Foto: Shutterstock
Lai gan varētu šķist, ka nav vienkāršāka ēdiena par daudzu iecienītajām kotletēm, ne vienmēr un ne visiem izdodas tās izcept sulīgas un gardas. To, ka kotletes ir visai kaprīzs ēdiens, var apliecināt ne viena vien pieredzējusi saimniece, jo, ja rīkosies neprasmīgi, tās padosies sausas, bezgaršīgas un nepievilcīgi pelēkas. Tādēļ ir pienācis laiks uzzināt, kas tad jāņem vērā, lai izceptu supersulīgas un mīkstas kotletes, kuras apskaustu pat tava vecmāmiņa.

Lai noskaidrotu, kā pagatavot sulīgas un garšīgas kotletes, kas nemaz nebūtu saplakušas un cietas, padomus smēlāmies no "Cālis" foruma, kurā kotlešu cepšanas noslēpumos dalījušās ēst gatavotājas. Ko tad tautas metodes iesaka?

Kādu gaļu izvēlēties

Foto: Shutterstock


Kārtīgā latviešu gaļēdāju virtuvē bez kotletēm neiztikt – tās cepa mūsu vecvecmāmiņas, vecmāmiņas, mammas un mēs paši. Tāpat kā kotlešu cepēji, arī receptes ir visdažādākās. Kāds tās cep tikai no treknas cūkgaļas maltās gaļas, cits no liesas liellopa maltās gaļas, vēl kāds uzskata, ka visgardākās ir vistas gaļas kotletes.

Lai vai kāda gaļa tiktu izvēlēta, lai izceptu patiešām gardas kotletes, tā jāmaļ pašiem, turklāt pieredzējušas saimnieces apgalvo, ka vislabāk garšo tieši jauktas gaļas kotletes – treknai cūkgaļai pievienojot liesu liellopa vai vistas gaļu. Kotlešu gadījumā no treknuma nevajadzētu vairīties, jo tieši tas kotletes padara sulīgas un garšīgas, pārliecinātas daudzas saimnieces. Drošs sulīgu un izdevušos kotlešu garants esot arī tītara maltās gaļa. Turklāt tītara gaļa ir viena no liesākajām gaļām, tādēļ šo variantu der izmēģināt tiem, kas rūpējas par figūru.

Gardas kotletes sanāk arī no medījumu gaļas, bet, lai tās nebūtu pārāk sausas, medījuma gaļa noteikti jāsajauc ar treknu cūkgaļu.

Ko pievienot gaļai, lai kotletes būtu sulīgas


Foto: Shutterstock

Kad izdevies iegādāties labu, kvalitatīvu, pietiekami treknu gaļu, tad pietiks, ja kotlešu masai pievienosi vien šķipsnu sāls, šķipsnu melno piparu un nedaudz rīvēta vai smalki sakapāta sīpola. Jāatceras, ka kotletēs "galveno lomu" spēlē gaļas garša, kurai nav vajadzīgi nekādi uzlabojumi un lieki papildinājumi.

Ja gaļa ir nepietiekami trekna, masai var pievienot skābu krējumu, iesaka kāda "Cālis" virtuves foruma lietotāja. Daudzas saimnieces uzskata, ka krējums ir obligāta kotlešu masas sastāvdaļa, kas "mīkstina" gaļu. Šim nolūkam derot arī saldais krējums un piens. Lai kotletes būtu sulīgākas un gaisīgākas, masai varot pierīvēt arī ļoti aukstu sviestu. Ir saimnieces, kuras iesaka gabaliņu sviesta ielikt kotletes viducī – kotletēm cepoties tas kusīs un padarīs gaļu īpaši sulīgu.

Bieži vien, cepot kotletes, gaļai mēdz pievienot smalki sarīvētu svaigu kartupeli, rīvētu sīpolu vai pienā mērcētu baltmaizi. Garšas uzlabošanai daudzas "Cālis" foruma dalībnieces iesaka gaļu sajaukt arī ar smalki sarīvētiem kabačiem, burkāniem, tomātiem vai ķirbjiem. Šādā veidā ķirbjus varot iemānīt arī tiem, kas apgalvo, ka viņiem ķirbis negaršo.

Par ķiploku pievienošanu vienprātības nav – ir saimnieces, kuras uzskata, ka tieši ķiploks padara kotletes īpaši aromātiskas, citas, savukārt, apgalvo, ka ķiploks ir pārāk "agresīvs" un nomāc kotlešu garšu, tādēļ pietiekot vien ar rīvēta sīpola pievienošanu.

Kas attiecas uz piedevu pievienošanu – pieļaujami ir visi varianti, tikai jālūkojas, lai piedevu nebūtu krietni vairāk par pašu gaļu.

Olu pievienošana kotlešu masai ir gaumes lieta – kārtīgi neiemaisītas, tā gaļā var veidot nevajadzīgus apceptas olas krikumus, vai pat padarīt kotlešu garoziņu cietu. Tāpēc ar olu daudzumu nevajag pārspīlēt – pietiks ar vienu. Ja gaļai tomēr nolem pievienot olas, var izmēģināt likt tikai olas dzeltenumu, jo olas baltums padarot kotletes cietākas, zina stāstīt kāda cita "Cālis" virtuves noslēpumu foruma dalībniece.

Ja vēlies kotletēm pievienot garšvielas, tad izvēlies ķimenes, maltus piparus, čili, timiānu, oregano vai maltu lauru lapu pulveri. Tikai nepārspīlē! Izvēlies viena veida garšvielu un pievieno nelielu daudzumu, lai nenomāktu gaļas garšu. Vari eksperimentēt, pievienojot kotlešu masai arī sīki sakapātus zaļumus.

Kā pareizi mīcīt kotlešu masu un sagatavot cepšanai


Foto: Shutterstock

Ir saimnieces, kuras uzskata, ka kotlešu masa ir kārtīgi jāizmīca, vismaz piecas minūtes, procesa beigās "izsitot gaisu", t.i., masu izceļ no bļodas un no visa spēka triec atpakaļ traukā, pāris reizes šo darbību atkārtojot. Tomēr forumā var atrast arī gana daudz ieteikumu, kas iesaka kotlešu masu nepārmīcīt, lai tā būtu pietiekami "gaisīga". Kurš viedoklis ir patiesāks, visticamāk, var noskaidrot tikai eksperimentu ceļā, atrodot sev tīkamāko variantu.

Kotlešu forma ir gaumes jautājums: ir saimnieces, kuras iecienījušas lielas, apaļas formas kotletes, – jo tādas esot sulīgākas; citas, savukārt, par sulīgākajām uzskata garenas vai lāses formas kotletes, kurām viens gals noapaļots, otrs – spics; bet trešās apgalvo, ka visgaršīgākās un kraukšķīgākās ir mazas, apaļas viena kumosa kotletītes, gluži kā tās, ar kurām Astridas Lindgrēnes grāmatā mielojās Brālītis un Karlsons.

Ja vēlies kotletes ar kraukšķīgu garoziņu, pirms cepšanas tās vari apviļāt rīvmaizē. Ir saimnieces, kas iesaka rīvmaizi vai mannu pievienot arī kotlešu masai. Eksperimentēt kārie var pirms cepšanas apviļāt kotletes sakultā olā, tad maltās brokastu kukurūzas pārslās (nesaldinātās!) – šis paņēmiens palīdzot kotletēm iegūt īpaši kraukšķīgu un skaisti zeltainu "mētelīti",

Kā pareizi cept kotletes, lai tās būtu kraukšķīgas un sulīgas


Foto: Shutterstock

Cepšanai pieredzējušas saimnieces iesaka izvēlēties sviestu vai cūku taukus, jo tad kotletes sanākot īpaši sulīgas un garoziņa – skaisti zeltainbrūna.

Svarīgs ir arī cepšanas process: gaļu cep uz pannas stipri sakarsētā taukvielā aptuveni minūti, tad samazina liesmu un turpina cept vēl 2 – 3 minūtes, atkarībā no kotlešu lieluma. Tad kotleti apgriež un atkārto minēto procedūru – minūti apcep uz straujas liesmas, tad liesmu samazina līdz minimumam un cep 3 – 4 minūtes, līdz kotletes ir gatavas. Strauji apcepot, kotletēm veidosies cietāka garoziņa, kas neļaus iztecēt sulai, savukārt, samazinot liesmu, tās turpinās gatavoties un iekšpuse būs sulīgāka.

Neliec uz pannas pārāk daudz kotlešu – atstāj atstarpes starp tām. Ja kotletes saskarsies, tās sāks sautēties, zeltainā, kraukšķīgā garoziņa izpaliks, turklāt sautējoties kotletes neizbēgami zaudēs sulīgumu.

Vēl viens sulīgu kotlešu noslēpums – sutināšana "pīlē". Pēc nelielas apcepšanas tās vajagot salikt pīlē vai kādā biezākā katliņā/pannā, pievienot pavisam nedaudz ūdens (ja nebaidies no kalorijām, pievieno saldo vai skābo krējumu) un likt uz plīts vai cepeškrāsnī nedaudz pasutināt. Rezultāts esot ļoti gards. Taču jāuzmanās, lai cepeškrāsnī tās netiktu pārceptas.

Ja domā par figūru, vari cept kotletes iepriekš sakarsētā cepeškrāsnī, izkārtojot tās uz cepamā papīra, vai izmantojot cepšanai mafinu pannu. Lai cepeškrāsnī ceptas kotletes būtu sulīgākas, krāsns apakšējā līmenī zem kotletēm novieto karstumizturīgu trauku, kas piepildīts ar ūdeni. Ja vēlies, vari traukā iemest kādu rozmarīna, timiāna zariņu vai lauru lapu.

Taču bez eksperimentiem un gatavošanas nekas nenotiek – izvēlies kādu no "Tasty" kārdinošajām receptēm, lai jau šodien palutinātu savējos ar izcili gardām un sulīgām kotletēm!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!