Foto: DELFI

Siera kūkas nu kļuvušas par teju iecienītākajām kūkām, ko izvēlamies gan kafejnīcās, gan gatavojam mājās paši. Taču visbiežāk drošības labad gatavojam cepto versiju, lai izvairītos no iespējamās neizdošanās. Apbruņojoties ar pacietību un jaunu prasmju apgūšanu, devos uz Gemoss virtuvi, kur prasmīgās Restorāna "3" pavāres Ina Poliščenko vadībā iemācījos ne tikai sadraudzēties ar želatīnu, bet arī pagatavot izcili krēmīgu siera kūku.

Lai arī pavāres ikdiena saistīta ar dažādu ēdienu gatavošanu, Ina atzīst, ka jājamzirdziņš esot tieši saldie ēdieni un kūkas, ko labprāt gatavo gan darbā, gan mājās. Tā kā siera kūka ir arī Inas viena no iecienītākajām kūkām, meistare dalās zināšanās, kā to pagatavot nedaudz citādāk – neceptā versijā un ar veselīgu pamatni, kur paslēpušies smalki sablendēti rieksti ar žāvētiem augļiem, tātad recepte patiks tiem, kas rūpējas par slaido līniju. Iekārdināta par gaidāmo rezultātu, ķeramies vērsim pie ragiem. Soli pa solim uzzināju knifiņus, kas attiecināmi uz šo meistarstiķa gatavošanu.

Nepieciešamās sastāvdaļas

Foto: DELFI

Baltās šokolādes siera kūka ar žāvētu augļu un riekstu pamatni

Šī kūka izdosies krēmīga, kādu neizdodas pagatavot, siera kūku cepot, turklāt šajā versijā veselīgā pamatne no daudzajām sastāvdaļām ir tik sātīga un garda, ka varētu ēst vien pašu pamatni, tomēr pavāre mudina paciesties un sagaidīt gala rezultātu, kas attaisnos gaidītās cerības.

Foto: DELFI

Nepieciešamās sastāvdaļas:

600 g krēmsiers (vislabāk Filadelfija)
85 g cukurs
85 g baltā šokolāde
Divas ar pusi želatīna plāksnes vai 5 g beramais želatīns
200 g kokosa skaidas
200 g mandeļu skaidas
200 g dateles bez kauliņiem
50 g Indijas rieksti (var izmantot arī citus riekstus)
50 g kaltēti banāni
50 g rozīnes
2-4 ēdamkarotes kokosriekstu eļļa

Dekorēšanai:
500 g cukura mastika
Svaigas ogas pēc izvēles – avenes, mellenes, dzērvenes
Kūkas veidne 24 cm diametrā
Cepamais papīrs.

Kūkas gatavošana soli pa solim

Foto: DELFI

Vispirms gatavojam kūkas pildījumu. Bļodiņā liek krēmsieru, cukuru un samaisa, lai masa ir viendabīga. Lai krēmsiers būtu pateicīgāks maisīšanai ar cukuru, tam jābūt nedaudz sasilušam, vismaz istabas temperatūrā, pavisam auksts grūti maisīsies.

Foto: DELFI

Ūdens peldē jāizkausē balto šokolādi. Tā kā baltā šokolāde pēc būtības ir cimperlīgs produkts, tad te būtiski ievērot, ka to kausē ūdens peldē, uz tvaikiem. Bļodiņa nekādā gadījumā nedrīkst saskarties ar ūdeni, citādi tā piedegs. Kad šokolāde izkausēta un nedaudz padzisusi, to var pievienot krēmsieram, taču noteikti nelej šokolādi klāt uzreiz pēc kausēšanas.

Nākamais solis ir želatīna uzbriedināšana. Ja izmanto plāksnes, tad liec tās kādā seklākā traukā, pārlej ar aptuveni 20 gramiem vēsa ūdens, un atstāj samirkt. Ja izmanto beramo želatīnu, tad uzbriedini to tā, kā norādījis ražotājs. Želatīna plāksnes var mērcēties vismaz 10 minūtes, tad tās kļūs kā caurspīdīga želeja, kas joprojām turas kopā.

Foto: DELFI

Notecini lieko ūdeni un liec ūdens peldē kausēt šo želatīna pikuci. Šajā brīdī nevajadzētu bļodiņu atstāt bez uzraudzības, jo želatīns izkusīs ļoti ātri, un nevajadzētu ļaut tam sākt vārīties. Kā želatīns viendabīgi izkusis, nogriez uguni un bļodiņu noliec malā nedaudz atdzist.

Foto: DELFI

Šajā brīdī, lai krēms nereaģētu ar silto želatīnu tā, kā nevajag, pavāre iesaka želatīnam pievienot nedaudz krēmsieru un izšķīdināt to, maisot ar putojamo slotiņu.

Foto: DELFI

Tad var šo masu pārliet krēmsieram un vienmērīgi iemaisīt kopējā traukā. Šim maisīšanas procesam neatņemams palīgs būs silikona lāpstiņa.

Foto: DELFI

Kad siera kūkas pildījums godam pagatavots, laiks sagatavot pamatni. Šajā ziņā lielu gudrību nav – smalcināšanas darbiņš jāuztic jaudīgam blenderim vai virtuves kombainam. Ja nav tas spēcīgākais blenderis, var nākties blendēt sastāvdaļas pa daļām, tāpēc katram pašam jāvadās pēc situācijas, galvenais rezultātā riekstus un žāvētos augļus iegūt smalkākos gabalos, taču nebūs nepareizi, ja vietām gadīsies lielāki gabali.

Foto: DELFI

Kad viss sasmalcināts, karstā ūdenī ieliec kokosriekstu eļļas burciņu, lai tā izkūst. Tā kā eļļa sacietētā veidā ir ļoti stingra, ir teju neiespējami to viendabīgi sajaukt ar riekstiem un augļiem, tāpēc tai jābūt šķidrai. Pavāre piekodina, ka kādam eļļu vajadzēs varbūt vairāk, tas atkarīgs no tā, cik sulīgas bijušas dateles, galvenais, lai masa, paņemot to pirkstos ir nedaudz ķepīga. Eļļu visvieglāk sablendētajā masā iemaisīt ar rokām, neviena karote vai lāpstiņa to nepaveiks labāk.

Foto: DELFI

Kūkas veidnē ieklāj cepamo papīru, nogriežot liekās malas. Ar kokosriekstu eļļu iesmērē kūkas veidnes malas, lai kūku pēc tam vieglāk izņemt.

Ar pirkstiem vienmērīgi izlīdzini pamatnes sastāvdaļas tik biezā kārtā, kā vēlies. Var veidot maliņas, var atstāt tikai vienāda biezuma apakšu, garša no tā nemainīsies. Ja gribas plānāku pamatni, tad daļu masu var atlikt, un no tās vēlāk izveidot veselīgās trifeles.

Foto: DELFI

Kad pamatne ieklāta, tai virsū lej krēmsiera masu, ja nepieciešams, izlīdzini, un liec ledusskapī kūku pilnībā atdzist. Ja pēc laika masa sabiezējusi un grūti ieklājama kūkā, to var ūdens peldē nedaudz pasildīt. Ieteicams to atstāt vēsumā uz nakti, bet, ja ēdāji gaidāmi ātrāk, tad pietiks ar četrām stundām vai arī nepilnu stundu saldētavā.

Foto: DELFI

Kūkas gatavību var pārbaudīt ar pirkstu – baltajai masai jābūt stingrai, un tā nedrīkst lipt pie pirksta. Lai formu būtu vieglāk noņemt, vispirms ar plānu nazīti novelc kūkai apkārt pie pašas veidnes malas.

Foto: DELFI

Kamēr kūka stingst vēsumā, izrullē cukura mastiku. Vislabāk to darīt uz cepamā papīra, tad masa nelips pie galda. Kad masa izrullēta nedaudz plānāka, arī pa virsu izklāj cepamo papīru un rullē tādā veidā – tad masa nelips pie ruļļa un būs perfekti gluda.

Foto: DELFI

Kad kūka sastingusi, pārklāj pāri vēlamā biezumā izrullētu mastiku, nogriez liekās malas un ar nazi vai speciālo konditorejas špakteli to kārtīgi izlīdzini, lai nekur nav uzpūtušies burbuļi vai nelīdzenas vietas.

Foto: DELFI

Un tad sākas patīkamākais – dekorēšana! Pavāre ieteica ogas iemērkt izkausētā želatīnā (gatavo gluži tāpat kā siera masai), tad tās skaistāk izskatīsies ilgāku laiku un neapvītīs. Ja ir iespēja, izdekorē arī ar dažām piparmētras lapiņām, bet, ja tā ir kūka jubilāram, tad ar kausētu šokolādi var atstāt kādu uzrakstu.

Foto: DELFI

Kad kūka izdekorēta, laiks to baudīt, un, ja gribas pasniegšanu padarīt vēl īpašāku, var katram gabaliņam pa virsu pārliet zemeņu vai kādu citu ogu mērci, kas patīkami atsvaidzinās kūkas saldumu. Lai izdodas tikpat gardi un skaisti!

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!