Latvijas basketbolisti divu pagarinājumu drāmā zaudē arī Bulgārijai

Latvijas vīriešu basketbola izlase pirmdien 2021.gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra H grupas otrajā spēlē izbraukumā saspringtā cīņā otrajā pagarinājumā ar rezultātu 104:110 zaudēja Bulgārijas valstsvienībai.

Līdz ar to Latvijas izlase kvalifikācijas ciklu iesāka ar diviem zaudējumiem, jo piektdien savā laukumā latvieši piekāpās Bosnijai un Hercegovinai.

Latvijas izlasē rezultatīvākais bija Mārtiņš Meiers, kurš guva 27 punktus un izcīnīja septiņas atlēkušās bumbas. 20 punktus pievienoja Mareks Mejeris, 15 punkti un sešas piespēles Aigaram Šķēlem, savukārt Artūrs Žagars debijas spēlē izcēlās ar 13 punktiem. Bulgārijai 26 punktus guva naturalizētais Dī Bosts, kuram arī astoņas piespēles, bet Čavdars Kostovs iekrāja 20 punktus.

Latvijas izlasi šajā mačā pievīla soda metienu precizitāte, realizējot tikai 22 no 36 "sodiņiem". No spēles Latvija realizēja 51% metienu, bet tālmetienus meta ar 40% precizitāti. Bulgāri grozam uzbruka ar sliktāku precizitāti – no spēles viņi meta ar 46% , bet tālmetienus realizēja ar 32,5%. Mājinieki trāpīja 21 no 29 soda metieniem.

Pirmos punktus Latvijai ar divpunktu metienu guva Meiers, izlīdzinot rezultātu pēc spēlētas pusminūtes - 2:2. Līdzīgā cīņā vadībā pa brīdim bija gan vienas, gan otras komandas basketbolisti, vairāk priekšā esot viesiem, kuri pēc Žagara precīza divpunktnieka panāca 18:14. Mājinieki atbildēja ar 5:0 izrāvienu, atkal nokļūstot vadībā, un uzvarēja pirmo ceturtdaļu ar 22:21. Otrās ceturtdaļas otrajā minūtē mājinieki pirmoreiz panāca piecu punktu pārsvaru - 26:21. Ar Artūra Kuruca precīzu metienu divu punktu vērtībā, Žagara trīspunktnieku, Klāva Čavara diviem punktiem no groza apakšas un Māra Gulbja precīzu soda metienu latviešiem izdevās veikt astoņu punktu izrāvienu, sestās minūtes vidū panākot 31:28. Izdevās uzvarēt arī puslaiku - 37:36.

Rezultatīvi zem groza turpinot spēlēt Meieram, turpinājās līdzīga cīņa laukumā ar mainīgām sekmēm. Vairāk vadībā bija latvieši, kuri ar trim tālmetieniem Šķēles, Mejera un Kuruca izpildījumā, kā arī četriem Čavara punktiem minūti un 39 sekundes pirms ceturtdaļas beigām pirmoreiz spēlē panāca desmit punktu pārsvaru - 61:51. Saglabāt to neizdevās, trešo spēles nogriezni pabeidzot vadībā ar 63:58. 33.minūtē pēc Janeva diviem punktiem mājinieki izlīdzināja rezultātu - 67:67. Tomēr bulgāri ātri sakrāja piezīmju normu, vairākas reizes to izmantojot Žagaram. Tikmēr bulgāri sekmīgi devās caurgājienos, ko Latvijas izlases basketbolisti nespēja kavēt.

Pēc 70:71 divus tālmetienus pēc kārtas iemeta Laksa, bet pēc Mejera bumbas triekšanas grozā no augšas latvieši panāca septiņu punktu pārsvaru - 81:74. Pārkāpumu un soda metienu sacensībā spēles galotnē pārāki bija mājinieki. Pēc Meiera neprecīza otrā soda metiena pretuzbrukums un Marinova precīzs tālmetiens ar atsitienu pret vairogu uz tablo iededza neizšķirtu - 85:85. Atlikušajās 3,9 sekundēs grozu iekarot neizdevās.

Pagarinājumā "virves vilkšana" turpinājās. Mejeris pēc pāris efektīgiem un efektīviem caurgājieniem tika nosūtīts malā ar apšaubāmu piezīmi bloķētā metienā. Tomēr Kostovs neiemeta nevienu no diviem soda metieniem, bet Šķēles tālmetiens no savas laukuma puses, kas pēc pāris atsitieniem pret stīpu iekrita grozā tika izmests nedaudz par vēlu. Otrajā pagarinājumā vadību uzreiz ieguva mājinieki, kuri no laukuma ar piecām piezīmēm dabūja nost Latvijas rezultatīvāko spēlētāju Meieru. Latviešiem nespējot uzsist piezīmi bulgāru pēdējā nepilnajā uzbrukumā, Žagars to 12 sekundes pirms mača beigām izdarīja vien, kavējot tālu Bosta trīspunktu metienu, kurš iekrita grozā, naturalizētajam spēlētājam iemetot arī soda metienu. Tas arī izšķīra spēles uzvarētāju.

Portāls "Delfi" piedāvāja mača teksta tiešraidi, kurā var lasīt detalizētu spēles aprakstu.

EČ kvalifikācija basketbolā: Latvija – Bulgārija
Bulgārijai 26 punktus guva naturalizētais Dī Bosts, kuram arī astoņas piespēles, bet Čavdars Kostovs iekrāja 20 punktus.
Līdz ar to Latvijas izlase 2021. gada Eiropas čempionāta kvalifikāciju iesākusi ar diviem zaudējumiem divās spēlēs.
Latvija - Bulgārija 104:110. Spēle noslēgusies. Šķēle vēl izprovocēja pretiniekus uz soda metieniem, bet viņš iemeta tikai vienu. Tad arī Kurucs vēl pārkāpa noteikumus, dodot iespēju bulgāriem gūt vēl divus vieglus punktus. Kostovs iemeta vienu soda metienu.
103:106Neticama veiksme naturalizētajam bulgāram Bostam. Žagars pārkāpa noteikumus tālu no tālmetienu līnijas, Bosts palaida bumbu groza virzienā, un tā iekrita grozā. Turklāt jāizpilda arī soda metiens. Viņš bija precīzs. Līdz spēles beigām 12,4 sekundes.
103:105Latvijas izlases uzbrukumā Laksa netrāpīja, tad Gulbis izcīnīja atlēkušo bumbu un Žagars ar nākamo metienu bija precīzs no tālās distances.
100:105Žagaram neizdevās trāpīt tālmetienu, taču tam sekoja Bulgārijas izlases uzbrukums, kurā Bosts teicami piespēlēja Vaklinovam, kurš guva divus punktus un nopelnīja soda metienu. Latvijas izlases rezultatīvākajam spēlējam Meieram spēle noslēgusies.
100:102Bosta metiens no pustālās distances ievēlās grozā, bet tad spēlē pauze, jo tiesnešiem bija jāprecizē spēles laiks. Līdz mača beigām 1:19 minūtes.
100:100Bosts nesapratās ar komandas biedru, Latvija pārtvēra bumbu un devās pretuzbrukumā, kurā pret Kurucu tika pārkāpti noteikumi. Talantīgais basketbolists trāpīja vienu un izlīdzināja rezultātu.
99:100Šķēlem tiesneši sākotnēji ieskaitīja tālmetienu, lai arī viņš uzkāpa uz līnijas, tomēr arī bulgāri izcēlās ar metienu no pustālas distances.  Tad tiesneši video atkārtojumā precizēja, ka Šķēles metiens bija divu punktu vērtībā. Mačs turpinājās ar Meiera soda metieniem, un viņš atkal iemeta vienu no diviem.
96:98Abas izlases iesāka ar samocītiem uzbrukumiem, tad Minkovs ar metienu atlēcienā guva divus punktus. Kostovs pārtvēra piespēli Meieram, bet Marinovs caurgājienā nostaigāja.
Sācies 2. pagarinājums.
Latvija - Bulgārija 96:96. Noslēdzies 1. pagarinājums. Aigars Šķēle saņēma bumbu un iemeta no laukuma otras puses! Video atkārtojumā redzams, ka latvietis bumbu neizmeta laikā.  Līdz ar to būs otrs pagarinājums.
Laksa netrāpīja tālmetienu, arī Bosts netrāpīja no tālās distances, taču bulgāriem izdevās izcīnīt atlēkušo bumbu un tikt pie diviem soda metieniem. Arī Atem spēle noslēdzās ar piecām piezīmēm. Kostovs 3,4 sekundes pirms pagarinājuma beigām izpildīja soda metienus, bet abus aizmeta garām.
96:96Nesaprotams lēmums tiesnešiem, kad viņi "tīri" bloķētu metienu traktēja kā piezīmi. Mejerim līdz ar to spēle noslēdzās ar piekto piezīmi. Minčevs  iemeta abus soda metienus.
Vēl jāspēlē nepilna minūte.
96:94Mejeris skaistā caurgājienā iemeta no groza otras puses, tad Šķēle izprovocēja pretinieku uz kļūdu. Šķēle bremzēja Latvijas izlases uzbrukumu - vienā epizodē viņam neprecīzs metiens, bet tad realizēts tāls un ļoti svarīgs trīspunktu metiens.
91:94Kostovs iemeta soda metienus pēc Laksas piezīmes. Viņš iemeta vienu metienu, bet ar to pietika, lai bulgāri pārņemtu vadību. Šķēle netrāpīja tālmetienu, tad Žagars aizsardzībā pārkāpa noteikumus pret Bostu, kuram izdevās trāpīt abus soda metienus.
91:91Bosta tālmetiens izlēca ārā no groza, bet tad Mejeris caurgājienā iedabūja bumbu grozā. Taču Kostovs ar tālmetienu izlīdzināja rezultātu pēc lieliskas izspēles.
89:88Janevs cīņā par atlēkušo bumbu uzbrukumā pārkāpa noteikumus, un viņam tā bija piektā piezīme. Meiers varēja stāties uz soda metienu līnijas, realizējot abus metienus.
87:88Latvija ļoti ātri pārkāpa noteikumus pret Minčevu, kurš trāpīja vienu sodiņu. Meiers atbrīvojās no pretinieka, saņēma piespēli un guva divus punktus no apakšas. Minčevs pēc Bosta piespēles bija precīzs, taču tam sekoja kļūda Latvijas izlasei.
Sācies pagarinājums.
Latvija - Bulgārija 85:85. Noslēdzies pamatlaiks. Četrās sekundēs Latvija netika pie laba metiena, Žagars izdarīja samocītu metienu un netrāpīja. Būs pagarinājums
85:85Bulgārija lūkoja pārkāpt noteikumus, uzsita sodu pret Meieru, kurš trāpīja vienu no diviem. Tad Bulgārija steidza izmisīgā uzbrukumā, kurā Marinovs trāpīja tālmetienu, bumbai grozā lidojot ar atsitienu.
84:82Dimitrovs guva divus punktus no groza apakšas Bulgārijai, bet Žagaram precīzs pustālais metiens svarīgā brīdī. Vēlāk Bosts bija precīzs no soda metienu līnijas, uzreiz arī Mejerim bija jāmet soda metieni, bet viņš trāpīja vienu. Bulgāri pēc tam guva vēl divus punktus ar soda metieniem, bet Latvijas nespēja ievadīt bumbu no gala līnijas saasināja situāciju. Bulgārija ieguva uzbrukumu, kurā Kostovs tika caurgājienā.
81:74Lai arī Latvijas uzbrukums bija ļoti statisks, taču Kostovs neapdomīgi nospēlēja un uzsita piezīmi pret Mejeri, kurš iemeta vienu no diviem metieniem. Latvija pēdējās epizodēs aizsardzībā nepieļāva brīvus metienus, bet uzbrukumā izdevās lieliska izspēle - Meiers iespēlēja Mejerim, un viņš trieca bumbu grozā!
78:74Ate lieliski nospēlēja aizsardzībā, bet uzbrukumā Laksa realizēja vēl vienu tālmetienu. Tomēr Bulgārijas izlases ilgstošā uzbrukumā Kostovs arī izcēlās ar trīspunktu metienu. Mirkli vēlāk Meiers saņēma piespēli Mejera un iemeta no groza apakšas.
Abu komandu spēlētāji izskatījās nedroši saspringtajā cīņā. Bulgārijas izlases treneris pieprasīja minūtes pārtraukumu, lai sakārtotu spēli.
73:71Iespaidīgs bumbas trieciens grozā no augšas Bulgārijas izlases spēlētājam Minčevam. Tad Meiers nopelnīja soda metienus un trāpīja vienu. Minčevs pēcāk no groza apakšas bija precīzs, un Bulgārija izvirzījās vadībā. Latvijas izlases uzbrukumā Žagars izpildīja "kluso" tālmetienu. Bulgāri neizmantoja iespēju nostiprināt vadību, un Latvijas izlases uzbrukumā Laksa realizēja tālmetienu.
69:67Janevs izmantoja Latvijas izlases nesaprašanos aizsardzībā un tika pie viegliem punktiem, izlīdzinot rezultātu. Žagars atkal izprovocēja pretinieku uz noteikumu pārkāpumu, un viņam atkal bija iespēja mest soda metienus, jo bulgāri sasnieguši piezīmju normu. Žagars šoreiz trāpīja abus metienus.
67:65Pretuzbrukumā Janevs iemeta no groza apakšas, bet pretinieku izrāvienu apturēja Žagars, kurš tika pie soda metieniem. Viņš gan iemeta vienu no diviem sodiņiem.
66:63Bosts ar atkārtotu mēģinājumu iemeta tālmetienu Bulgārijai, savukārt Latvijas izlases uzbrukums noslēdzās ar kļūdu. Tad bulgārs Kostovs garāmgājienā gar gala līniju deficītu samazināja līdz trim punktiem.
66:58Štelmahers šajā mačā laukumā laida arī Sirsniņu, kurš pirmajā aizsardzībā izprovocēja pretinieku uz piezīmi uzbrukumā. Līdz ar to visi 12 pieteiktie Latvijas spēlētāji bijuši laukumā. Mejeris iemeta savu ceturto tālmetienu spēlē.
Latvija - Bulgārija 63:58. Noslēgusies 3. ceturtdaļa. Čavars trešajā ceturtdaļā lieliski nomainīja Meieru, un guva vēl punktus, bet Bulgārija neatslāba un iemeta vēl trīs punktus. 'Tad Bosts iemeta vienu no diviem soda metieniem, bet pēdējā uzbrukumā Latvijas izlase pieļāva kļūdu.
61:54Marinovs iemeta vienu no diviem soda metieniem Bulgārijas izlasei, savukārt Latvijai Čavars realizēja āķa metienu. Desmit punktu pārsvars saglabājās tikai neilgu laiku, jo Marinovs uzreiz izcēlās ar 2+1 punktu gājienu.
59:50Mejeris savāca atlēkušo bumbu, iesāka ātro pretuzbrukumu, kurā piespēlēja Kurucam, un viņš iemeta tālmetienu.
56:50Latvijai neizdevās gūt punktus no groza apakšas, taču Šķēle tika pie bumbas un trāpīja tālmetienu. Bulgārs Marinovs pēc tam caurgājienā guva punktus savai komandai. Mejeris no stūra iemeta tālmetienu Latvijas izlases uzbrukumā, savukārt nākamajā epizodē pret Čavaru cīņā par atlēkušo bumbu tika pārkāpti noteikumi. Centra spēlētājs iemeta abus soda metienus
48:48Bosts ar diviem soda metieniem izlīdzināja spēles rezultātu, bet tad Kurucs neveiksmīgi piespēlēja Atem, un Latvijai tā bija jau 13 kļūda. Tāpat abas komandas jau sasniegušas piezīmju normu.
48:46Meiers pēc minūtes pārtraukuma neiemeta soda metienu, taču Bosts Bulgārija uzbrukumā atlēcienā trāpīja pustālo metienu. Vēlāk Latvijas izlases uzbrukumā Meiers izcīnīja atlēkušās bumbas uzbrukumā un nopelnīja divus soda metienus, realizējot vienu no diviem.
47:44 Latvija 24 sekunžu laikā neizdarīja metienu pa grozu, taču arī bulgāri netika pie punktiem. Meiers turpināja dominēt zem groza un izcēlās ar diviem punktiem un nopelnītu soda metienu.
45:44Šķēle pārtvēra bumbu un aizskrēja pretuzbrukumā starp diviem bulgāriem un guva punktus. Tad Meiers saņēma lielisku piespēli un satricināja grozu.
41:44Bulgārija otro puslaiku iesāka ar diviem tālmetieniem, bet starp tiem Šķēle guva divus punktus caurgājienā. Pēcāk Meiers iemeta abus nopelnītos soda metienus, tomēr nākamajā uzbrukumā Bosts akrobātiskā veidā noslēdza carugājienu.
Sācies 2. puslaiks
Mārtiņš Meiers pirmajā puslaikā guvis 11 punktus, seši punkti Marekam Mejerim, bet Artūrs Žagars iekrājis piecus punktus. Aleksandrs Janevs un Kriss Minkovs guvuši pa septiņiem punktiem Bulgārijai, savukārt seši punkti Dī Bostam.
Latvija - Bulgārija 37:36. Noslēdzies 1. puslaiks.Meiers ar soda metieniem atguva vadību Latvijai, bet pēdējās 30 sekundēs punktus komandas neguva.
35:36 Latvija pēc minūtes pārtraukuma pieļāva jau desmito kļūdu šajā mačā. Vēlāk gan Žagara sadarbība ar Meieru deva Latvijai divus punktus, bet Janevs atbildēja ar diviem soda metieniem. Pēcāk Butjankovs ar muguru pret grozu apspēlēja pretinieku un guva divus punktus.
31:34Bosts iemeta divus tālmetienus pēc kārtas, un Štelmaheram nācās pieprasīt minūtes pārtraukumu.
31:28Latvijas izrāviens turpinājās ar Ates piespēli Čavaram, kurš iemeta no tuvas distances. Bulgārija sasniedza piezīmju normu, un to izmantoja Gulbis, iemetot vienu soda metienu.
28:28Marinovs iemeta pāri Žagaram, atjaunojot piecu punktu pārsvaru Bulgārijai. Tad Kurucs pēc Žagara piespēles trāpīja pustālo metienu, tam sekoja Ates pārtvertā bumba. Turpinājumā Žagars ar tālmetienu pāri pretiniekam izlīdzināja rezultātu.
23:26Bulgārija panāca piecu punktu pārsvaru, kad Minčevs realizēja metienu atlēcienā, bet tad Gulbis iemeta sarežģītus divus punktus. Tad pret Gulbi tika fiksēts pārkāpums uzbrukumā, kas Latvijai deva vēl vienu uzbrukumu.
21:24Latvija ceturtdaļu sāka ar kļūdu, bet bulgārs Zaharjevs pirmajā uzbrukumā izcēlās ar diviem gūtiem punktiem un nopelnītu soda metienu, taču viņš to neiemeta. Mejeris nopelnīja jau savu trešo personīgo piezīmi un tika nomainīts.
Latvija - Bulgārija 21:22. Noslēgusies 1. ceturtdaļa. Latvijas izlases trīs minūtes ilgo "sauso" sēriju pārtrauca Meiers, kurš iemeta vienu no diviem soda metieniem. Pēc noturētas aizsardzības Meiers nopelnīja piezīmi uzbrukumā. Marinovs iemeta tālmetienu Bulgārijai, bet tad Šķēle izgāja caurgājienā un deficītu samazināja.
18:19Minkovs no stūra iemeta tālmetienu pāri Žagaram, bet nākamajās epizodēs komandas apmainījās ar nerezultatīviem metieniem. Artūrs Kurucs mēģināja uzņemties iniciatīvu, tomēr viņam uzbrukuma noslēgums neizdevās. Ātrā pretuzbrukumā bulgāri atguva vadību mačā.
18:14Latvijas izlasē debitēja Artūrs Žagars, kurš pēc nesaprašanās ar Ati aizsardzībā panāca pretinieku piezīmi uzbrukumā. Tad Žagars skaisti piespēlēja Meieram uz groza apakšu, un centrs guva divus punktus. Butjankovs pārtvēra bulgāram bumbu, savukārt uzbrukumā Žagars iemeta pustālo pēc dribla.
14:14Mejeris vēlreiz bija precīzs no tālās distances, savukārt Bulgārija nākamajā uzbrukumā Bosts ar piespēli izkārtoja Janeva 2+1 punktu gājienu. Rezultatīvā spēlē komandas turpināja gūt punktus, latviešiem punktus ar pustālo metienu gūstot Meieram.
9:9Kostovs realizēja tālmetienu nākamajā Bulgārijas uzbrukumā, Mejeris atbildēja atbildēja ar to pašu no laukuma stūra. Meiers nākamajā uzbrukumā skaisti tika garām sedzējam, taču neiemeta no groza apakšas. Pēc rezultatīvā spēles sākuma kādu brīdi komandas punktus neguva, bet tad Minkovs noslēdza ātru pretuzbrukumu.
6:4Bulgārija savā pirmajā uzbrukumā guva divus punktus, precīzi metot Minkovam, bet Latvija uzreiz atbildēja ar skaistu izspēli, kurā Laksa piespēlēja Meieram, kurš lēcienā tvēra bumbu un meta to grozā. Kostovs pēc tam ieguva atlēkušo bumbu uzbrukumā un atguva vadību Bulgārijai, bet tad bulgāru līderis Bosts nopelnīja nesportisku piezīmi, un Ate iemeta vienu no diviem soda metieniem. Latvija nākamajā uzbrukumā izspēlēja uz Laksu, kurš iemeta tālmetienu, nopelnīja soda metienu, kuru arī realizēja.
Latvijas izlases pamatsastāvs spēle: Šķēle, Ate, Laksa, Mejeris, Meiers
Iepriekš Latvijas valstsvienība ar Bulgārijas izlasi iepriekš spēlējusi tikai divas reizes. "EuroBasket2005" kvalifikācijas turnīrā 2004. gadā latvieši izbraukumā Sofijā zaudēja ar 85:96, bet divas nedēļas vēlāk Ventspilī revanšējās ar 102:79.
No Bulgārijas izlases basketbolistiem skanīgākais kluba pieraksts ir naturalizētajam saspēles vadītājam Dī Bostam, kurš spēlē Francijas līgas līdervienībā “AS Monaco”, vidēji spēlē gūstot 12,6 punktus un izdarot 4,2 piespēles.
Latvijas izlases galvenais treneris Roberts Štelmahers pirms mača ar Bulgāriju: "Turnīrā visas komandas ir diezgan spēcīgas. Tāpēc varbūt vairāk pievērsīsim uzmanību savai spēlei nekā viņiem. Neņemos spriest, kam ir labāki basketbolisti - Bosnijai vai Bulgārijai. Mums ir jāspēlē sava spēle, jābūt agresīviem, jāiet uz uzvaru" https://twitter.com/basketbols/status/1231936462507184128
Latvijas vīriešu basketbola valstsvienība pirmdien Botevgradā aizvadīs Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra otrās kārtas spēli pret Bulgāriju, cenšoties izcīnīt pirmo uzvaru turnīrā. Latvijas izlasē šajā mačā spēlēs tie paši 12 basketbolisti, kuri piektdien Rīgā spēlēja ar bosniešiem.