Blūma un Bertāna spārnota Latvijas izlase atspēlējas un pārspēj Slovēniju

Latvijas basketbola izlase svētdien izbraukumā Pasaules kausa izcīņas kvalifikācijas turnīra otrā posma I apakšgrupas spēli izbraukumā pēc skaistas atspēlēšanās ar rezultātu 82:77 pārspēja Slovēnijas valstsvienību.

Latvijas izlases labā 28 punktus guva Jānis Blūms, kurš šajā mačā realizēja sešus tālmetienus, Dairis Bertāns pievienoja 18 punktus, bet Mārtiņš Meiers izcēlās ar 16 punktiem un 13 atlēkušajām bumbām. Slovēnijai nepietika ar 27 Matiča Rebeča gūtajiem punktiem, savukārt Gregors Hrovats un Edo Muričs sameta pa 12 punktiem.

Latvijas izlasei spēles sākums bija neveiksmīgs, un Slovēnijas izlase, pateicoties Rebeča veiksmīgajai spēlei, izvirzījās vadībā. Slovēnijas izlases pārsvars otrajā ceturtdaļā sasniedza pat 17 punktus (46:29). Otrā puslaika sākumā Blūms savu komandu sapurināja ar tehnisko piezīmi, bet tad viņš sāka realizēt tālmetienus, kas iesāka komandas atspēlēšanos. Līdz ceturtdaļas beigām Latvija pietuvojās līdz 58:62, bet tad tieši Blūms ar vēl vienu tālmetienu deva Latvijai vadību spēlē – 64:62. Pēdējo ceturtdaļu Latvija iesāka ar 10:0 izrāvienu. No tā brīža Latvijas izlasei izdevās darboties drošāk abos laukuma galos, kas ļāva iegūt drošāku pārsvaru un izcīnīt svarīgu uzvaru.

I grupas kopvērtējumā ar septiņām uzvarām deviņās spēlēs līdere ir Turcija un Spānija, kamēr Latvija ar sešām uzvarām desmit spēlēs ir trešā. Tālāk ar pieciem panākumiem deviņās spēlēs ir Melnkalne un Ukraina, bet Slovēnijai ir divas uzvaras desmit dueļos.

Portāls "Delfi" piedāvāja mača teksta tiešraidi, kurā var lasīt detalizētu notikumu aprakstu.

PK kvalifikācija basketbolā: Latvija – Slovēnija
Slovēnijas izlases sastāvs:
Latvijas basketbola izlases spēlētāju statistika:
Latvija - Slovēnija 82:77. Spēle noslēgusies. Muričs pret Meieru nopelnīja piekto piezīmi spēlē, un latviešu centrs trāpīja abus soda metienus. Pēdējo Slovēnijas izlases uzbrukumu Latvija apturēja.
80:77Lomažs pieļāva rupju kļūdu, bet Slovēnija to punktu guvumā nepārvērta. Meiers iemeta vienu no diviem soda metieniem, bet tad 24 sekundes pirms pamatlaika beigām Rebečs iemeta tālu tālmetienu.
79:74Sākās pēdējā minūte pamatlaikā. Blūms apturēja pretinieku ātro uzbrukumu un nopelnīja piekto piezīmi spēlē, un Čančars iemeta abus.
79:72Meiers aizmeta garām divus soda metienus, bet aizsardzībā viņš pēc izcīnītas atlēkušās bumbas nopelnīja piezīmi. Hrovats ar soda metieniem Slovēnijas deficītu samazināja, bet Blūms arī sodiņus trāpīja.
77:70Blūms nopelnīja arī divus soda metienus un abus trāpīja. Viņš turpināja uzņemties iniciatīvu, meta tālmetienu un nopelnīja trīs soda metienus un realizēja divus.
73:70Meiers izcīnīja atlēkušo bumbu uzbrukumā un guva divus punktus, bet Čančars ar spēku guva punktus otrā laukuma pusē. Ātrā pretuzbrukumā Čančars izlīdzināja rezultātu. Blūms atgriezās laukumā un uzreiz iemeta tālmetienu.
68:66Arī Durniks spēli Slovēnijai noslēdza ar piecām piezīmēm, savukārt Latvijas izlases 10 punktu izrāvienu šajā ceturtdaļā pārtrauca Čančars, kurš iemeta soda metienu. Pēc otrā neprecīzā soda metiena Ate un Meiers nesadalīja bumbu, to pēc ātras saspēles ieguva Rebečs, kurš iemeta tālmetienu.
68:62Blūms nopelnīja ceturto piezīmi spēlē, taču Slovēnija punktus neguva. Tad viņš piespēlēja Meieram uz groza apakšu, kur Meiers nospēlēja precīzi. Slovēnis Kosi nopelnīja piekto piezīmi un noslēdza spēli, taču Meiers labi ierāvās zem groza un guva vēl divus punktus.
64:62Blūms ceturtdaļu sāka ar tālmetienu, kas deficītu samazināja līdz minimumam. Tad Meiers bloķēja metienu, tomēr uzbrukumā viņš pārkāpa noteikumus. Mirkli vēlāk Jānis Blūms vēlreiz trāpīja trīs punktu metienu un deva vadību Latvijai!
Sākusies 3. ceturtdaļa.
58:62. Noslēgusies 3. ceturtdaļa.Blūms trāpīja abus soda metienus, bet vēlāk Latvija vēlējās izspēlēt pēdējo uzbrukumu ceturtdaļā,  bet slovēnis pret Bertānu pārkāpa noteikumus. Viņam izdevās trāpīt abus.
54:62Lomažs no soda metienu līnijas guva divus punktus, bet viņš pēc tam sasteidza tālmetienu. Mahkovičs otrā laukuma galā iemeta divus soda metienus, apturot Latvijas izrāvienu.
52:60Latvija pēc pārtvertas bumbas metās pretuzbrukumā, kura noslēgumā kapteinis Blūms iemeta tālmetienu! Slovēnijai minūtes pārtraukums.
49:60Blūms iemeta vēl vienu tālmetienu, savukārt Gražulis ar piecām piezīmēm noslēdza spēli. Hrovats iemeta abus soda metienus, savukārt Siliņš iemeta tālmetienu no laukuma stūra.
43:58Bertāns iemeta trīs soda metienus pēc kārtas, bet Rebečs turpināja dominēt laukumā, iemetot tālmetienu. Samocīta spēle turpinājās, punktus abām komandām gūstot ar soda metieniem.
39:54Rebečs pēc minūtes pārtraukuma guva savu 18. punktu spēlē, savukārt Blūms pēc Gražuļa bloka aizsardzībā trāpīja pustālo metienu. Slovēnija prata atbildēt ar punktu guvumiem pēc Latvijas precīzajiem metieniem.
37:48Hrovats ar spēku guva divus punktus, bet Bertāns turpināja spēlēt kā līderis un devās vēl vienā caurgājienā, nopelnot divus soda metienus. Viņš iemeta abus. Latvijas izlase atspēlēja vēl trīs punktus, kad Blūms ātrajā pretuzbrukumā meta tālmetienu un trāpīja.
Blūms un Hrovats saņēma nesportiskās piezīmes.
32:46Slovēnija pirmo puslaiku sāka ar piezīmi uzbrukumā, savukārt tad Dairis Bertāns devās uz grozu, guva divus punktus un iemeta nopelnīto soda metienu. Blūms aizsardzībā pārkāpa noteikumus, bet bija ļoti sašutis un devās skaidroties ar Hrovatu. Tiesneši devās skatīties video atkārtojumu, lai saprastu, kā sadalīt piezīmes.
Sācies 2. puslaiks
Latvijas izlasē Dairis Bertāns guvis astoņus punktus, bet pa sešiem sametuši Ojārs Siliņš un Mārtiņš Meiers. Slovēnijas izlasē Matičs Rebečs sametis 16 punktus, Edo Muriča kontā 11 punkti.
Latvija - Slovēnija 29:46. Noslēdzies 1. puslaiks.Rebečs pēc minūtes pārtraukuma iemeta vēl vienu tālmetienu, savukārt Latvijai uzbrukumi joprojām bija samocīti un neveiksmīgi. Puslaika noslēgumā Rebecs bija vēlreiz precīzs no tālās distances.
29:40Vecvagars izdarīja neprecīzu piespēli, un Rebečs aizskrēja ātrā pretuzbrukumā un guva divus punktus. Latvija ļoti samocītā uzbrukumā guva trīs punktus pēc Vecvagara tālmetiena, tomēr Muričs atbildēja ar savu precīzo metienu.
26:35Siliņš guva trīs punktus ar tālmetienu, tam sekoja abu komandu neveiksmīgi uzbrukumi. Bertāns nopelnīja jau savu trešo piezīmi šajā mačā, bet Hrovats atkal guva punktus Slovēnijai.
23:33Latvijas izlasei spēle nevedās, bet Slovēnija turpināja audzēt pārsvaru, un panāca rezultātu 33:23. Ate ar savu aktivitāti panāca pretinieka kļūdu, tomēr Meiers no groza apakšas netrāpīja. Slovēnija aizsardzībā cieši sedza, kas neļāva latviešiem iegūt spēles ritmu.
23:29Slovēnijas otrās iespējas uzbrukumā Čebašeks iemeta tālmetienu, bet Blūms un Strautiņš nebija precīzi no tālās distances. Mesičeks panāca septiņu punktu pārsvaru mājiniekiem. Divas minūtes Latvija punktus neguva, un tad Blūms no stūra trāpīja tālmetienu. Mahkovičs pamanīja, ka Latvija aizsardzībā bija iemigusi, guva vieglus punktus un lika Vecvagaram pieprasīt minūtes pārtraukumu.
Sākusies 2. ceturtdaļa.
20:22. Noslēgusies 1. ceturtdaļa. Meiers izcīnīja atlēkušo bumbu uzbrukumā un nopelnīja tiesības izpildīt divus soda metienus, viņš trāpīja abus. Pēt tam pirmo reizi laukumā oficiālā spēlē devās Artūrs Strautiņš. Ceturtdaļas noslēgumā Slovēnijai ar diviem soda metieniem izdevās noturēt vadību.
17:18Siliņš pēc minūtes pārtraukuma bija precīzs no tālās distances, savukārt mirkli pēcāk Latvija labi nospēlēja, kad pretinieki ievadīja bumbu laukumā, un Meiers pārtvēra bumbu, devās pretuzbrukumā un trieca bumbu grozā. Latvija pirmo reizi izvirzījās vadībā. Savukārt Gražulis ar diviem noteikuma pārkāpumiem sasniedza Latvijai piezīmju normu. Muričs trāpīja abus soda metienus.
12:16Muričs un Meiers apmainījās ar divpunktniekiem, bet tad Muričs un Hrovats iemeta vēl četrus punktus, pēc kuriem galvenais treneris Vecvagars pieprasīja minūtes pārtraukumu.
10:10Bertāns ar tālmetienu apturēja pretinieku izrāvienu, tomēr nākamie trīs Latvijas mēģinājumi gūt punktus bija neveiksmīgi. Mirkli vēlāk Bertāns ar pustālo metienu rezultātu izlīdzināja, turpinoties sīvai cīņai.
5:10Rebečs iemeta vēl vienu tālmetienu, savukārt Latvijas ilgstošu uzbrukumu ar rezultatīvu caurgājienu noslēdza Lomažs. Muričam izdevās precīzs pustālais metiens, bet tad Latvija pazaudēja bumbu, un Bertāns, cenšoties apturēt Čančaru, nopelnīja nesportisko piezīmi.
3:3Slovēnijas izlase spēli sāka ar piezīmi uzbrukumā, bet tad Lomažu caurgājienā apturēja pretinieks. Mājinieki ar izmisuma pilnu metienu uzbrukuma pēdējās sekundēs guva pirmos punktus, precīzi metot Rebečam, taču Bertāns atbildēja ar savu "trīnīti".
Latvijas izlases pamatsastāvs: Rihards Lomažs, Dairis Bertāns, Artis Ate, Rolands Freimanis, Mārtiņš Meiers.
Situācija I apakšgrupā:
Slovēnijas izlasei joprojām ir Eiropas čempionu statuss, taču, nespēlējot līderiem, no čempionu spozmes nekas nav palicis pāri. Salīdzinot ar septembrī Rīgā notikušo spēli (85:74 Latvijas labā), mājiniekiem ierindā palikuši septiņi spēlētāji, kuri toreiz pa visiem nospēlēja 104 minūtes un guva 33 punktus. Atjauninātais komandas modelis ceturtdien izbraukumā Zaporižjā sabruka zem Ukrainas izlases triecieniem (52:84; rezultatīvākais bija uzbrucējs Gregors Hrovats – 14 punktu). Slovēņu uzbrukumu šajā spēlē raksturo metienu precizitāte – divpunktnieki 15/39 un trīspunktnieki 4/24. Bet – jāņem vērā ka savā laukumā tā būs labāka, turklāt pamatīgais pēriens liek mobilizēt visus motivācijas un pašcieņas resursus. Nekādas pastaigas latviešiem nebūs.
Latvijas izlasē uz šo maču ir notikušas izmaiņas sastāvā. Iepriekšējā cīņā nopietnu traumu guva Kaspars Bērziņš, kurš aizvadīja lielisku pirmo puslaiku, bet sastāvam pievienojies Dairis Bertāns, kuru Milānas klubs palaida uz izlasi.
Latvijas basketbola izlase svētdien turpina Pasaules kausa izcīņas kvalifikācijas turnīru, izbraukumā tiekoties ar Slovēnijas valstsvienību. Pašreizējie Eiropas čempioni jau zaudējuši izredzes kvalificēties Pasaules kausam, bet Latvijai šis mačs ir pēc zaudējuma Melnkalnei ir svarīgs.