Foto: AP/Scanpix

Titulētais paralimpietis Oskars Pistoriuss, kurš izcieš 13 gadu cietumsodu par savas draudzenes Rīvas Stīnkempas noslepkavošanu, piektdien atbrīvots pirms ieslodzījuma termiņa beigām un tiks stingri uzraudzīts līdz 2029.gada decembrim.

Pagājušā gada martā tika noraidīta Pistoriusa prasība par pirmstermiņa atbrīvošanu, jo Dienvidāfrikas Republikā (DĀR) uz to var pretendēt, ja ir izciesta vismaz puse no piespriestā soda. Pistoriuss prasību izvirzīja atkārtoti un novembrī norisinājās viņa uzklausīšana, pēc kuras tika pieņemts lēmums par pirmstermiņa atbrīvošanu.

Pistoriuss , lai gan tika atbrīvots, dzīvos stingrā uzraudzībā līdz 2029.gada decembrim jeb laikam, kad būtu jābeidzas viņam piespriestajam 13 gadu cietumsodam, un nevarēs komunicēt medijiem.

Probācijas komisija, piešķirot pirmstermiņa atbrīvošanu, ņem vērā vairākus faktorus, starp kuriem ir viņa uzvedība cietumā, garīgā veselība un iespējamība veikt vēl kādu noziegumu. Savukārt noslepkavotās draudzenes māte Džūna Stīnkempa vēstulē komisijai apšaubīja, vai Pistoriuss cietumā ticis galā ar savām rakstura problēmām, un pauda bažas par to sieviešu drošību, kuras būs viņa klātbūtnē.

Sākotnēji Pistoriusam 2014.gadā tika piespriests piecu gadu cietumsods, jo atlēts tika atzīts par vainīgu slepkavībā bez iepriekšēja nodoma. Cietumā viņš devās 2014.gada oktobrī, taču gadu vēlāk viņš tika atbrīvots un sods aizstāts ar mājas arestu. Tomēr prokuratūra iesniedza apelāciju iepriekš piešķirtajam sodam, ko DĀR Augstākās tiesas Apelācijas komisija apmierināja, atzīstot Pistoriusu par vainīgu slepkavībā.

Savukārt Pistoriuss pēc tam ar apelāciju vērsās Konstitucionālajā tiesā, apstrīdot Apelāciju komisijas pieņemto lēmumu, tomēr arī toreiz prasība tika noraidīta un šī lieta tika izskatīta atkārtoti. 2017.gadā Pistorisuam piesprieda 13 gadu un piecu mēnešu cietumsodu.

Pistoriuss tika apsūdzēts savas draudzenes Stīnkempas nošaušanā viņa mājā Pretorijā Svētā Valentīna dienā 2013.gada 14.februārī. Iepriekš Pistoriuss tiesā vairākas reizes izteicās, ka veicis šāvienus cauri vannas istabas durvīm, kur slēpās viņa draudzene, jo bijis "šausmīgi nobijies", ka kāds caur atvērtu logu ielauzies viņa mājā.

37 gadus vecais Pistoriuss , kurš skriešanai izmantoja īpašas protēzes, 2012.gada vasarā piedalījās Londonas olimpiskajās spēlēs. DĀR sportists kļuva par pirmo cilvēku ar invaliditāti spēļu vēsturē, kurš sacenties ar pasaules labākajiem atlētiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!