Foto: PantherMedia/Scanpix
Pludmales sezona nepavisam nav aiz kalniem, taču, novelkot ziemas drēbes, saprotam, ka šādi pludmalē nevaram rādīties. Tomēr vēl ir laiks, lai izstrādātu rīcības plānu un, pie tā turoties, iegūtu lielisku formu pludmales sezonai, stāsta "City Fitness" trenere un "Rexona" aktīva dzīvesveida akcijas "Uzdrīksties:Vairāk!" eksperte Luīze Priedīte.

"Lai kā negribētos ticēt, mēs patiesi esam tas, ko mēs ēdam! 70 procenti no lieliska pludmales sezonas auguma ir veselīga un pareiza uztura rezultāts, bet atlikušie 30 procenti - fiziskas aktivitātes," panākuma atslēgu iezīmē Priedīte, nosaucot piecus zelta likumus pievilcīga auguma iegūšanai.

Pirmais, kas nepieciešams, ir iedvesma!


Foto: PantherMedia/Scanpix
Novieto savu fotogrāfiju, kur Tu esi bijis lieliskā formā, ikdienā bieži redzamā vietā. Der arī no žurnāla vai kataloga izgriezta kāda cilvēka fotogrāfija, kas kalpo kā lieliska motivācija! Nākamais solis - neklausies cilvēkos, kuri saka, ka Tev tas nav vajadzīgs, vai arī cilvēkos, kuri apšauba Tevi! Neklausies! Centies izvairīties no komunikācijas ar viņiem, komunicē ar cilvēkiem, kuri Tevi atbalsta, vislabākajā gadījumā ejiet kopā uz šo mērķi, dalieties pārdzīvojumos, palīdziet un motivējiet viens otru.

Ūdens ir svarīgs


Foto: Shutterstock
Bez ūdens dzīvība nepastāvētu - cilvēks ilgstoši spētu izdzīvot bez ēdiena, taču ne bez ūdens. Ūdens ir jāuzņem regulāri, nedrīkstam pieļaut slāpes. Ja izjūtam slāpes, tas jau nozīmē, ka organisms kliedz pēc ūdens.

Cenšamies izdzert glāzi ūdens ik pēc pusstundas. Fiziskas slodzes gadījumā jādzer pat biežāk! Dzerot pietiekami daudz ūdens, mēs atvieglojam organisma darbību, tam vairs nebūs jālauza "galva", kam organismā atņemt ūdeni un kam iedot, jo pietiks visam, tādējādi organisms varēs pievērsties tam, lai vielmaiņa tiktu uzturēta aktīva un mums tik nevēlamie tauciņi tiktu sadedzināti.

Kā izveidot savu ēdienkarti?


Foto: Shutterstock
Izslēdz vienkāršos ogļhidrātus - nekādu saldumu, bulciņu, maizes, jo sevišķi baltmaizes. Dienas pirmajā pusē vēl vari lietot graudu maizes, rudzu un auzu doniņas sapratīgos daudzumos. Nost ar kartupeļiem un makaroniem! Ēd rīsus (it īpaši brūnos rīsus), griķus, pilngraudu makaronus!

 Nekāda "fast food"!

Ēd ik pēc trīs stundām, neizlaid ēdienreizes! Katrā otrā ēdienreizē var būt kāds auglis, taču paturi prātā, ka vakarā ar augļiem gan nevajadzētu aizrauties.

Regulāri uzņem olbaltumvielas! Bagātīgi olbaltumvielas ir atrodamas gaļā, zivīs, olās un biezpienā. Olbaltumvielas ir pamatu pamats, tās ir jāuzņem regulāri! Un tieši olbatumvielas ir tās, kuras mēs bez jebkādiem sirdsapziņas pārmetumiem varam ēst. Un ir jāēd pēc pulksten sešiem vakarā! Neēst neko nav pats labākais variants, tā mēs tik aizmidzinām vielmaiņu. Vakarā līdz pat pulksten desmitiem - vienpadsmitiem mēs varam ēst vistas, tītara fileju vārītu - tvaicētu vai cepeškrānī ceptu, zivis, olas, vājpiena biezpienu.

Uzturā nelieto sliktos dzīvnieku valsts taukus, bet neaizmirsti uzņemt labos taukus - olīveļļa pie salātiem, avokādo, rieksti, graudi u.c. Paturi prātā: bez taukiem nedeg tauki! Pavisam nepareizi ir izslēgt no uztura visus taukus. Labie tauki organisma funkcijām ir gaužām nepieciešami, tie vielmaiņu uztur aktīvu, nodrošinot aktīvu dabīgo fermentu sintēzi un darbību organismā.

Šķiedrvielas nodrošina vislabāko pārtikas pārstrādi un uzturvielu uzsūkšanos organismā. Lielisks šķiedrvielu uzņemšanas veids ir no rītiem ēst auzu pārslu putru, bet ātri pagatavojamās putriņas. Vārām vai pa nakti briedinam kārtīgas auzu pārslas!

Dārzeņi ir neatņemama ikdienas pilnvērtīga uztura būtiska sastāvdaļa - bagātīgs dabīgo vitamīnu, šķiedrvielu un antioksidantu avots. Skaties, lai pusi šķīvja aizņemtu tieši dārzeņi - svaigi, salātos vai tvaicēti.

Nesmēķē un nelieto alkoholu! Tas dos ātrāku un kvalitatīvu rezultātu.

Labs un kvalitatīvs miegs


Foto: Shutterstock
Miegs ir ļoti būtisks laba rezultāta iegūšanai! Miega laikā organismā notiek atajunošanās procesi, un organisms atgūst sev nepieciešamo līdzsvaru un sagatavojas nodrošināt kvalitatīvu un pilnvērtīgu organisma darbību nākamās dienas laikā. Pieaugušam aktīvam cilvēkam ir nepieciešamas 6-8 stundas laba miega.

Fiziskas aktivitātes - cik daudz un cik bieži?


Foto: PantherMedia/Scanpix
Kardiotreniņi

Savā grafikā ir jāatrod vieta vismaz divām reizēm nedēļā, lai ietu ārā un skrietu, brauktu ar velosipēdu, skrituļslidām! Šai aktivitātei ir jābūt ne īsākai kā 30 minūtes, tas var būt pat ilgāk kā stunda. 

Šāda veida aerobie jeb kardiotreniņi ir neatņemami, lai iegūtu tik kāroto vasaras augumu un ne tikai to, bet arī uzlabotu veselību un pašsajūtu! Ir tikai un vienīgi pozitīvi, ja apmeklē sporta klubu - trenējies trenažieru zālē vai apmeklē grupu nodarbības, bet papildus, kad ārā ir lielisks laiks, vajag iet un skriet vasarai pretī! Neizvairies no aktīvās atpūtas. Ej, piedalies! Skrien, kāp, lien, lēc! Piedalies laivu braucienos, nebaidies sēsties pie airiem! Kusties un priecājies!

Spēka treniņi

Vislielāko uzsvaru ieteicams likt uz vēdera preses un sēžas muskulatūras veidošanu, tieši vasaras sezonai gatavojoties. Nebaidies taisīt izklupienu, pietupienus, iesēdienus! Taisi tos trīs piegājienos pa 20 reizēm katru, un katru dienu! Vienīgais lūgums būtu to darīt pareizi - skaties, lai iesēžoties, papēži netiktu atrauti no zemes, dibens iet uz aizmuguri un ceļi, no augšas skatoties, neietu pāri pirkstgaliem. 

Tātad uzdevums ir katru dienu taisīt vingrinājumus sēžas muskluatūrai un vēdera presei! Bet, protams, neaizmirsti trenēt arī citas muskuļu grupas! Kā tas izskatīsies, ja mums ir skaists vēders un dibens, taču mugura mums ir kūkumā un pleci nolaisti. Domājam līdzi un darām!

Neaizmirstam  piedomāt pie labas stājas - taisna mugura, pleci atpakaļ, vēders uz iekšu un krūtis uz āru, tas vien liks izskatīties slaidākam! Sēžam ar taisnu muguru! Pleci atpakaļ! Ir vērts censties!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!