Foto: Shutterstock
Kādu pannu lai pērku indukcijas plītij? Esmu dzirdējusi, ka alumīnija un teflona pannas nav īpaši labas veselībai, savukārt nerūsējošā tērauda un tagad ražotās čuguna pannas patērē daudz eļļas.

SIA "Arkolat" pārstāve Renāte Krauze skaidro, ka alumīnija pannas vairs nav pārdošanā, ja nu vienīgi kādu var atrast tirgū vai tā mājsaimniecībā aizķērusies kopš padomju laika. – No šā materiāla ražota panna vai katls indukcijas sildvirsmai neder, jo alumīnijs nav magnētisks. Minētajai plīts virsmai nepieciešami speciāli trauki, kuros iestrādāts magnetizējošs materiāls. Notiekot mijiedarbībai starp to un indukcijas elementiem, kas atrodas zem sildvirsmas, katls vai panna uzkarst, kā arī tiek blīvi pievilkts pie virsmas, – stāsta speciāliste. – Ja gribas izmantot jau mājās esošās pannas, jāiegādājas speciāls magnētiskais disks, ko palikt zem tās. Disks cieši pieplaks pie indukcijas plīts virsmas un darbosies tāpat kā magnetizēts pannas dibens.

Izvēloties virtuves inventāru, konsultante aicina pievērst uzmanību zīmei uz preces iepakojuma, vai priekšmets paredzēts lietošanai uz indukcijas plīts virsmas. Tāpat jāraugās, lai trauka diametrs atbilstu indukcijas plīts riņķa diametram. Piemēram, ja plīts riņķa diametrs ir 210 mm un tas pazīst tikai traukus, kuru diametrs ir, sākot no 130 mm, šai virsmai nederēs pannas un katli, kuru pamatne ir mazāka par 130 mm.

Runājot par pannas pārklājuma kaitīgumu, speciāliste saka: – Nevar būt ne runas, ka ražotāji Eiropā izmantotu cilvēka veselībai kaitīgus materiālus! Tas nav iespējams, jo regulas attiecībā uz precēm, kas nonāk saskarē ar pārtiku, ir ļoti striktas. – Renāte Krauze piebilst, ka teflons ir pannas nepiedegošais pārklājums. – To ražo kāda firma Kanādā. Šis pārklājums ir tik kvalitatīvs, ka drīz kļuva populārs, tāpēc teju visi lielie pannu ražotāji to iepērk un, pievienojot papildu daļiņas, izveido savu pārklājumu, ko patentē un nosauc, piemēram, par keravis, diamond plus vai vēl citādi.

Pannām ar akmens jeb granīta pārklājumu ir tas pats nepiedegošais pārklājums, tikai tam pievienotas granīta daļiņas. Līdz ar to trauks izskatās mūsdienīgāks, turklāt tam piemīt papildu īpašības, piemēram, ir lielāka noturība pret skrāpējumiem, karstumu un tamlīdzīgi. Iepazīstinot ar pannu keramisko pārklājumu, Renāte Krauze uzsver, ka tas ir vizuāli pievilcīgs, jo atšķirībā no citiem pārklājumiem ir gaišā krāsā. Taču šī krāsa ir arī posts, jo ēdieni ar augstu skābju saturu (tomāti, bietes u.c.) keramiku nokrāso, turklāt traipus nav iespējams nomazgāt. Keramiskais pārklājums ir arī neizturīgāks pret karstumu un daudz ātrāk pierauj ēdienu.

Čuguna pannas ir smagas, bet iztur augstu temperatūru un, pienācīgi koptas, var kalpot mūžīgi. Tiesa, tagad pieejamas arī vieglas čuguna pannas. – Nerūsējošā tērauda pannas sākumā bija paredzētas profesionālai lietošanai, jo iztur augstu temperatūru. Tagad tās ienākušas arī mājsaimniecībās, tikai jāpierod un gatavojot jālieto daudz taukvielu, – skaidro SIA "Arkolat" pārstāve.

Ar vienu pannu mājsaimniecībā diezin vai pietiks, jo katrai ir savas īpašības, plusi un mīnusi, lielāka piemērotība viena vai otra produkta gatavošanai. Profesionāli pavāri uzskata, ka mājās varētu būt četras dažāda izmēra pannas no dažādiem materiāliem: čuguna, nerūsējošā tērauda, ar keramisko pārklājumu un alumīnija ar teflona pārklājumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!