Sudraba krīzes laikā par valsts naudu dāsni pusdienojusi ar Krievijas kolēģi; noliedz došanos uz Krieviju privātā lidmašīnā
Foto: F64

Bijusī Valsts kontroliere Ingūna Sudraba, būdama nozīmīgajā amatā, par valsts līdzekļiem grezni pusdienojusi ar savu Krievijas kolēģi, svētdien vēsta TV3 raidījums "Nekā personīga". Raidījumā Sudraba arī noliedz internetā publiskotu video, kur it kā viņa dodas privātā lidmašīnā uz Krieviju.

Sudraba līdz 2013.gadam vadīja Valsts kontroli, kas regulāri nāk klajā ar ziņojumiem par citu valsts un pašvaldību iestāžu nelietderīgajiem tēriņiem. Kā norāda raidījums, Sudraba savā laikā uzkrāja politisko kapitālu, rādama citas iestādes par to, ka nedrīkst tērēt tik daudz valsts naudas. Tomēr "Nekā Personīga" rīcībā esošie dokumenti liecina, ka Valsts kontrole 2009.gadā iztērējusi 2600 latus par Krievijas Revīzijas palātas priekšsēdētāja Sergeja Stepašina uzņemšanu. Ceturto daļu no šiem līdzekļiem Sudraba un Stepašins noēda glaunajā restorānā "Otto Švarcs".

"Nekā Personīga" ziņo, ka Sudraba savu viesi, Krievijas Revīzijas palātas priekšsēdētāju, izlūkdienesta ģenerāli Stepašinu 2008.gada nogalē uzņēma godam - sagaidīja lidostas Rīga VIP zālē, dāvināja ziedus, ēdināja restorānos "Otto Švarcs", "Gutenbergs" un LIDO, veda ekskursijā uz Vecīgu un Brīvdabas muzeju, uzdāvināja gleznu un grāmatu. Stepašina vizītes dēļ policija ierobežoja satiksmi Rīgas ielās.  

Stepašina vizītes laikā Latvijā bija krīzes smagākais posms, atgādina "Nekā Personīga". "Latvijas ekonomika bija dziļā bedrē, valdība reizi pusgadā grieza algas policistiem, ārstiem un jau grasījās ķerties pie pensijām. Sudrabas vadītā valsts kontrole ļoti rūpīgi sekoja citu iestāžu tēriņiem. 2009.gadā Valsts kanceleja saņēma pārmetumus par to, ka nepamatoti vienam darbiniekam izmaksājusi dienas naudu 319 latus. Jaunajam Rīgas teātrim kontrolieri pārmeta honorāru maksāšanu aktieriem, bet izglītības iestāde Strautiņi darbinieki Valsts kontroles ieskatā nepamatoti saņēmuši iespēju ēst bērniem domāto pārtiku," notikumus atgādina raidījums.

Sudraba tēriņus pamatojusi ar esošo protokolu, kas paredz, ka "uzņemošā delegācija tiek pacienāta ar vakariņām un tiek pacienāta ar pusdienām". "Mēs izvērtējām vairākus piedāvājumus, kur ir iespējams noteiktā kvalitātē, bet arī par saprātīgu cenu to visu kopā izveidot."

Tomēr "Nekā Personīga" noskaidroja, ka kārtību, kā uzņemamas valsts augstākās amatpersonas, izstrādā Ārlietu ministrija. Šis dokuments attiecas tikai uz valsts vadītāju, pārstāvju un vēstnieku uzņemšanu, bet tas nav saistošs Valsts kontroles darbiniekiem, rīkojot tikšanos ar saviem ārvalstu partneriem. Savukārt Valsts kontrolē apliecināja, ka iestādei nekad sava iekšējā protokola nav bijis. Līdz ar to neviens normatīvais akts Sudrabai nespieda dāsni tērēt valsts naudu sava Krievijas kolēģa uzņemšanai.

Sudrabai raidījumā nācās arī taisnoties par internetā publicēto video, noliedzot, ka devusies privātā lidmašīnas reisā uz Krieviju, būdama Valsts kontrolieres amatā .Pirms mēneša LNT raidījumā "Dombura studija" notika asa vārdu apmaiņa starp Saeimas spīkeri Solvitu Āboltiņu un "No sirds Latvijai" seju Ingūnu Sudrabu. "Vienotības" līdere bijušajai Valsts kontrolierei pārmeta pārāk ciešos kontaktus ar Krieviju un faktu, ka viņa pat uz Maskavu devusies ar privātām lidmašīnām.

Internetā atrodams lietotāja "Modris Acis" 23.aprīlī ievietots video, kurā redzama lidmašīna lidostā "Rīga" pie tobrīd vēl uzņēmumam "FBO-Rīga" piederoša termināla, kas nodrošināja īpašus biznesa klases avio lidojumus. Ņemot vērā, ka par termināla īpašnieku 2012.gada vasarā kļuva cits uzņēmums, var secinat, ka šis video ir vismaz divarpus gadus vecs.

"Youtube" publicētajā video no lidostas "Rīga" redzams, ka lidmašīnā iekāpj uzņēmējs un agrākais "Rīgas piena kombināta" akcionārs Ivars Strautiņš. Starp prominentajiem pasažieriem īpaši izceļas kāda dāma smalkā lāsumainā kažokā. No attāluma tā izskatās pēc partijas "No sirds Latvijai" līderes, bijušās Valsts kontrolieres Sudrabas, ko pati deputāta kandidāte tagad noliedz.

"Ziniet, es absolūti nebrīnos par to, ka visu laiku tiek parādīts kaut kādi materiāli, veidoti sižeti, ievietotas fotogrāfijas. Un šis nav ar mani nekādā veidā saistīts video. Tā ir kārtējā atkal mēģināšana nomelnot mani," apgalvo Sudraba. "Nu es nezinu, kas tie par cilvēkiem un es droši vien vairs ne par ko nebrīnos. Par to kampaņu, kas tiek veikta, lai meklētu jebkādas iespējas kā varetu nomelnot partiju "No sirds Latvijai"."

"Nekā Personīga" apgalvo, ka, nedaudz uzlabojot videomateriāla kvalitāti redzams, ka tā nav kāda Ingūnas Sudrabas līdziniece, bet gan pati Ingūna Sudraba. Šis pats mētelis Sudrabai uzvilkts, kad pirms vairākiem gadiem vēl esot Valsts kontrolieres amatā viņa pavadīja savu kolēģi no kaimiņvalsts - Krievijas galveno kontrolieri Sergeju Stepašinu.

Tāpat raidījums vērš uzmanību, ka starp īpašā reisa pasažieriem bijis Aleksandrs Rogožins, kura dēls - arī Aleksandrs - savulaik strādāja Krievijas vēstniecībā Rīgā. Viņš ieņēma augstu amatu - bija vēstniecības 2.sekretārs - vicekonsuls un oficiāli nodarbojās ar vīzu izsniegšanu. Bet kā atklājās pirms sešiem gadiem - īstais Rogožina darbs bija Krievijai vajadzīgu ziņu izspiegošana. 2008.gada janvārī viņš no Latvijas tika izraidīts un iekļauts valstij nevēlamo personu sarakstā, kurā visticamāk atrodas joprojām. Rogožinam ar slepenu informāciju esot izlīdzējuši vismaz pieci vietēji, pretī saņemot materiālus labumus.

Rogožinam senioram, kurš saistīts ar Krievijas tirdzniecības un rūpniecības palātu, iebraukšana Latvijā nav liegta un viņš Rīgā bijis vairākkārt, piebilst raidījums.


Sharing Options

Source

www.DELFI.lv
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form

Komentāri
komentēt kā anonīms lietotājs
Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem
Lasīt komentārus Lasīt komentārus