu drošos apstākļos atsākt darbību. "Tas ir tas ceļš, kādā jāiet ar visām nozarēm, kas ierobežotas, jo mēs nezinām, cik ilgi Covid-19 būs – mēnesi, divus, trīs, un ir svarīgi lai nozares kaut kādos ierobežotos apstākļos spētu strādāt," teica ministrs, paužot cerību, ka šī nozare pēc iespējas ātrāk varēs sākt darbu.

Sēdes darba kārtībā bija iekļauta informācijas par aktuālo epidemioloģiskās drošības situāciju un veselības aprūpes sistēmas kapacitāti un noslodzi, testēšanu, kā arī par situāciju ģimenes ārstu praksēs uzklausīšana.

Sēdē tika vērtēta Krīzes vadības padomes sekretariāta informācija par iedzīvotāju uzvedības analīzi un Covid-19 ārkārtējās situācijas ierobežojumu efektivitāti, kā arī aktuālā informācija par vakcināciju pret Covid-19.

Valdība izskatīja informatīvo ziņojumu "Par Covid-19 izplatības risku novērtējumu un uz tiem balstītu lēmumu pieņemšanu par piesardzības un drošības pasākumu ieviešanu".

Tāpat valdība vērtēja noteikumu projektu "Grozījumi Ministru kabineta 2020. gada 9. jūnija noteikumos Nr. 360 "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai"".

Sēdē tika skatīts arī jautājums par turpmāko Covid-19 ierobežojumu pārvaldību.

Sejas vairogi kopā ar maskām


Lai pasargātu sevi un citus no saslimšanas ar Covid-19, turpmāk sejas vairogus cilvēki drīkstēs lietot tikai kopā ar sejas masku. Īpaši svarīgi tas ir šobrīd, kad iespējama ir vīrusu jaunā, daudz lipīgākā paveida izplatība sabiedrībā, portālu "Delfi" par valdības sēdē lemto informēja Veselības ministrijā. Šī prasība stājas spēkā jau no 3. februāra.

Veselības ministrija jau līdz šim ir uzsvērusi, ka primāri cilvēkiem iekštelpās ir jālieto sejas maska un sejas vairogu lietošana bija pieļaujama izņēmuma gadījumos. Šodien, 2. februārī, valdība atbalstīja Veselības ministrijas priekšlikumu noteikt stingrākas prasības – sejas vairogus izmantot drīkst, bet tikai kopā ar sejas maskām. Šāda prasība attieksies arī uz tirdzniecības jomas darbiniekiem.

Jau ziņots, ka Veselības ministrija bija rosinājusi noteikt prasību, ka sejas vairogu var lietot tikai kombinācijā ar sejas masku. Patlaban Covid-19 izplatības ierobežošanai noteikts, ka mutes un deguna aizsegs ir medicīniskā, higiēniskā vai auduma sejas maska vai sejas vairogs, un tas ir jāvalkā sabiedriskās vietās iekštelpās, kā arī sabiedriskajā transportā.

Ministrija norāda, ka šobrīd ir pierādīta vienreizlietojamo medicīnisko un daudzreizlietojamo nemedicīnisko sejas masku lietošanas efektivitāte, samazinot risku pārnesāt Covid-19 infekciju no cilvēka uz cilvēku.

Mutes un deguna aizsegs cieši pieguļ sejai, tādējādi Covid-19 piesārņoto elpošanas ceļu pilienu nokļūšana vidē ir apgrūtināta.

Šādu efektu nedod sejas vairogs, jo gar tā malām pilieni brīvi nokļūst apkārtējā vidē, norāda VM, rosinot ļaut lietot sejas vairogu tikai kombinācijā ar sejas masku.

Ziņojumu skatīs atkārtoti


Savukārt VM sagatavotajā informatīvajā ziņojumā par Covid-19 izplatības risku novērtējumu un uz tiem balstītu lēmumu pieņemšanu par piesardzības un drošības pasākumu ieviešanu teikts, ka ir jāstiprina drošības pasākumi Covid-19 – īpaši jaunā koronavīrusa paveida – ievešanai no ārvalstīm un izplatībai valsts teritorijā, aizliedzot maznozīmīgus ceļojumus un ieviešot pienākumu ceļotājiem deklarēt ceļojuma mērķi. Pēc ziņojuma izskatīšanas valdība gan lēmusi to skatīt atkārtoti, teikts Ministru kabineta mājaslapā.

Vienlaikus Ekonomikas ministrija sēdē rosinās valdībai ļaut strādāt visiem tirgotājiem, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta Panorāma" sacīja ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (PCL/KPV LV). "Esam paredzējuši, ka strādāt var visi tirdzniecības uzņēmumi, bet ierobežotos apstākļos," sacīja Vitenbergs, piebilstot, ka piedāvāts noteikt stingrākas prasības attiecībā uz to, cik cilvēku var būt veikalā, proti, vienam pircējam nodrošinot 25 kvadrātmetrus, kā arī rosināts noteikt, ka veikaliem jānodrošina atbildīgais, kurš kontrolēs prasības ievērošanu attiecībā uz veikalā pieļaujamo pircēju skaitu.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Koronavīruss Covid-19 Vakcinācija pret Covid-19
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form