Evita Tauriņa: Elastīgs darba laiks – veiksmīga uzņēmuma pamatnosacījums
Foto: Privātais arhīvs

Elastīgs darbs šķiet kļuvis par modes vārdu, bet ko tas īsti nozīmē ne tikai darbiniekam, bet arī darba devējam. Mūsu uzņēmums deviņās valstīs nodarbina vairāk nekā 120 darbinieku. Tāpēc elastīgs darba laiks ir ne tikai daļa no uzņēmuma darba kultūras, bet arī nepieciešamība, kas ļauj pielāgoties atšķirīgajām laika joslām, ja darbinieks vada ārzemju filiāles no Latvijas biroja.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Vārdu kopu – elastīgs darba laiks – nevajadzētu jaukt ar domu, ka darbinieks var nākt un doties prom, cikos vēlas, jo elastīga darba formas ir daudz plašākas. Mūsu gadījumā tā ir iespēja strādāt attālināti no jebkuras vietas, pārvaldot pavisam citu valsti vai pat ģeogrāfisko reģionu.

Pasaule vairs netiek dalīta pēc ģeogrāfiskajām robežām, jo internets nojauc jebkādas attāluma barjeras. Tāpēc esam izveidojuši virtuālo birojnīcu, kur strādāt ārzemēs nenozīmē doties nepārtrauktās darba vizītēs uz ārvalstīm. Pateicoties mūsdienu tehnoloģiju risinājumu iespējām, kā arī Latvijas pamatoti izslavētajam interneta ātrumu un pieejamībai, mums ir plašas iespējas koordinēt jebkurus darba procesus, atrodoties kaut vai parkā uz soliņa.

Elastīgo darba laiku intensīvi sāka izmantot dažādi FinTech uzņēmumi, kas Latvijas darbiniekiem deva labu platformu strādāt starptautiski un iegūt multinacionālu darba pieredzi ļoti īsā laika posmā. Šobrīd arī mēs darām to pašu un savā ziņā nojaucam attāluma barjeras. Digitālā pasaule ir pavērusi jaunas iespējas un tu vari būt Latvijas speciālists, kurš strādā ar Gruzijas tirgu, bet to var darīt tepat no Latvijas. Vienīgi jārēķinās ar laika joslu atšķirībām.

Darbaspēka piesaiste visām filiālēm mēdz būt izaicinošs pasākums, taču jāpāriet no ierastās formulas "cilvēks meklē darbu" uz "darbs meklē cilvēku". Jebkura veiksmīga uzņēmuma pamatā ir cieņa pret tā darbiniekiem. Cilvēks ir pati būtiskākā biznesa sastāvdaļa, un uzņēmumam ir jāciena darbinieku spēja plānot pašiem savu darba laiku un uzdevumu izpildi. Darbinieki var justies sociāli droši, ka darba devējs atbalsta viņu nepieciešamību paņemt brīvu dienu vai dažas stundas darba laikā sev svarīgo jautājumu sakārtošanai. Mums ir darbinieki, kas nāk uz darbu jau septiņos no rīta, lai arī darbs Latvijas birojā sākas deviņos. Toties viņi var doties ātrāk prom. Parasti tas ir saistīts ar darbu ārvalstu filiālēs, kuras atrodas citās laika zonās, vai iespēju pašiem plānot savu darba laiku, jo Squalio valda princips, ka mēs uzticamies saviem darbiniekiem.

Arī ārvalstu lielās korporācijas arvien biežāk ievieš dažāda tipa "strādā jebkur" dienas. Ir dažāda līmeņa uzdevumi, kurus ir iespējams pildīt noteiktās vidēs. Ja bieži sanāk doties uz sapulcēm un nepieciešams koncentrēties uz kādu noteiktu uzdevumu, tad darbs no mājām ir risinājums, taču efektīvāk būtu izmantot birojam tuvumā esošo kafejnīcu vai pārrunu telpu, ja tādas uzņēmumā ir vairākas.

Cilvēku darba efektivitāti ar dažādiem rīkiem var uzlabot, taču diez vai dažu desmitu gadu tālā nākotnē piedzīvosim laiku, kad darba vidi pilnībā varēs aizstāt ar virtuālo realitāti vai kādu citu tehnoloģiju. Līdzīgi kā daudzi paredzēja drukāto grāmatu norietu, kas tā arī nav noticis, arī darba vietas, visticamāk, nekļūs simtprocentīgi virtuālas.

Šis ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar "Delfi" redakcijas nostāju.
Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form