Jānis Bokta: E-identitāte ar vērtību
Foto: LETA

Katru mēnesi dokumentu parakstīšanai eParaksts tiek lietots nedaudz vairāk kā pusmiljonu reižu. Pērnā gada 11 mēnešos eParaksts lietots jau 5,7 miljonus reižu. Plānojam, ka pērn eParaksts tiks lietos vismaz pusotru miljonu reižu vairāk nekā 2017. gadā. Katrā e-parakstīšanās reizē persona tiek vienlaikus arī identificēta elektroniskajā vidē, un e-identitāte kļūst par arvien būtiskāku priekšnosacījumu e-pakalpojumu saņemšanai, darbam dažādās informācijas sistēmās un portālos.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

VAS "Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs" (LVRTC) tika reģistrēta kā valstī vienīgā kvalificēta paaugstinātas drošības elektroniskās identifikācijas pakalpojuma sniedzēja. Šo statusu Latvijā nosaka Aizsardzības ministrijas Digitālās drošības uzraudzības komiteja, kuras sastāvā ir LR Aizsardzības ministrijas, LR Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, LR Tieslietu ministrijas, LR Satiksmes ministrijas, kā arī CERT.LV un Datu valsts inspekcijas pārstāvji.

Ar "eParaksts mobile" e-vidē – kā ar pasi klātienē

Visi LVRTC izsniegtie e-identitātes apliecināšanas rīki – mobilā lietotne "eParaksts mobile", eID karte, kā arī "eParaksta karte" un "eParaksta karte+" – ir reģistrēti kā kvalificēti paaugstinātas drošības elektroniskās identifikācijas rīki. Tas nozīmē, ka elektroniskās identitātes apliecināšana ar šiem rīkiem ir pielīdzināta personas identitātes apliecināšanai klātienē, uzrādot personu apliecinošu dokumentu.

Vēsturiski Latvijā personas identitātes apliecināšana e-vidē sāka veidoties pirms kādiem 20 gadiem. Dažādos pakalpojumu sniedzēju portālos cilvēki varēja reģistrēties, izmantojot speciāli vietnes apmeklējumam radītu lietotājvārdu un paroli. Finanšu sektoram attīstoties, arvien plašāk dažādu nozaru tīmekļvietnēs tika integrēta iespēja apliecināt maksājumus ar tā sauktajiem internetbankas rīkiem, kā rezultātā internetbankas kļuva par plaši pielietotu autentifikācijas rīku. Laikā, kad digitalizācija ir pārņēmusi visas dzīves jomas, par autentifikācijas līdzekli kļuvuši arī sociālo tīklu profilu dati un publisko vietņu piedāvātie autentifikācijas rīki. Rezultātā šobrīd e-vidē ir pieejami dažādi rīki, kas nodrošina lietotāju autentificēšanu elektroniskajā vidē.

Visdrošākais rīks visām situācijām

Saskaņā ar ES normatīviem personas identificēšana digitālajā vidē no uzticamības viedokļa notiek trīs līmeņos: zemā, vidējā un augstā. Zemākais līmenis būtu lietotāja vārds un parole, ko persona izveido pati dažādos pašapkalpošanās vai iepirkšanās portālos, un faktiski persona ir tā, par ko uzdodas. Vidējais līmenis papildus paredz virkni drošības nosacījumu, bet tikai visaugstākais līmenis, ko nupat ieguvuši LVRTC rīki, ir pielīdzināms personas identitātes apliecināšanai klātienē.

Šī gada rudenī sabiedriskās domas un tirgus pētījumu centra SKDS veiktā interneta aptauja atklāja, ka vairāk nekā pusei jeb 53% interneta lietotāju šķistu ērti, ja visos interneta portālos (pakalpojumu sniedzēju portālos, internetbankās, portālā "Latvija.lv" un citviet) būtu iespēja izmantot vienu identitātes apliecināšanas rīku, piemēram, "eParaksts mobile" vai eID karti. Vienlaikus gandrīz katrs ceturtais interneta lietotājs (23%) nezināja, ka ar eParaksta nesējiem var arī apliecināt identitāti interneta vidē.

Ar e-identitāti pie eNotāra

Nereti cilvēki jautā: kāpēc drošība ir tik būtiska? Kāpēc apliecināt savu identitāti ar eID ir drošāk nekā ar speciāli kādai vietnei izveidotu lietotājvārdu un paroli? Te jāatzīst, ka šobrīd Latvijā ir salīdzinoši neliels tādu e-pakalpojumu skaits, kuru saņemšanai nepieciešams cilvēka identitāti apliecināt ar visaugstākā līmeņa e-identitātes apliecināšanas rīkiem.

Viens no pēdējā laika populārākajiem piemēriem ir attālināta zvērinātu notāru pakalpojumu saņemšana. Tā nav iespējama bez atbilstošas e-identitātes apliecināšanas. Tāpat arī ielūkošanās e-adreses pastkastītē, kurā cilvēks varēs uzkrāt no valsts vai pašvaldību iestādēm saņemtos sūtījumus, prasa visaugstākā līmeņa e-identitātes pārbaudi.

Jau tuvā nākotnē visaugstākā līmeņa e-identitātes apliecināšana tiks prasīta arī darbam E-veselības sistēmā, tāpēc – jo savlaicīgāk iestādes un organizācijas izvērtēs resursus, kuriem ir pamatota prasība pēc paaugstinātas drošības piekļuves, jo ātrāk spēs integrēt e-identitātes rīkus savā ikdienā.

Jau šobrīd redzam, cik strauji mainās digitālā vide. Pieaug iedzīvotāju un pakalpojumu sniedzēju izpratne par e-vides drošību un to, kādiem pakalpojumiem vai informācijai iespējams piekļūt ar lietotājvārdu un paroli vien, bet kuriem būtu nepieciešama e-identitātes apliecināšana ar kvalificētu paaugstinātas drošības elektroniskās identitātes apliecināšanas rīku.

LVRTC ir izstrādājis un bez maksas nodrošina jebkuram interesentam – iestādēm un komersantiem – e-identitātes apliecināšanas integrācijas rīkus visdažādākajām platformām – tīmekļvietnēm, mobilajām lietotnēm un informācijas sistēmām. Prieks, ka šo iespēju izmanto arvien vairāk pakalpojumu sniedzēju.

Ik mēnesi pieaug ne tikai valsts iestāžu, bet arī privāto komersantu pieprasījums pēc risinājumiem. Jau šobrīd šāda iespēja ir integrēta gan lielākajās publiskā sektora informācijas sistēmās, portālā "Latvija.lv" un VID EDS, bet arī komersantu portālos, piemēram, apdrošināšanas kompāniju BALTA un BTA tīmekļvietnēs, portālos "Rēķini.lv", "e-pakalpojumi.lv" un citviet. Esam gandarīti, ka iedzīvotājiem varam nodrošināt četrus rīkus, kas atbilst augstākajiem kvalifikācijas nosacījumiem un būs piemēroti dažādiem lietotāju paradumiem un prasībām pēc ērtības.

eParaksts ir arī suverenitātes jautājums

Ir ļoti būtiski, ka valstij ir savs iedzīvotāju e-identitātes apliecināšanas rīks. E-identitāte, tāpat kā pases izsniegšana, vēlēšanu organizēšana, dzimšanas vai laulību reģistrēšana, vienmēr būs joma, kuru ir kritiski saglabāt tieši valsts pārziņā. Lai gan Latvijā nav oficiāli noteikts e-pilsoņa statuss, savā ziņā tieši e-identitāte ir pirmais un būtiskākais priekšnosacījums, lai mēs varētu runāt par virtuālu pilsonību – personas statusu digitālajā vidē, kas ļauj saņemt un baudīt gan valsts un pašvaldību nodrošinātos pakalpojumus, gan arī veiksmīgi iekļauties e-komercijas procesos. Ja kādam interneta veikalam ir mazsvarīgi, no kurienes ir potenciālais klients, kas veic priekšapmaksu par kādu preci, tad saziņā ar valsti svarīga ir gan personas teritoriālā piederība, gan arī personas identitāte. Arī digitālajā vidē cilvēkam ir vajadzīga piederības sajūta. Valsts nodrošināta e-identitāte vien šo sajūtu neradīs, bet noteikti palīdzēs to izveidot, nodrošinot cilvēkam jebkurā laikā ātri un ērti sasniedzamus pakalpojumus, kas līdz šim bijuši pieejami tikai klātienē.

Šobrīd rīki, kas nodrošina e-identitātes apliecināšanu, pieejami ap 25 000 "eParaksts mobile" lietotāju, nepilniem 9000 eParaksta kartes lietotāju, kā arī vairāk nekā 400 000 personu, kas saņēmušas eID karti ar eParakstu.

Redzam, ka valstī būtu skaidri jādefinē tie pakalpojumi un servisi, kurus e-vidē iespējams saņemt tikai ar kvalificētiem paaugstinātas drošības e-identitātes rīkiem. Tas ne tikai veicinātu drošu rīku pielietojuma paplašināšanos, bet arī pasargātu digitālo Latviju no potenciāli nedrošām situācijām. Arī ārpus Latvijas robežām strauji attīstās visdažādākā līmeņa digitālie risinājumi, un jau visai drīz var veidoties situācijas, kad ar pietiekami nedrošu kādas citas valsts izsniegtu identitātes rīku persona var saņemt e-pakalpojumu, kas būtu daudz stingrāk aizsargājams.

Esam ceļā uz plašu starptautisku pielietojumu

Eiropas Savienības (ES) normatīvie akti nosaka nepieciešamību katrā dalībvalstī ieviest nacionālo e-identitātes apliecināšanas shēmu, kas nodrošinātu to, ka ar katras dalībvalsts izsniegtajiem identitātes apliecināšanas rīkiem iespējams saņemt pakalpojumus ar augstāko e-identitātes apliecināšanas prasību arī citās ES dalībvalstīs.

LVRTC jau ir iesniedzis pieteikumu eParaksta rīku izsludināšanai ES līmenī. Izsludināšanas process var aizņemt līdz pat pusgadam, bet pēc tā pabeigšanas ikviens eParaksta lietotājs varēs saņemt e-pakalpojumus citās ES valstīs. Arī citu ES valstu iedzīvotāji varēs saņemt Latvijas iestāžu un organizāciju nodrošinātos e-pakalpojumus, kuriem nepieciešama augstākā līmeņa identitātes apliecināšana, ja apliecinās e-identitāti ar savas mītnes valsts izsniegtu nacionālā un ES līmenī atbilstoši akreditētu rīku.

Šis ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar "Delfi" redakcijas nostāju.
Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form