Pārtikas derīguma termiņš: cik nopietni tas ir?
Foto: DELFI

Karstā laikā ēdiens bojājas ātri – pat ledusskapī. Pērkot pārtiku, derīguma termiņam jāpievērš īpaša uzmanība. Cik rūpīgi lasām mazos cipariņus uz iepakojumiem? Vai starp termiņu "Izlietot līdz" un termiņu "Ieteicams līdz" tiešām ir tik milzīga atšķirība?

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Izlietot līdz…" tiek uzskatīts par galīgo derīguma termiņu, savukārt "Ieteicams līdz…" ir minimālais derīguma termiņš. Atšķirības starp šiem derīguma termiņiem ir gana nopietnas un jāņem vērā!

Skaidro Gunta Evardsone, Zemkopības ministrijas Veterinārā un pārtikas departamenta speciāliste.

Galīgais derīguma termiņš "Izlietot līdz…" – un ne dienu ilgāk!


Pārtikas produktiem, kuriem ir īss derīguma termiņš un kuri ātri bojājas, marķējumā parasti raksta "Izlietot līdz…" un norāda konkrētu datumu, kas ir pēdējais derīguma termiņa datums, pēc kura pārtiku uzturā lietot nedrīkst.

Pēc “Izlietot līdz…” derīguma termiņa beigām pārtiku nedrīkst gatavot vai sasaldēt, pat ja produkts izskatās un smaržo labi.

Pārtika, kurai ir beidzies galīgais derīguma termiņš "Izlietot līdz…", var izskatīties labi un šķiet, ka to var lietot uzturā, bet kaitīgās baktērijas nav redzamas un tām nav smaržas.

Pareizi sasaldējot pārtikas preces mājās tūlīt pēc to iegādes, varat paildzināt to galīgo derīguma termiņu "Izlietot līdz…" Taču ievērojiet norādījumus uz iepakojuma, piemēram, "Sasaldēt līdz galīgajam derīguma termiņam", "Gatavot sasaldētu" vai "Pirms lietošanas pilnībā atkausēt un izlietot 24 stundu laikā".

Galīgais derīguma termiņš "Izlietot līdz…" parasti attiecas uz gaļu un tās produktiem, zivīm un to produktiem, pienu un piena produktiem, olu produktiem, kā arī gataviem ēdieniem, piemēram, salātiem, ar noteikumu, ka tiek ievēroti produkta uzglabāšanas nosacījumi. Pretējā gadījumā tos nevar lietot uzturā – pat pirms derīguma termiņa beigām.

Pārtikas produkti, kuriem marķējumā ir norādīts galīgais derīguma termiņš "Izlietot līdz…", ir jāpārbauda katru dienu arī derīguma termiņa laikā, lai pārliecinātos, ka tie joprojām ir nekaitīgi un lietojami uzturā.

Ievērojiet uzglabāšanas norādījumus, piemēram, "Uzglabāt ledusskapī" vai "Uzglabāt 2–4°C". Neievērojot šos norādījumus, pārtikas preces sabojāsies ātrāk un pastāv risks saindēties ar pārtiku.

Ja pārtikas produkts, kuram marķējumā norādīts galīgais termiņš "Izlietot līdz…", ir atvērts, ievērojiet uzglabāšanas un lietošanas norādījumus, piemēram, "Pēc atvēršanas izlietot trīs dienu laikā", un paturiet prātā, ka pārtikas produkts jāizlieto pirms tās galīgā derīguma termiņa "Izlietot līdz…" beigām.

Minimālais derīguma termiņš "Ieteicams līdz…" – domā līdzi


"Ieteicams līdz…" norāda datumu, līdz kuram pārtikas prece saglabā paredzēto kvalitāti. Minimālais derīguma termiņš "Ieteicams līdz" ir datums, līdz kuram pārtikas produkts saglabā tam raksturīgās īpašības, ja tiek ievērotas uzglabāšanas prasības. Pēc minimālā derīguma termiņa "Ieteicams līdz…" beigām pārtiku var lietot uzturā, bet tās garša, smarža, visticamāk, nav tik laba kā produkta derīguma termiņa laikā.

Pārtika, kas marķēta ar minimālo derīguma termiņš “Ieteicams līdz” ir nekaitīga un to var lietot uzturā pēc derīguma termiņa beigām, ja ir ievēroti uzglabāšanas nosacījumi.

Minimālo derīguma termiņu "Ieteicams līdz…" parasti liek produktiem, piemēram, konservētiem produktiem, sausajai pārtikai (makaroniem, rīsiem, putraimiem, zirņiem u.tml.), kā arī maizei, šokolādei, augu eļļai un citiem ilgi uzglabājamiem pārtikas produktiem.

Minimālais derīguma termiņš "Ieteicams līdz…" dažādiem produktiem ir ievērojami atšķirīgs. Piemēram, maizei derīguma termiņš parasti ir septiņas dienas, bet konservētiem produktiem tas var būt pat vairākus gadus.

Seko Tasty arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Derīguma termiņš Pārtikas produktu uzglabāšana
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form