Lato Lapsa: Straujumas deklarācija - nu kāpēc gan neierakstīt?
Foto: Publicitātes attēli

Lai uzskaitītu visas tās ģeķības, kas jaunās valdības deklarācijas 43 tūkstošos rakstu zīmju sarakstītas pēc repšiskā principa "nu kā var nesolīt?" modifikācijas "nu kāpēc gan neierakstīt?", vajadzētu akurāt otrus 43 tūkstošus zīmju.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Tomēr šis tas šajā uz politekonomisko sfēru pārceltu pusaudziski nepiepildāmu fantāziju un jau tradicionālas ļumīgi ļenganas ļerpatas apvienojumā, kas tiek uzdots par valdības nākamo deviņu mēnešu darba plānu, ir īpaši... nu, maigi izsakoties, nedaudz mulsinošs. Un cik jauki būtu, ja pirms apstiprināšanas jaunā valdība uzskatītu par nepieciešamu atbildēt uz vismaz šiem te - zemāk lasāmajiem jautājumiem.

"Uzlabosim demogrāfisko situāciju Latvijā, vienlaikus mazinot emigrāciju." Bet kāpēc dokumentā  nav atrodams burtiski neviena vārda - kā tieši jūs, kungi un dāmas, gatavojaties to izdarīt? Tiešam - kā?

"Izmantojot Attīstības finanšu institūciju, izveidosim plaši pieejamu valsts atbalsta programmu ģimenēm pirmā mājokļa iegādei." Bet kāpēc aizmirsies pierakstīt - cik tieši šim mērķim ir naudas? Simt ģimenēm sanāks?

"Gatavojot valsts budžetu 2015. gadam, Nacionālajā trīspusējās sadarbības padomē uzsāksim diskusijas par iespējām celt minimālo algu." Vai ir kāds, kas nesalasa šeit patiesībā rakstīto - solām tikai to, ka drusku parunāsimies?

"Izstrādāsim jaunu pedagogu darba samaksas aprēķināšanas modeli un sagatavosim pedagogu darba samaksas paaugstināšanas grafiku." Deviņos mēnešos, ja? Un kurš uzņemsies atbildību, ka šie modeļi un grafiki arī stāsies spēkā?

"Strādāsim pie augstskolu tīkla attīstības modeļa izveides, īstenojot valsts augstskolu stratēģiskās specializācijas principu un nodrošinot gan valsts, gan reģionu līdzsvarotai attīstībai nepieciešamo speciālistu sagatavošanu." Kāds saprot, kas te rakstīts?

"Veiksim stratēģiskas investīcijas zinātnē un pētniecībā, kā arī inovāciju jomā, piesaistot gan valsts, gan Eiropas Savienības fondu finansējumu konkurētspējīgiem pētniecības projektiem." Mīļie, kāpēc atkal par summām - ne vārda?

"Meklēsim sporta finansēšanas papildu iespējas, tai skaitā tautas sporta attīstībai." Kur, interesanti, ir tā vieta, kur pieņemta budžeta apstākļos iespējams meklēt šādu naudu?

"Stiprināsim ģimenes ārsta komandas darbu, paplašinot sadarbību starp ģimenes ārstu un pacientu." Ko, viņi līdz šim nesadarbojās, bet tagad sāks kaut kā īpaši sadarboties? Pacients beidzot atklās ārstam, kas viņam sāp?

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Nodrošināsim valsts budžeta pārorientāciju uz konkrētu, attīstības plānošanas dokumentos noteiktu rezultātu sasniegšanu." Uz ko tad, lūdzu, šis bija orientēts līdz šim?

"Nodrošināsim kontroli pār nepamatotu cenu pieauguma riskiem periodā pēc eiro ieviešanas, lai nodrošinātu patērētāju aizsardzību." Nu, un kā tad jūs to iedomājaties izdarīt - kaut teorētiski?

"Veicināsim iedzīvotāju izpratni par valdības pieņemto lēmumu ietekmi uz katras ģimenes personīgo budžetu." Vai te kāds drusku tomēr neņirgājas, ne?

"2014. gadā nodrošināsim nodokļu sistēmas stabilitāti, līdz nākamā gada budžeta sastādīšanai neveiksim būtiskus grozījumus nodokļu politikā, tostarp nemainīsim galveno nodokļu (piemēram, IIN, PVN, VSAOI, UIN) likmes." Tiešām kāds domāja, ka valdošās partijas ko tādu taisītos darīt vēlēšanu gadā?

"Ierobežosim ārzonās reģistrētu uzņēmumu iespējas piedalīties valsts un pašvaldību iepirkumos." Tā ir tāda milzīga problēma, ja? Mediji ņirb no šausminošām ziņām par tieši ofšoru - un nevis partiju sponsoru utml. - kundzību iepirkumos?

"Izvērtēsim mikrouzņēmumu nodokļa regulējumu, ņemot vērā tā ietekmi uz valsts budžetu, ēnu ekonomiku, nodarbināto sociālo aizsardzību un uzņēmējdarbības uzsākšanu." Visu sačakarējāt - un tagad izvērtēsiet?

"Dialogā ar uzņēmēju organizācijām un citiem partneriem, pārnozaru sadarbībā turpināsim konsekventi ieviest industriālo politiku." Kāds var pateikt, kāda tāda industriālā politika ir ieviesta pēdējos gados? Varbūt to paprasīt "Liepājas metalurga" strādniekiem?

"Izveidosim vienotu inovācijas sistēmu, kura veicinās izgudrojumu komercializāciju un tehnoloģiju pārnesi uzņēmējdarbībā." Deviņos mēnešos? Kā?

"Īstenosim autoceļu sakārtošanas programmu, īpašu uzmanību pievēršot autoceļu kvalitātei." Nauda budžetā ne tuvu nav iedota tik, lai ceļi vismaz nesabruktu vēl vairāk, - kā tieši tad jūs to sakārtošanu īstenosiet, lūdzu?

"Nodrošināsim nacionālās aviosabiedrības "airBaltic" ilgtspējīgu attīstību, piesaistot investorus kompānijas turpmākai izaugsmei." Kur un cik gadus mēs jau to esam dzirdējuši?

"Turpināsim korupcijas izskaušanu valstī, arī īstenojot preventīvus pasākumus korupcijas risku mazināšanai." Kaut viens no jums var nosaukt kaut pāris šos preventīvos pasākumus?

"Turpināsim tiesu sistēmas reformu, lai sekmētu tādu no taisnīgas tiesas jēdziena izrietošu tiesu varas pamatvērtību realizāciju kā efektīva un cilvēktiesībām atbilstoša tiesas procesa norise saprātīgā termiņā, kā arī lai izlīdzinātu tiesu noslodzi Rīgā un Latvijas reģionos." Izmetāt tieslietu ministru, kurš patiešām kaut ko mēģināja reformēt, - un nu solāt reformas?

"Nodrošināsim nepieciešamos cilvēku un materiāli tehniskos resursus, lai sekmīgi pabeigtu Zolitūdes traģēdijas izmeklēšanu." Atvainojiet, kur tad termiņš pazudis?

"Stingri kontrolēsim imigrāciju no trešajām valstīm, mazinot nelegālo imigrāciju." Tā ir tāda milzīga Latvijas problēma, ja? Jeb vienkārši vēl kaut ko pierakstīt vajadzēja attiecīgajā sadaļā, lai neizskatās nepieklājīgi maz?

"Stiprināsim nacionālu un eiropeisku informācijas telpu, veicinot ES dalībvalstu sabiedrisko televīzijas programmu pieejamību." Līdzšinējās veicināšanas rezultātus mēs redzam bezmaksas apraides kanālos - ko jūs tur vēl vairāk pieveicināsiet?...

Ziniet, man vienkārši apnika, - jo tā tas viss šai dokumentā turpinās līdz pašām beigām, solījumu  pēc solījuma. Plānu - nulle, solījumu - tik daudz, ka pat Repše būtu sajūsmā.

Tiesa, patiesības labad jāpiebilst, ka, pienākot rudenim, Straujumas kundzei un viņas raibajai kompānijai par visiem šajā papīrītī sarakstītajiem un, protams, neizpildītajiem darbiem viens dzelžains attaisnojums būs noteikti.

Galu galā - dokumenta ievadā skaidri un gaiši ierakstīts: "Īstenojot valdības izvirzītās prioritātes, apņemamies pildīt šādus uzdevumus." Par to, ka kādu uzdevumu tiktu solīts arī tiešām izpildīt, nav teikts ne vārda.

Ak, jā, un ir viens jaunās valdības deklarācijā ierakstīts solījums, kurš nekādus jautājumus un šaubas nerada. "Turpināsim pilnveidot normatīvo aktu jaunrades procesu." Jā, tas nu gan droši...

Šis ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar "Delfi" redakcijas nostāju.
Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form