Foto: Shutterstock

Šī gada 20. martā Vidzemes rajona tiesa, izskatīja lietu, kurā pie kriminālatbildības saukti divi vīrieši – viens par cilvēka tīšu slepkavību mantkārīgā nolūkā un zādzību un otrs par slepkavības atbalstīšanu mantkārīgā nolūkā. Tiesa pasludināja saīsināto spriedumu, ar kuru atzina apsūdzētos par vainīgiem un sodīja slepkavības izdarītāju ar brīvības atņemšanu uz 18 gadiem un probācijas uzraudzību uz diviem gadiem, savukārt slepkavības atbalstītāju – ar brīvības atņemšanu uz 13 gadiem un probācijas uzraudzību uz vienu gadu, portālu "Delfi" informēja prokuratūrā.

Vienlaikus tiesa pieņēma blakus lēmumu, ar kuru konstatēja divu liecinieku iespējamu nepatiesu liecību sniegšanu. Lēmums nosūtīts izmeklēšanas iestādei pirmstiesas procesuālo darbību veikšanai.

Slepkavības izdarītājs, būdams noslepkavotā mazdēls un viens no diviem viņa mantiniekiem, uzskatot, ka vectēvs gatavojas pārdot savu nekustamo īpašumu, kā arī veic savā īpašumā esošo mežu ciršanu, tādējādi būtiski samazinot mazdēla kā mantinieka mantojamo masu, mantkārīgu motīvu vadīts nolēma vectēvu noslepkavot.

Apsūdzētais izņēma no savā īpašumā esošā ieroču seifa uz viņa vārda reģistrētu medību ieroci – bisi – un nodeva to glabāšanā otrai personai, kurš, zinot par apsūdzētā nodomu nogalināt vectēvu, nolēma to atbalstīt un piekrita noglabāt ieroci savā īpašumā. Vairākas dienas vēlāk pēc apsūdzētā norādījumiem slepkavības atbalstītājs ievietoja šaujamieroci savā lietošanā esošajā automašīnā, ar kuru apsūdzētais vēlāk devās uz māju, kur dzīvo vectēvs.

Pienākot pie vectēva mājas virtuves loga un redzot, ka vectēvs atrodas virtuvē, apsūdzētais nolūkā viņu noslepkavot caur virtuves loga stiklu ar pielādētu medību bisi izdarīja mērķtiecīgu šāvienu cietušajam galvā. Šāviena rezultātā cietušajam tika nodarīti smagi miesas bojājumi, kas bija tiešā cēloniskā sakarībā ar viņa nāvi.

Pēc slepkavības izdarīšanas apsūdzētais iekļuva cietušā dzīvesvietā un slepeni nozaga viņa naudas maku.

Slepkavības izdarīšanas laikā otrs apsūdzētais turpināja atbalstīt slepkavības izdarītāja noziedzīgās darbības, viņa vietā pildot darba pienākumus apsardzes uzņēmumā. Atrodoties darba pienākumu veikšanai piešķirtajā automašīnā, viņš sagaidīja cietušā mazdēlu iepriekš norunātā vietā, kur saņēma no viņa ne mazāk kā 140 eiro. Turklāt vēlāk slepkavības atbalstītājs nolūkā slēpt otra apsūdzētā izdarītā noziedzīgā nodarījuma pēdas un noziedzīgā kārtā iegūtos priekšmetus – nolaupīto vectēva naudas maku ar tā saturu – , atrodoties savā dzīvesvietā, sadedzināja krāsnī.

Ar tiesas piespriesto sodu prokurore ir apmierināta un neplāno lūgt tiesu sagatavot pilnu spriedumu.

Savukārt pārējās procesā iesaistītās personas 10 dienu laikā no saīsinātā sprieduma pasludināšanas dienas var rakstveidā iesniegt tiesai lūgumu par pilna sprieduma sagatavošanu. Ja šāds lūgums tiek iesniegts, tiesa sagatavo pilnu spriedumu, kuru var pārsūdzēt vai noprotestēt 10 dienu laikā no tā pieejamības dienas.

Prokuratūra norāda, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr viņas vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta Kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!