Foto: LETA

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) ceturtdien veicis kratīšanu Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta direktora Anatolija Aļeksejenko kabinetā, ziņoja Latvijas Televīzija.

Kratīšana notikusi vairākas stundas - no plkst.10 līdz agrai pēcpusdienai, un tās rezultātā KNAB operatīvie darbinieki izņēma vairākus saiņus ar iespējamiem pierādījumiem. Direktors savu kabinetu pametis ap plkst.13 kopā ar izmeklētāju, taču komentārus sniegt pagaidām atteicies.

Pagaidām nav zināms, kādas lietas ietvaros kratīšana ir veikta. KNAB preses pārstāve Inta Šaboha aģentūrai LETA nenoliedza, ka birojs šodien veicis atsevišķas procesuālās darbības, tomēr birojs tās šobrīd nekomentē. Birojs arī oficiāli neatklāj, kur procesuālās darbības tika veiktas.

No "Saskaņas centra" un "Gods kalpot Rīgai" apvienotā saraksta Rīgas domē ievēlētais Aļeksejenko bija viens no pieciem deputātiem, kurš jau 20.jūnijā nolika mandātu, lai varētu saglabāt amatu pilsētas izpildvarā. Departamentu viņš vadīja arī iepriekšējā domes sasaukumā.

RD Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētājs Vjačeslavs Stepaņenko (GKR) aģentūrai LETA teica, ka par šo gadījumu nav informēts un arī ar Aļeksejenko šodien nav sazinājies. No citiem komentāriem viņš atturējās, norādot, ka vispirms jāsagaida izmeklēšanas rezultāti.

Ar Aļeksejenko aģentūrai LETA neizdevās sazināties, jo viņa mobilais tālrunis ir izslēgts. Tālruni pagaidām neceļ arī Rīgas mērs Nils Ušakovs (SC) un vicemērs Andris Ameriks (GKR). Ušakova tālruni pacēlusī domes darbiniece aģentūrai LETA teica, ka Ušakovs šovakar no darba jau aizgājis un no rītdienas līdz otrdienai atradīsies atvaļinājumā.

Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas vietniece Laila Īvāna aģentūrai LETA apstiprināja, ka līdz nākamajai otrdienai Ušakovs atradīsies atvaļinājumā, tāpēc pēc komentāra ieteica apvaicāties Amerika padomniekam Marekam Gailītim.

Gailītis aģentūrai LETA pastāstīja, ka nekādi plašāki komentāri pagaidām nebūs pieejami, jo šobrīd nav vairāk informācijas, izņemot to, kas pieejama publiski. "Mēs zinām, ka ir notikušas izmeklēšanas darbības, bet par ko - tas jums jāprasa procesa virzītājam," norādīja padomnieks.

Tāpat nav zināms, kāds ir Aļeksejenko statuss, taču viņš neesot aizturēts. Direktors pēcpusdienā bijis ieradies domē, lai satiktos ar mēru un vicemēru, taču tie atradušies pasākumā un satikšanās izpalika. "Tas apliecina, ka viņš nav aizturēts. Tā ir informācija, kas ir šobrīd pieejama," uzsvēra Gailītis.

Gailītis nenoliedza, ka kratīšanā bija pieaicināta persona no domes, tomēr šobrīd nav zināms, kādi priekšmeti izņemti un kādā lietā izmeklēšanas darbība notikusi.

Ameriks mēģinājis sazināties ar Aļeksejenko, taču pagaidām neveiksmīgi. "Mēs, protams, skaidrosim, par ko ir stāsts un kas noticis, un runāsim ar Aļeksejenko kungu, taču to mēs, visticamāk, darīsim rīt," piebilda Gailītis.

KNAB arī pērn viesojās Mājokļu un vides departamentā. Toreiz KNAB aizturēja Rīgas domes Dzīvokļu pārvaldes priekšnieci Āriju Stabiņu, kura nesen pēc kriminālvajāšanas sākšanas no tiesībsargājošo iestāžu redzesloka ir pazudusi. Kad Stabiņa tika aizturēta, viņas priekšnieks Aļeksejenko izteicās, ka tas drīzāk esot pārpratums.

Ģenerālprokuratūra 31.maijā cēlusi apsūdzību Stabiņai, saucot viņu pie kriminālatbildības pēc četriem Krimināllikuma (KL) pantiem. Viņa apsūdzēta par dokumentu viltošanas organizēšanu, par dienesta viltojumu mantkārīgā nolūkā, par nepatiesu ziņu norādīšanu valsts amatpersonas deklarācijā un par kukuļu pieņemšanu.

Apsūdzību Stabiņai bija lūdzis uzrādīt KNAB. KNAB izmeklētājs Stabiņu rosināja saukt pie kriminālatbildības, jo uzskatīja, ka bijusī Dzīvokļu pārvaldes amatpersona, izmantojot starpniekus, iespējams, ilgstoši pieņēmusi kukuļus saistībā ar iesniegumu izskatīšanas organizēšanu un lēmumu pieņemšanu par pašvaldības dzīvokļu beztermiņa īres tiesību piešķiršanu.

Lai saprātīgos termiņos panāktu krimināltiesisko attiecību taisnīgu noregulējumu, kā arī pērn septembrī ierosinātās lietas lielā apjoma dēļ KNAB izmeklētājs ierosināja un Ģenerālprokuratūras Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurors krimināllietu sadalīja.

Patlaban KNAB lietvedībā turpinās kriminālprocess pret pārējām aizdomās turētajām personām par iespējamo iesaistīšanos vairāk nekā 20 noziedzīgo nodarījumu epizodēs. Visām aizdomās turētajām personām noteikti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!