Foto: Shutterstock
Cepeškrāsns tīrīšana bieži vien mēdz sagādāt ne mazums rūpju, it īpaši, ja nav zināms, kā pareizi tīrīt attiecīgo ierīci, tāpēc, konsultējoties ar speciālistiem, uzzinājām, kā pareizi kopt tik dažādās cepeškrāsnis.

Cepeškrāsns ir tā virtuves iekārta, kuras tīrīšana sagādā lielas grūtības, tieši tādēļ virtuves tehnikas tirgū arvien lielāku lomu ieņem krāsnis, kuras bez cepšanas funkcijām piedāvā dažādas papildu iespējas, tostarp – spēju krāsnij pašattīrīties. Ja cepeškrāsns kopšana sagādā lielas problēmas, tad šāda funkcija cepeškrāsnī krietni atvieglos tās uzturēšanu kārtībā, stāsta ''Electrolux'' eksperts Jānis Cimdiņš.

Pirolītiskās cepeškrāsnis

Pirolītiskā pašattīrīšanās funkcija cepeškrāsnīs ir pilnīgs cepeškrāsns pašattīrīšanās veids, kad visi netīrumi tiek sadedzināti. Pirolīzes procesā 500 oC temperatūrā visi netīrumi un tauki tiek pārvērsti smalkos pelnos. Cikla beigās, kad tie atdzisuši, atliek vien ar lupatiņu tos izslaucīt no cepeškrāsns. Drošības nolūkos cikla laikā cepeškrāsns durvis tiek elektroniski bloķētas. Svarīgi atcerēties to, ka pirms pirolīzes visi piederumi no cepeškrāsns jāizņem laukā, tajā skaitā arī sānu vadotnes, par ko bieži vien tiek piemirsts.

Katalītiskās cepeškrāsnis

Katalītiskas cepeškrāsns iekšpusē ir materiāls, kas neļauj pielipt netīrumiem un atgrūž tos. Sasildot katalītisko cepeškrāsni līdz 220 oC, tiek aktivizētas katalītiskās starplikas. Tās oksidē taukvielu atliekas, atstājot virsmu tīru un bez taukiem. Laiku pa laikam svarīgi atcerēties cepeškrāsni vismaz vienu stundu 220 oC ieslēgt ''tukšgaitā'', neko neievietojot iekšā. Tas atjauno sieniņu spēju atgrūst netīrumus, tāpēc ierīce nebūs papildus jātīra un jāmazgā.

Tvaika funkcijas krāsnis

Arī tvaika cepeškrāsnīm piemīt funkcija – tvaika tīrīšanas programma, kas atvieglo tīrīšanas procesu. Tā gan neattīra cepeškrāsni pavisam, tikai atmiekšķē netīrumus, lai tos vieglāk varētu notīrīt, taču bieži vien tieši šī tīrīšanas daļa sagādā vislielākās problēmas. Labākam rezultātam speciālists iesaka izmantot etiķi – ūdens uzpildes tilpnē kopā ar ūdeni pievienojiet divas tējkarotes etiķa un uz attīrīšanas laiku ievietojiet to cepeškrāsnī. Pēc tam ierīces iekšpusē viss korpuss būs attīrīts un netīrumi būs viegli izslaukāmi.

Standarta cepeškrāsnis

Cepeškrāsnis, kurām nav pieejama attīrīšanas funkcija, apkope ir nedaudz citāda. Speciālists Jānis Cimdiņš dalās ar padomiem, kas atvieglos tīrīšanu arī pašās vienkāršākajās cepeškrāsnīs.

  • Izmantojiet speciāli cepeškrāsnīm paredzētus tīrīšanas līdzekļus, kas pieejami gan krēmveida, gan kā izsmidzināmi līdzekļi. Uzsmidziniet vai uzklājiet to uz cepeškrāsns sieniņām, ļaujiet tam dažas minūtes iedarboties un ar lupatiņu pēc tam iztīriet cepeškrāsni.
  • Pievērsiet uzmanību tam, vai cepeškrāsns grila elementu, kas atrodas pie cepeškrāsns augšējās sieniņas, ir iespējams nolaist lejā. Šis elements var būt nostiprināts dažādi – gan ar skrūvi, gan iespiests sānu emaljā. Cepeškrāsns grila elementa nolaišana būtiski atvieglos cepeškrāsns augšējās daļas tīrīšanu.
  • Ja iespējams, izņemiet cepeškrāsns sānu vadotnes. Tās var būt piestiprinātas dažādos veidos. Ņemiet vērā, ka sānu vadotnes var būt izvietotas arī sānu sieniņās un nav izņemamas.
  • Izņemiet cepeškrāsns durvis un iekšējo cepeškrāsns durvju stiklu. Tas atvieglos ne tikai pašas cepeškrāsns, bet arī durvju tīrīšanu.
  • Netīrumus cepeškrāsnī var būtiski samazināt arī gatavošanas procesā, piemēram, gaļas cepšanas laikā izmantojot foliju.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!