Foto: AFP/Scanpix
Vienā no Latvijas bankām – "PrivatBank" – pagājušajā ceturtdienā notikusi vērienīga zādzība. Precīzs cietušo skaits un nodarīto zaudējumu apjoms pagaidām nav zināms, taču netiek izslēgts, ka zagļa guvums varētu būt mērāms simtos tūkstošu un pat miljonos eiro, pirmdien vēstīja raidījums "LNT Ziņas".

Zādzība notikusi no bankas klientu individuālajiem seifiem. "PrivatBank" savā mājaslapā tos reklamē kā ērtus un drošus. Tiek uzsvērts, ka katram seifam ir divas slēdzenes, kas tiek aizslēgtas ar divām atslēgām - klienta un bankas. Šī divu atslēgu sistēma ir papildu garantija klienta īpašuma drošībai, taču tā tika uzlauzta. Turklāt zādzība "PrivatBank" individuālo seifu glabātuvē notikusi ar vērienu, jo no vērtībām iztīrīti vairāki seifi. Policijai par notikušo ziņots nākamajā dienā.

"Varu apstiprināt, ka 19. janvārī ierosinājām kriminālprocesu par zādzību, kas izdarīta grupā vai lielā apmērā. Sods paredzēts no diviem līdz desmit gadiem. Sākotnējo izmeklēšanas darbību laikā sapratām, ka noziegumam var būt starptautisks raksturs. Un šo lietu no Rīgas reģiona ir pārņēmusi Galvenā kriminālpolicijas pārvalde, kura tagad ar to nodarbojas," raidījumam saka Rīgas reģiona Kriminālpolicijas priekšnieks Andrejs Sozinovs.

Noprotams, ka tiek runāts par starptautiska rakstura noziegumu, jo zaglis bijis ārvalstu pilsonis, un arī nesenā pagātnē identiskas zādzības notikušas Ukrainā. "PrivatBank" ir Ukrainas komercbanka.

Pagaidām aizturēto personu nav. Policijā pieļauj, ka zaglis jau sen atstājis mūsu valsti.

"Pie mums Latvijā es pirmo reizi atceros tādu noziegumu," neslēpj Sozinovs. Zaglis esot uzdevies par bankas klientu, kas esot sācis nomāt seifu. Šo pakalpojumu var izmantot pat uz diennakti. Kad klients esot ievests individuālo seifu zālē, kur pēc tam atstāts viens, viņš ķēries klāt savam nodomam.

"Neteiktu, ka izpildījums bija ļoti sarežģīts, bet izplānots viss bija," saka Sozinovs. Neoficiāli tiek minēts, ka neesot bijušas seifu uzlaušanas pēdas. Zādzība pamanīta pēc tam, kad citiem klientiem atklājies tukšs seifs.

Finanšu un kapitāla tirgus komisijā (FKTK) norāda, ka šis gadījums ir tiesībsargājošo iestāžu kompetencē. Klientu individuālajos seifos uzglabātās lietas nav saistītas ar bankas bilanci. Līdz ar to tas neatspoguļojas bankas maksātspējā vai stabilitātē, jo klients var seifā glabāt jebko, ko grib pasargāt - gan materiālas lietas, gan pavisam nevērtīgas, bet viņam, piemēram, morāli svarīgas lietas, saka FKTK pārstāve Agnese Līcīte.

Tā kā zādzība notikusi no bankas klientu individuālajiem seifiem, kuru saturs zināms vien pašiem seifa lietotājiem, policija šaubās, vai klienti par šo saturu gribēs dalīties ar likumsargiem, jo nereti šos seifus izmanto arī nelegālu līdzekļu uzglabāšanai, ziņo LNT.

"PrivatBank" pēdējos gados piedzīvojusi grūtības. Tā pieķerta naudas atmazgāšanas novēršanas prasību un starptautisko sankciju pārkāpumos. Bankas biznesa apmērs pēdējos pāris gados būtiski sarucis, jo bankai nācās samazināt bankas portfeļa riska līmeni un atteikties no sadarbības ar klientiem, kas rada augstu risku.

Pērn trešā ceturkšņa beigās "PrivatBank" bija pēc aktīviem 16. lielākā banka Latvijā.

Latvijas "PrivatBank" lielākais akcionārs ir Ukrainas "PrivatBank", tai pieder 46,54% Latvijas "PrivatBank" akciju. 2016. gada decembrī nacionalizētā Ukrainas "PrivatBank" vēlas pārdot tai piederošās Latvijas "PrivatBank" akcijas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!