Latviešu virsnieki pasaules karos

No Tālajiem Austrumiem, Spānijas un Tunisijas līdz spožākajām strēlnieku kaujām – kā kara laukā izcēlušies latviešu virsnieki. 

LEKTORS

Dr. hist. Kārlis Dambītis
Latvijas Okupācijas muzeja Ekspozīcijas kurators

Latviešu virsnieki pasaules karos (lekcijas konspekts)

Virsnieka profesija ir viena no sarežģītākajām. Tajā nepieciešamas plašas zināšanas, prasmes un pieredze, kā arī spēja koncentrēties, uzņemties iniciatīvu un rādīt priekšzīmi un drosmi saviem padotajiem. Latvijas teritoriju un iedzīvotājus 20. gadsimtā skāra vairāki kari, tāpēc karavīra profesijai šajā laikā bija milzīga nozīme. Vienlaikus 20. gadsimta pirmajā pusē virsnieka profesija nodrošināja prestižu un sociāli un ekonomiski stabilu darbu. Tas bija iemesls, kāpēc vairāki simti latviešu jaunekļu izvēlējās brīvprātīgi stāties tolaik vēl Krievijas impērijas armijā.

Pirmā pasaules kara norises un tām sekojošās cīņas bijušās Krievijas impērijas robežās šo virsnieku skaitam piepulcēja vēl tos, kuri karavīra mundierī nokļuva nejauši – tika iesaukti mobilizācijas laikā vai armijā iestājās brīvprātīgi – patriotiskā pacēluma brīdī. Kara beigas daudziem, sevišķi augstākajiem virsniekiem, nozīmēja būtisku izšķiršanos – atgriešanās Latvijā nozīmēja iespējamās militārās karjeras ierobežošanu, jo Latvijas armija nespēja piedāvāt tik iespaidīgu karjeru kā lielo valstu, piemēram, Padomju Krievijas, armijas.

Nav arī iespējams sarindot šos vīrus pēc svarīguma pakāpes, jo, iespējams, dažu citu virsnieku nozīme Latvijas vēsturē ir vēl būtiskāka, taču šie virsnieki sava paveiktā darba dēļ ir pelnījuši, ka viņu vārdi tiek ierindoti starp nozīmīgākajiem Latvijas militārajā vēsturē. Šos vīrus raksturo aukstasinība, drosme, gudrība un, pats galvenais, – spēja, pat atrodoties bieži vien bezcerīgā un riska pilnā situācijā, savu pienākumu izpildīt pēc labākās sirdsapziņas.

Pulkvedis Fridrihs Briedis - virsnieks, kurš vienlīdz lielu nozīmi piešķīra gan kaujas operācijas plānošanai, gan tās izpildei. Briedis ir, iespējams, leģendām apvītākais virsnieks – pateicoties viņa kauju sasniegumiem, dzima latviešu strēlnieku slava.

Pulkvedis Jukums Vācietis - virsnieks, kurš guva cieņu savu padoto acīs. Viņš bija arī pirmais Sarkanās armijas virspavēlnieks. Jukuma Vācieša traģiskais liktenis un atstātās pēdas vēsturē netieši, bet būtiski iespaidoja arī Latvijas valsts vēsturi visa 20. gadsimta laikā.

Ģenerālis Pēteris Radziņš vadīja Rīgas atbrīvošanas operāciju 1919. gada novembrī un Latgales atbrīvošanu 1920. gada janvārī. Radziņš ir arī daudzu militāro publikāciju autors un pasniedzējs.

Voldemārs Oskars Edmunds Ozols ir viens no starptautiski zināmākajiem un pretrunīgi vērtētākajiem latviešu virsniekiem, militārais teorētiķis, pedagogs. Viņa dzīve atgādina piedzīvojumu un dēku stāstu.

Ģenerālis Hugo Rozenšteins no 1939. gada rudens līdz 1940. gada pavasarim būtiski reorganizēja Latvijas armiju, ieviešot Latvijai atbilstošus un modernas karamākslas principus.

Kapteinis Miervaldis Ādamsons izcēlās ar personīgo drosmi un neatlaidību cīņā.

Majors Ernests Laumanis ir patiess drošsirdības paraugs.“Laumanieši” jeb Latviešu leģiona 19. divīzijas 19. fizilieru bataljons par leģendu kļuva Kurzemes cietoksnī 1944. gada rudenī, kad tobrīd vēl kapteiņa Ernesta Laumaņa komandētais bataljons kļuva par pēdējo 19. divīzijas rezervi, kuru izmantoja vissmagākajos frontes iecirkņos, lai dzēstu “ugunsgrēkus” – pretinieka iebrukumus pozīcijās. Šī iemesla dēļ vienību dēvēja arī par “ugunsdzēsējiem”.

Majors Pēteris Lapainis bija drosmīgs un profesionāls karavīrs, kuru novērtēja visas armijas, par ko liecina viņa daudzie apbalvojumi. 

Pulkvedis Kārlis Aperāts bija cienīts un profesionāls virsnieks, kurš savu virsnieka stāju vislabāk parādīja savā nāves brīdī – zinot, ka izbēgt nav iespējams, viņš lika saviem karavīriem sevi atstāt un, lai nekristu pretinieka gūstā, visticamāk, izdarīja pašnāvību.

MATERIĀLI

Pulkveža Brieža uzvaras gājiens

Kā Fridriha Brieža izcilās plānošanas spējas atnesa nozīmīgas uzvaras latviešu strēlniekiem.

Pirmais Sarkanās armijas virspavēlnieks

Strēlnieku komandiera pulkveža Jukuma Vācieša ceļš no Jaunmuižas līdz Maskavai.

Ģenerāļa grāmatas

Ieskats ģenerāļa Pētera Voldemāra Radziņa bibliotēkā.

Atpazīsti virsniekus

Izaicini savu atmiņu, atceroties slavenus un ievērojamus latviešu virsniekus!