Foto: stock.xchng

Iespējamā Eiropas Komisijas regula starpbanku komisijas maksas ierobežošanai nepieciešama, lai aizsargātu patērētāju intereses, un nav pamata uzskatīt, ka tā neveicinās preču un pakalpojumu cenu samazināšanos, norāda Latvijas Konkurences padomes (KP) pārstāve Inita Kabanova.

KP uzskata, ka nepieciešams ierobežot starpbanku komisijas maksas situācijās, kad patērētājs norēķinās ar kredītkarti vai debetkarti. Topošais EK regulējums ir vērsts uz patērētāju interešu aizsardzību, nodrošinot, ka patērētāji, iepērkoties ar kredītkartēm vai debetkartēm, nepārmaksā nedz par veikalos iegādātām precēm, nedz par banku sniegtajiem pakalpojumiem.

"Jaunā regula samazinās banku ieņēmumus no starpbanku komisijas maksām, tāpēc banku satraukums KP ieskatā ir saprotams, bet ne atbalstāms. Jaunā regula samazinātu tirgotāju izdevumus, savukārt patērētāju mobilitāte un apzināta izdevīgākā piedāvājuma izvēle radīs konkurences spiedienu, kas ierobežos karšu izmantošanas maksu paaugstināšanu," skaidro KP priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama.

KP veiktās tirgus uzraudzības un lietu izpēte apliecina, ka jebkurš uzņēmums, kas darbojas konkurences apstākļos, cenu noteikšanā ņem vērā izmaksas. Izmaksas par norēķiniem ar kartēm tiek iekļautas preču un pakalpojumu cenās. Katrai atsevišķai precei tās ir nelielas, tomēr kopā tās veido būtisku izmaksu pozīciju, kas tirgotājiem jāmaksā bankām par karšu norēķinu pakalpojumu.

Pat pieņemot, ka pēc jaunās regulas stāšanās spēkā var nebūt vērojams tiešs cenu samazinājums katrai precei, kopējais cenu līmenis, ņemot vērā izmaksu samazinājumu tirgotājiem, nepašaubāmi tiks ietekmēts, pārliecināti ir KP eksperti.

Pretēji starptautiskā maksājumu karšu operatora "MasterCard" un banku izteiktajai topošās regulas kritikai, patērētāju - banku klientu - maksa par karšu izmantošanu var netikt ietekmēta, jo iespējamo banku izmaksu pieaugumu var atsvērt maksājumu karšu sistēmu - VISA, "MasterCard" - savstarpējās konkurences ietekmē samazinātas pakalpojumu maksas, ko bankas maksā šīm sistēmām. Ja tomēr bankas kādas izmaksas par starpbanku pakalpojumu sniegšanu attiecinātu uz klientu maksu par karšu izmantošanu, patērētājiem būtu iespēja izvēlēties banku ar zemāku maksu, tā radot konkurences spiedienu karšu izmantošanas maksas nepaaugstināt.

KP atgādina, ka savā 2011.gada lēmumā, kurā konstatēja Latvijas komercbanku aizliegtu vienošanos par starpbanku komisijas maksām, jau ir norādījusi, ka attiecībā uz starpbanku komisijas maksām starp bankām nepastāv izteiktas pircēja un pārdevēja attiecības, kas var mazināt banku motivāciju pašām pārskatīt starpbanku komisijas maksas. Ar maksājumu karšu jauno regulējumu paredzēts sekmēt arī tirgotāju un patērētāju spēju ietekmēt maksājumus par banku pakalpojumiem.

"Delfi" jau vēstīja, ka Saeimas deputāti pēc "MasterCard" un banku pārstāvju uzklausīšanas skandina trauksmi par gaidāmo izmaksu pieaugumu patērētājiem, ko radīs šīs regulas atbalstīšana un ieviešana. "MasterCard" pārstāvis pauda pārliecību, ka pēc regulas pieņemšanas pieaugs maksājumu karšu lietotāju izmaksas.

Finanšu ministrija (FM) portālam "Delfi" uzsver, ka Eiropas Komisija vēl nav pieņēmusi gala lēmumu par šo jautājumu un turpinās diskusijas.

Regula par starpbanku komisijas maksām, ko plānots piemērot kartēm piesaistītiem maksājumu darījumiem. Tā paredz ierobežot starpbanku komisijas maksas, kuras piemēro patērētāju debetkaršu un kredītkaršu darījumiem, un noteiks aizliegumu tirgotājiem uzspiest visa veida un kategoriju karšu pieņemšanu, norāda ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītājs Aleksis Jarockis.

Regula paredz iejaukties tajā maksājumu karšu segmentā, kur konkurence praktiski nedarbojas. Eiropas komisijas ietekmes ziņojumā secināts, ka starpbanku komisijas maksas rada apgriezto konkurenci, jo izdodošie maksājumu pakalpojumu sniedzēji ir ieinteresēti sadarboties ar to karšu shēmu, kas piedāvā augstākas starpbanku komisijas maksas. Tādējādi konkurence starp karšu shēmām noved pie augstāku starpbanku komisijas maksu piedāvāšanas.

Jarockis atgādina, ka to varējām novērot arī Latvijā, kad daudzas bankas nomainīja galveno karšu shēmas piedāvājumu un tajā pašā laikā palielināja karšu gada maksu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!