Neapjukt piedāvājumā: piemērotākā apgaismojuma izvēle katrai telpai
Foto: Shutterstock

Apgaismes ķermeņu klāsts mūsdienās ir tik plašs, ka var apjukt to daudzveidībā. Kā katrai dzīves telpai izvēlēties piemērotāko apgaismojumu un kur telpā labāk novietot izvēlēto gaismekli, "Tava Māja" padomos dalās būvmateriālu, sadzīves un interjera preču lielveikala "K Senukai" apgaismojuma kategorijas vadītājs Andris Tēraudkalns.

Dzīvojamā zona. Kā skaidro eksperts, ja šajā telpā tiks izmantota tikai viena centrālā lustra, tā var būt par blāvu citās šīs telpas zonās, tādēļ vislabāk ierīkot vairāklīmeņu regulējamu apgaismojumu, kas ļautu mainīt tā intensitāti telpas zonās. Šajā telpā var izvietot galda lampas, stāvlampas vai sienas lampas, kas radīs šo vairāklīmeņu apgaismojumu. Tāpat telpā var ierīkot reostata slēdzi, kas regulē gaismas intensitāti.

Virtuve. Tēraudkalns mudina virtuves apgaismojumu iedalīt divās zonās – darba zonā (tā paredzēta ēdiena gatavošanai) un ēdamzonā. Darba zonā viņš iesaka izvēlēties spilgtu, bet funkcionālu apgaismojumu, ko var panākt ar iebūvēto lampu palīdzību. Savukārt ēdamzonā speciālists iesaka izvēlēties vienu vai vairākas lampas, kas novietotas virs galda, kur paredzēts servēt maltīti.

Guļamistaba. Speciālists uzsver, ka šajā telpā nevajadzētu pārspīlēt ar apgaismojumu. Viņš mudina gaismas ķermeņu izvēli šajā telpā plānot rūpīgi, lai panāktu ne tikai intīmāku gaismu, bet arī spilgtāku. Tēraudkalns iesaka izvēlēties guļamistabā vairākus gaismekļus, piemēram, centrālo lustru, kas apgaismos kopējo telpu, kā arī lampas pie gultas – sienas vai galda lampas, kas būtu noderīgas lasīšanai.

Vannasistaba. Griestu lampas šajā telpā nodrošinās kopējo apgaismojumu, bet sienas lampas, kā skaidro speciālists, palīdzēs telpā radīt akcentus, tādējādi to padarot vizuāli plašāku. Tāpat šajā telpā nedrīkst aizmirst par apgaismes ķermeņiem pie spoguļa. Kā norāda Tēraudkalns, apgaismojumam pie spoguļa jābūt vērstam uz seju, lai izvairītos no jebkādām ēnām.

Koridors. Tam, kā skaidro apgaismojuma kategorijas vadītājs, visbiežāk ir funkcionāla nozīme. Nereti koridorā ir nepietiekams dabīgais apgaismojums, tāpēc to jākomensē ar spilgtu apgaismojumu. Šīs telpas apgaismojumam var izvēlēties griestu lampas, sienas lampas, troses sistēmas gaismekļus vai iebūvējamos gaismekļus. Kā atgādina Tēraudkalns – ja koridors ir garš, lampas būtu jānovieto ik pēc diviem līdz trim metriem.

Tāpat speciālists ir sarūpējis LED apgaismojuma izvēles "špikeri", kur norādīts tas, cik daudz lūmenu [aut. – "lūmeni" (lm) nosaka, cik spožu gaismu izstaro spuldze] ir nepieciešams vienam kvadrātmetram katrā telpā. Piemēram, ja bērnistabas platība ir 15 kvadrātmetri, tai ir nepieciešami 4500 lūmeni. Tādā gadījumā ar vienu spuldzi nepietiks, vajadzēs vismaz četras.

Šeit vari izlasīt plašāku informāciju par LED spuldzēm.

TelpaLūmeni, m2
Virtuve250-300
Dzīvojamā istaba200-300
Koridors vai halle100-150
Vannasistaba200- 300
Guļamistaba200-300
Darba istaba / bērnistaba300-400

Tags

Apgaismojums LED spuldzes

Comment Form