Neapjaust atrašanos uz depresijas sliekšņa: septiņas pazīmes, kas par to liecina
Foto: Andrew Neel / cc

Nespēja piecelties no gultas, bezjēdzības sajūta un zems pašvērtējums – tās ir dažas no depresijas pazīmēm, par kurām zina daudzi. Tomēr netrūkst cilvēku, kas atrodas uz depresijas sliekšņa, par to pat nenojaušot. Ikdienas skrējienā ne vienmēr izdodas notvert to mirkli, kad visa ir par daudz, tāpēc ir vērts pievērst uzmanību ne tikai sajūtām, bet arī savai uzvedībai un citām pazīmēm, kas var liecināt par pastāvīgu nomāktību un depresijas tuvošanos.

Nereti cilvēki neatpazīst depresiju un pat nepamana tās tuvošanos. Pasaules Veselības organizācijas apkopotie dati liecina, ka no depresijas pasaulē cieš apmēram 300 miljoni cilvēku un lielākā daļa no viņiem ir sievietes. Depresijas ļaunākais iznākums ir pašnāvība, kas ir otrs biežākais nāves iemesls cilvēkiem vecumā no 15 līdz 29 gadiem. Depresiju ir iespējams ārstēt, ievērojami uzlabojot cilvēka dzīves kvalitāti.

Veselības centra "Vivendi" psihiatrs Jānis Bušs ir pārliecināts, ka ikvienam cilvēkam ir tiesības justies laimīgam un ilgstoša nomāktības sajūta nav jāuztver kā norma. Savlaicīga un uz vēlāku laiku neatlikta ārstēšana ir būtiska, lai izveseļotos, atgūtu trūkstošo dzīvesprieku un uzlabotu dzīves kvalitāti. Bušs norāda: "Diemžēl liela daļa pacientu atzīst, ka vairākas nedēļas, mēnešus un pat vairākus gadus jutušies tā, it kā peldētu pret straumi pa krāčainu upi vai nestu akmeņiem piepildītu mugursomu visas dienas garumā. Šādi savu pašsajūtu raksturo pacienti, kuri sirgst ar depresiju."

Lai palīdzētu laikus atklāt šo slimību, piedāvājam iepazīties ar septiņām "Women's Health" ekspertu nosauktām mazāk zināmām pazīmēm, kas liecina, ka cilvēks atrodas uz depresijas sliekšņa.

Šeit tu vari noskatīties sarunu ar krīžu centra "Skalbes" ekspertēm par to, kā pamanīt depresiju un kā palīdzēt tuviniekam, kam parādījušās pašnāvnieciskas domas.

Tags

Psihoemocionālā veselība Depresija

Comment Form