Ne tikai garastāvokļa noteicēji – kas ikvienai dāmai būtu jāzina par dzimumhormoniem
Foto: Shutterstock

Šķiet, visbiežāk dāmas hormonus piesauc sarunās, kurās mēģina atrast izskaidrojumu savam mainīgajam garastāvoklim, svara pieaugumam vai pinnēm. Tas nav nepareizi, jo hormoni šīs lietas var ietekmēt, taču endokrīnā sistēma neeksistē ar mērķi radīt sievietēm papildu problēmas. Patiesībā, ja saproti sieviešu dzimumhormonu lomu tavā dzīvē, būsi labāk sagatavota, lai atpazītu kādas atkāpes no normas vai pamanītu izmaiņas organismā, kuras rodas, kļūstot vecākai.

Hormoni ir specializētas ķīmiskās vielas, kuras ražo endokrīnā sistēma un kas palīdz kontrolēt gandrīz visas ķermeņa funkcijas, tostarp augšanu, vielmaiņu un reprodukciju. Savukārt sieviešu dzimumhormoni ir galvenās reprodukcijas, seksualitātes, vispārējās veselības un labsajūtas sastāvdaļa. Tieši tā iemesla dēļ, ka šiem hormoniem ir tik liela loma sievietes ķermenī, dāmas dažkārt var justies tā, it kā hormoni kontrolētu viņu dzīvi.

Lai tev kaut nedaudz rastos sajūta, ka tikai tu esi noteicēja pār savu dzīvi, turpinājumā iepazīsties ar būtiskiem faktiem par sieviešu dzimumhormoniem, kuri būtu jāzina katrai dāmai.

Hormoni ir visur

Desmitiem dziedzeru mūsu organismā visu laiku ražo dažādus hormonus, un neviens no tiem pēc savas būtības nav tikai labs vai slikts. Piemēram, stresa hormons kortizols palīdz uzturēt normālu asinsspiedienu un asinsriti, bet var arī veicināt stresa ēšanu; savukārt estrogēns aizsargā kaulus un uztur ādu mitru, kā arī izraisa perimenopauzes karstuma viļņus. Šīs ķīmiskās vielas pastāvīgi ''sarunājas'' viena ar otru un ar citiem savienojumiem, lai saglabātu līdzsvaru, portālam ''Prevention'' skaidro endokrinoloģe Dīna Adimolama.

Tags

Sievietes Hormoni Sievietes veselība
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form