Foto: Shutterstock

Itāļu virtuvei varam teikt paldies par daudziem ēdieniem – tiramisu, spageti, lazanju un citiem. Taču to vidū izceļas vienkāršais saldais ēdiens, kas gardi pārsteidz ar savu tekstūru – "panna cotta". Arī šī deserta pagatavošanā ir savi knifi, ko der ielāgot, lai rezultāts izdotos lielisks.

No itāļu valodas "panna cotta" tulkojams kā "gatavots krēms". Tiek lēsts, ka vienkāršajai krējuma želejai līdzīgi deserti dažādu pasaules virtuvēs atrodami jau vairākus gadsimtus, pati "panna cotta" recepte itāļu virtuvē sastopama vien kopš 20. gadsimta sākuma, bet itāļu pavārgrāmatās neparādās līdz pat 20. gadsimta 60. gadiem, norāda Kamilla Solsburija savā grāmatā "Panna Cotta: Italy's Elegant Custard Made Easy". 2000. gadu sākumā "panna cotta" tika atzīta par Pjemontas reģiona Itālijā vienu no tradicionālajiem ēdieniem.

Ar ko saldais ēdiens izpelnījies savu popularitāti? Visticamāk, ka vienkāršību, jo tas gatavots, uzsildot saldo krējumu, pienu un cukuru, un masai pēc tam pievienots uzbriedināts un izkausēts želatīns, kas ir arī tā stingrības galvenais noslēpums. Samērā līdzīgs šim desertam ir arī no franču virtuves nākušais krēms brulē, tikai tā pagatavošana ir krietni vien sarežģītāka, jo tam pievienoti olu dzeltenumi, bet želatīna sastāvā nav.

Pamatrecepte un krēma sagatavošana

Foto: Shutterstock

Kā jau minējām, "panna cotta" pamatrecepte nav visai sarežģīta. Tāpat, šī deserta pagatavošanai nav nepieciešama cepeškrāsns. Turklāt, krējuma/piena želeju var pagatavot tik treknu, cik gribas, jo ar saldā krējuma un piena daudzuma attiecībām var variēt.

Pamatreceptes sastāvdaļas:

  • 300 g piens
  • 300 g saldais krējums
  • 125 g cukurs
  • 5-7 g želatīns
  • 2 ĒK ūdens
  • Vaniļas pāksts vai 1 TK vaniļas ekstrakts
  • Ķeramies pie darba soli pa solim!

Vispirms svarīgi ir sagatavot formiņas, kurās krējuma želeja tiks ielieta. Desertam var izvēlēties visdažādāko rakstu un izskata formas, galvenais, lai tās būtu pietiekami nelielas un atbilstu vienai porcijai. No dotā sastāvdaļu daudzuma vajadzētu sanākt aptuveni 6 porcijām. Kad formiņas izvēlētas, tās ietauko – ar sviestu vai izsmidzināmo eļļu, lai noklātos visa trauka iekšpuse, bet želeja no tām vēlāk viegli iznāktu laukā.

Kad formiņas sagatavotas, gatavo pašu deserta krēmu. Nelielā katliņā ielej pienu, saldo krējumu un pieber cukuru. Šķidrumu karsē uz lēnas uguns, lai cukurs izkustu.

Ja tiks izmantota vaniļas pāksts, to pārgriež gareniski uz pusēm un izkasa no tās sīkos vaniļas graudiņos – tos pēc tam vajadzēs iemaisīt krējuma un piena masā.

Paralēli sajauc želatīnu ar ūdeni un ļauj tam uzbriest. Kad saldā krējuma un piena masa ir uzkarsusi, ūdens peldē izkausē želatīnu un iemaisa to šķidrumā. No želatīna nevajag baidīties – tas uzreiz nesastings, tāpēc, lai gan jābūt veiklam, deserts uzreiz nepārvērtīsies želejā. Ar putojamo slotiņu maisa šķidrumu un pieber tam sīkos vaniļas pāksts graudiņus vai pielej vaniļas ekstraktu. Kad masa uzsildījusies un gatavo, to pārlej trauciņos, lai visi būtu vienlīdzīgi piepildīti.

Atdzesēšana un izņemšana no formiņas

Kad trauciņi piepildīti ar vēl šķidro "panna cotta" želeju, tos pārsedz ar pārtikas plēvi un ieliek ledusskapī sastingt vismaz divas stundas. Labākajā gadījumā un, ja nav jāsteidzas, desertam ļauj sastingt visu nakti.

Kad saldais ēdiens nostāvējis ledusskapī un gatavs pasniegšanai, pienācis laiks izdabūt krējuma želeju no trauciņiem. Lai nodrošinātos, ka želeja izkritīs no trauciņiem vienā gabalā, tos pirms tam nedaudz apsilda zem karsta ūdens strūklas. Pēc tam trauciņu apgāž uz servējamā šķīvja un uzmanīgi pakrata, lai želeja uzkristu uz šķīvja.

Svaigas ogas un to mērces deserta papildināšanai

Foto: Shutterstock

"Panna cotta" tradicionāli tiek pasniegta pat vairākās variācijās – ar svaigām ogām un to mērci, ar karameļu mērci, šokolādes mērci un pat kafijas mērci. Tāpēc saldā želeja ir lielisks pamats, lai radoši izpaustos ar tām sastāvdaļām, kas katram pašam vislabāk garšo. Piemēram, ja ogas nesaista, var pagatavot vienkāršu karameļu mērci no cukura un saldā krējuma, abas sastāvdaļas karsējot, līdz tās iegūst karamelei raksturīgo krāsu.

Bet, ja ledusskapja saldētavas nodalījumā ir vēl pietiekami daudz ogu vai ja ogas ir pieejamas svaigas (it īpaši vasaras sezonā), nevajadzētu vairīties desertu garnēt ar tām. Pavisam vienkāršu mērci var pagatavot no saspaidītām zemenēm un cukura. Mazliet pikantāka un sildošāka mērce sanāks no kazenēm vai ķiršiem, kas būs uz pannas uzkarsēti kopā ar cukuru un mazliet brendija. Šokolādes cienītājiem "panna cotta" vislabāk garšos ar vienkāršu kausētas šokolādes un saldā krējuma mērci, kas lieliski papildinās krējuma želejas garšu.

Galvenais – nebaidīties eksperimentēt!

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!