Foto: Reuters/Scanpix
Lībijas nemiernieku kaujinieki ceturtdien Sirtē ievainoto valsts diktatoru Muamaru Kadafi izvilkuši no drenāžas caurules, kurā viņš slēpies, un "melnais pulkvedis" zaudējis samaņu, kad sākusies apšaude. Šāvuši no visām pusēm, bet nemiernieku komandieris "mēģinājis glābt Kadafi dzīvību, taču neveiksmīgi", ekskluzīvā intervijā BBC pastāstījis Lībijas nemiernieku spēku komandieris Omrans Ovejbs, kura vadītā grupa sagūstīja Kadafi.

Ovejbs stāstījis, ka ievainoto pulkvedi izvilkuši no caurules, tad viņš spēris dažus soļus un sabrucis bez samaņas, kad apkārt sākusies apšaude. Ovejbs stāstījis, ka šāvieni skanējuši no visām pusēm un nebija iespējams saprasts, kas tieši raidījis pulkvedim liktenīgo lodi.

"Es neredzēju, kurš nogalināja Kadafi un no kāda ieroča šāva," sacījis kaujinieku komandieris, piebilstot, ka daži viņa cilvēki gribējuši nošaut pulkvedi, taču viņš mēģinājis to nepieļaut.

Pēc Ovejba vārdiem, kad Kadafi zaudējis samaņu, nemiernieki aizveduši viņu uz lauku hospitāli, kur ārsti konstatējuši diktatora nāvi.

"Es mēģināju glābt viņa dzīvību, taču neveiksmīgi" atzinis komandieris, piebilstot, ka viņš uzņemas visu atbildību par Kadafi nāvi.

Jau ziņots, ka iepriekš Lībijas nemiernieki nolieguši iespēju secēt nogalinātā valsts līdera pulkveža Muamara Kadafi līķi, tomēr sestdien Misratā notikusi sekcija, teisa par tās rezultātiem netiek ziņots. Plānots, ka Kadafi mirstīgās atliekas nodos viņa ģimenei, kas iepriekš to pieprasījusi.

Starptautiskā sabiedrība izdara spiedienu uz Lībijas nemiernieku pagaidu valdību, pieprasot izsmeļošu atskaiti par bijušā valsts līdera pulkveža Kadafi bojāeju. ASV pieprasa atklātu izmeklēšanu, arī ANO aicina uz vispusīgu izmeklēšanu.

Pretēji musulmaņu paražām, ka mirušais jāapglabā līdz nāves dienas saules rietam, Kadafi bēres tika atliktas, jo valsts jaunā vadība vēl nebija nonākusi pie kompromisa, ko darīt ar Kadafi mirstīgajām atliekām. Tikmēr simtiem cilvēku bija gatavi gaidīt garajās rindās, lai apskatītu bijušā valsts līdera līķi.

 Kadafi gāja bojā ceturtdien, apšaudē starp viņam uzticīgajiem kaujiniekiem un pagaidu valdības spēkiem  . Kadafi tika sagūstīts savā dzimtajā pilsētā Sirtē un tik vests uz Misratas pilsētu.

Kadafi valdīja Lībijā kopš 1969.gada, kad apvērsumā no troņa gāza karali Idrisu. 2011. gada februārī valstī sākās protesti, kurus diktators vardarbīgi apspieda. Demonstrācijas izvērtās par sacelšanos un pilsoņu karu . Opozīcijas pusē nostājās pasaules lielvalstis. Militāro operāciju - civiliedzīvotāju aizsardzībai no Kadafi piekritējiem, uzsāka NATO. Lielā mērā pateicoties tai, tagadējā pagaidu valdība Nacionālā padome spēja pārņemt savā kontrolē lielāko valsts daļu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!