Foto: DELFI
Gaileņu sezona ir klāt! Tradicionālā pirmā mērcīte ar jaunajiem kartupeļim apēsta, tagad laiks parūpēties, lai arī rudenī un ziemā varētu baudīt vasaras garšu.

Man nepatīk sēņot! Nu tā, ka ļoti nepatīk! Zinu, ka ar šo paziņojumu riskēju zaudēt Latvijas pilsonību un izbaudīt neizpratnes pilnus skatienus. Taču tā nu tas reiz ir. Ja gribam būs godīgi, tad tīrīt sēnes man arī nepatīk! Taču gailenes un baravikas man garšo, ai kā garšo!

Pērnais vīratēvs bija kaislīgs sēņotājs, tik kaislīgs, ka ņēma atvaļinājumu, lai brauktu sēnēs. Sēnes viņam skaitījās tikai gailenes, baravikas un bekas! Visas pārējās atstāja mežā. Gandrīz katru dienu viņš atgriezās ar pilniem groziem, ko mēs ar vīramāti tīrījām līdz pusnaktij un cepām, lai pēc tam liktu saldētavā. Saprotams, ka ziemas spelgonī, kad tika pagatavota sēņu mērce, visas stundas, kas pavadītas sēnēs, aizmirsās.

Mana mamma arī ir īsta latviete un izmanto katru izdevību ieskriet mežā pēc sēnēm, bet, ja guvums nav pietiekams, tad viņa nepažēlo naudu un nopērk no kāda vietējā sēņu mednieka spaini. Uzminiet, kurš to sēņu lērumu dabū pārstrādāt!? Gadiem ejot, esmu izkopusi gaileņu sagatavi ziemai, pieslīpējusi tehniku un spēju vienu spaini pārvērst vairākās saldējamās porcijās.

Lieliska ziņa, ja ir dabūts lērums gaileņu, ir tā, ka, atšķirībā no baravikām, tās mierīgi var nolikt pagrabā un pāris dienas tur atstāt – nekas ļauns nenotiks!

Pirmais etaps ir sēnes notīrīt no meža drazām – sūnām, smiltīm, zariem un kukaiņiem. Pēc vairāku gadu eksperimentiem par labāko esmu atzinusi vienkārši noskalošanu. Sēnes pa porcijai ielieku caurdurī un noskaloju. Vai lielā bļodā ielieku ātrā peldē, tad nokāšu un izberu nožūt.

Foto: DELFI

Gaileņu tīrīšanas triki ir dažādi, lūk, šeit var lasīt vēl vienu, samērā neparastu tīrīšanas veidu.

Es gailenes, ja vien tās nav ļoti lielas, negriežu, bet lieku uz pannas veselas. Gan laika taupīšanas nolūkos, gan vizuālās pievilcības dēļ.

Protams, nav liegts gailenes sakapāt un taisīt sēņu kaviāru.

Otrā etapa nosaukums ir "Francūži ar mani lepotos", jo sviests netiek žēlots. Uz plīts tiek uzliktas visas iespējamās pannas, tajās salikts sviests un pa porcijām bērtas gailenes.

Sākumā gailenēm ļauj papriecāties sviestā tāpat, ļaujot uzgriezt polku, tad pieber nedaudz sāli (bet šo soli var atstāt arī uz ziemu, kad gatavos mērci), liek virsū vāku un sautē, ik pa laikam apmaisot. Brīdī, kad gailenes sviestu saēdušās, ņem nost no pannas un pārvieto uz bļodu.

Uz pannas atkal jaunu sviesta piku un tā process turpinās, līdz viss spainis izcepts.

Trešais etaps ir sacepto sēņu likšana saldējamos maisiņos vai stikla traukos (kastītēs un burkās). Trauku un maisu izvēle atkarīga no saldētavas izmēriem. Maisiņos saliktās sēnes aizņem mazāk vietas. Tās kā malkas pagales var kraut vienu virs otras.

Foto: DELFI

Tagad gailenēm atliek tikai gaidīt savu iznācienu ziemā, lai pārtaptu pusdienās un vakariņās!

Marinētas gailenes ziemai

Foto: Sarmīte Veisa

"Šīs sēnītes līdz glabāšanai netiks, pazudīs pa ceļam," raksta Sarmīte Veisa, kura ar savu sēņu recepti piedalās "Delfi Aculiecinieks" sēņu konkursā.

Lasīt vairāk

Apceptas gailenes cūku taukos ziemas krājumiem

No vecmāmiņu pūralādes aizlienēts padoms gaileņu ieziemošanai. Tikai trīs sastāvdaļas un nekādu lieku klapatu. Recepti iesaka mūsu lasītāja Iveta Šantare.

Lasīt vairāk

Marinētas gailenes ar dillēm un ķiplokiem

Foto: Privātais arhīvs

Kad gaileņu tik daudz, ka visas mērcē nenoēst, laiks ķerties pie sēņu marinēšanas! Recepti iesaka mūsu lasītāja Indra Rode.

Lasīt vairāk

Marinētas gailenes

Sēņu laika klasika – marinētas gailenes burciņās. Ar burkās pievienoto garšvielu daudzumu vari variēt, aizstājot pētersīļa sakni ar mārrutku vai dilles ar kādu citu zaļumu.

Lasīt vairāk

Marinētas gailenes

Foto: Shutterstock

Kā saglabāt gailenes ziemai? Tās var apcept un sasaldēt, sasaldēt svaigas vai arī, kā šajā receptē, - marinēt!

Lasīt vairāk

Neparasta metode, kā vienkārši notīrīt gailenes

Foto: Sarmīte Pīka

Sarmītei Pīkai ir kāda īpaša gaileņu mazgāšanas metode, kas viņu nekad nav pievīlusi. Slepenais ierocis – milti!

Lasīt vairāk

Gaileņu laika ēdienkarte: mēli var norīt

Foto: Shutterstock

Gailenes šogad ienākas lieliem bariem, un no tām dažādās variācijās varētu pārtikt no rīta līdz vakaram! Šķiet, tikai par gaileņu saldēdieniem nav dzirdēts, bet viss pārējais repertuārs nu gan ir spēlējams no brokastlaika omletes līdz pat vakariņu mērcei!

Lasīt vairāk

Ar sēņu nazi un makšķeri. Maijas Pohodņevas adrenalīna medības

Foto: Privātā arhīva kolāža

Sēņošana rakstniecei Maijai Pohodņevai ir ne tikai hobijs. Tā ir īsta kaislība, pret kuru viņa izturas ļoti nopietni. Tieši tāpēc, ka pēc sēnēm viņa iet, kā pati saka, tādās vietās, kur vilks d***t baidās.

Lasīt vairāk

Gailenes: kā notīrīt, apstrādāt un uzglabāt ziemai

Foto: Shutterstock

Gaileņu dzīvespriecīgā krāsa, brīnišķīgi svaigais meža aromāts un ne ar ko nesajaucamā viegli rūgtenā, sulīgā garša – tā ir īsta laime burciņā. Jo visu jau nevar apēst uzreiz, daļu no Latvijas skaistās un garšīgās vasaras gribas iekonservēt ziemai.

Lasīt vairāk

Kur meklēt brangākās baravikas un cik ūdeņos vārīt guvumu. Saruna ar sēņu pazinēju Initu Dānieli

Kad pēc ilgstoša sausuma uzlijis lietus, zinātāji steidz lūkot pēc naža un groziņa, cerot uz veiksmi. Kur Latvijā meklējami labākie baraviku meži? Vai sēņu augšanu ietekmē Mēness fāzes? Lauzt vai griezt? Kā atpazīst indīgās sēnes? Cik ūdeņos vārīt? Lai uzzinātu atbildes uz šiem un citiem sēņošanas sezonas karstākajiem jautājumiem, uz interviju aicinājām Latvijas Dabas muzeja Botānikas nodaļas vadītāju mikoloģi Initu Dānieli, "noķerot" viņu pašā atvaļinājuma karstumā. Ar speciālisti sazvanāmies brīdī, kad viņas virtuvē uz pannas kūp rīta agrumā salasīto sēņu mērce.

Lasīt vairāk

Sēņošanas bums: Sirmais iesaka, kā veikli notīrīt un gardi pagatavot meža veltes

Foto: DELFI

Kas gan būtu rudens sezona bez karaliskajām baravikām, spilgtajām bērzlapēm un graciozajām rudmiesēm? Gluži kā jūnijā atēdamies tikko plūktas zemenes, šai sezonai ir savi labumi – sēnes. Lai gatavošanas prieku nenomāktu roku smērēšana un ķēpīgā tīrīšana, noderēs daži šefpavāra un "Rimi" gardēža Mārtiņa Sirmā priekšlikumi.

Lasīt vairāk

Sēņotāju rokasgrāmata: kādas meža veltes likt groziņā un kā labāk pagatavot

Foto: Shutterstock

Jau labu laiku aktīvākie sēņotāji izmanto katru izdevību, lai varētu doties uz mežu un salasīt pilnu groziņu ar nu jau mežā esošajām gardajām veltēm. Lai arī tiem, kuri sēņu "medībās" būtu nepieciešams atpazīt ēdamu sēni no indīgas, to uzturvērtība bieži vien paliek otrajā plānā.

Lasīt vairāk

Ducis ideju, kā iekonservēt sēnes ziemas krājumiem

Foto: Shutterstock

Tā kā gaisā jūtams rudens un sēņotāju mežos kļūst arvien vairāk, skaidrs ir tikai viens – kaut kur sēnes ir. Un daudz. Ja gadījies tikt pie prāviem groziņiem ar meža veltēm, tās vērts sagatavot ziemai – iesālīt, iemarinēt un pagatavot ziemas salātos. Lai mazliet atvieglotu spriešanu par to, kā tieši gatavot, izvēlējāmies 12 receptes no "Tasty" krātuves!

Lasīt vairāk

Mazgāt vai nemazgāt? Kā sagatavot gailenes cepšanai un saldēšanai

Foto: Shutterstock

Lielā sēņotāju gaileņu bilžu gūzma sociālajos tīklos liecina tikai par vienu – šo sēņu lasīšana rit pilnā sparā. Kuram gan negaršo gaileņu mērcīte ar dillītēm un jaunajiem kartupelīšiem? Taču pirms bērt gailenes sakarsētā pannā, jāzina, kā tās pareizi apstrādāt, lai izdotos patiesi gardas, ar gailenēm raksturīgo garšu.

Lasīt vairāk

Interesanti fakti par gailenēm un piecas gardas receptes

Foto: Shutterstock

Vēsturiski normandieši uzskatīja, ka gailenes veicina iekāri, tādēļ šīs sēnes bijušas neatņemama līgavaiņa kāzu maltītes sastāvdaļa. Taču uzturā tās ieteicams lietot visiem, jo gailenes ir vienas no vitamīniem bagātākajām sēnēm un stiprina imūnsistēmu. Jūlijā, kas tradicionāli ir ne tikai populārākais kāzu mēnesis, bet arī labākais gaileņu ražas laiks, piedāvājam interesantus faktus par šo vērtīgo sēni un tās nozīmi uzturā.

Lasīt vairāk

Taukos ceptas gailenes ziemai

Taukos ceptas gailenes - baudīšanai visas ziemas garumā.

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!