Foto: VID

Pirmdien Valsts policija (VP) paziņoja par starptautiskās sadarbības rezultātā atrastu lielāko kokaīna kravu Latvijas vēsturē – vairāk nekā divām tonnām apreibinošās vielas.

Kā vēsta aģentūra LETA, Valsts policijā iepriekš skaidrots, ka kokaīns nav populārs Latvijas nelegālajā narkotiku tirgū. Pērn līdz pagājušā gada oktobrim kopumā bija izņemti četri kilogrami šīs apreibinošās vielas.

Atsevišķos gadījumos kokaīns caur Latvijas teritoriju kontrabandas ceļā tiek pārvietots uz citām valstīm un tas tiek transportēts pamatā no Dienvidamerikas valstīm, izmantojot Eiropas Savienības (ES) valstis, tajā skaitā Latviju, kā tranzītvalsti.

Policijā iepriekš atzina, ka kokaīns ir dārga narkotika, un to pārsvarā nevar atļauties iegādāties plašs lietotāju loks.

Kokaīnu no dažiem gramiem, kuru vērtība pēc aģentūras LETA ziņām, melnajā tirgū ir no 90 līdz 150 eiro par gramu, kas atrasts narkodīlera šujmašīnā, līdz 200 kilogramiem Rīgas ostā, likumsargi atraduši arī iepriekš.

Portāls "Delfi" piedāvā uzzināt par dažiem pēdējo 10 gadu zīmīgākajiem kokaīna ķērieniem.


Foto: LETA

2010. gada 16. aprīlī konteinerā uz kāda kuģa Rīgas ostā tika atrasti 202,5 kilogrami kokaīna, kura tirgus vērtība mazumtirdzniecībā tolaik tika lēsta ap 14 miljoniem latu. Tā bija līdz šim lielākā atrastā kokaīna krava Latvijā.

Policijai jau pēc dažām dienām aizdomās par šo noziegumu izdevās aizturēt divus vīriešus.

Rīgas ostā atrastajā konteinerā saskaņā ar pavaddokumentiem bija jāatrodas parketa dēlīšiem, taču tajā atradās kokmateriālu sagataves, starp kurām bija paslēptas 405 briketes kokaīna. Veicot ekspresanalīzes, tika konstatēts, ka kokaīns pēc tīrības pakāpes ir ļoti labas kvalitātes.

Likumsargi noskaidroja, ka apjomīgā kokaīna krava bijusi paredzēta nosūtīšanai uz Krievijas pilsētu Veļikijnovgorodu. Kuģis, kura konteinerā tika atrasts kokaīns, nācis no Čīles, bet narkotiku krava tikusi iekrauta Bolīvijā. Tad kuģis pabijis arī Ekvadorā un Holandē, bet visbeidzot tas plānojis piestāt Rīgas ostā.

Uz Krieviju kokaīna kravu bijis plānots vest pa sauszemi. Kravas atrašana un kokaīna atsavināšana esot kārtējais atzars jau iepriekš vairākās valstīs atklātajām līdzīga veida kokaīna kravām.

Pērnā gada oktobrī Rīgas apgabaltiesa abiem apsūdzētajiem vīriešiem piesprieda 10 un 11,5 gadu cietumsodu. Pret citiem iespējamiem organizētās grupas dalībniekiem izdalīts atsevišķs kriminālprocess un policija pērn turpināja tā izmeklēšanu.

Kokaīna kravas aizturēšana Rīgas ostā bija turpinājums vairākus gadus ilgušajai izmeklēšanai, kuras rezultātā jau 2009. gada maijā starptautiskā operācijā Ekvadorā par liela daudzuma – aptuveni četru tonnu – kokaīna kontrabandas organizēšanu no Ekvadoras uz Eiropas valstīm tika aizturēts kāds Latvijas organizētās noziedzīgās grupas līderis un vairāki viņa līdzdalībnieki, bet tā paša gada maijā un jūnijā Latvijā, Vācijā un Nīderlandē tika aizturētas vairākas citas personas, kas organizēja grupējuma noziedzīgās darbības starptautiskā līmenī.


Foto: VID

2016. gadā Rīgā kādā kokogļu kravā no Paragvajas likumsargi uzgāja lielu kokaīna partiju. Krava tika ievesta kā kokogles ar konteineri no Paragvajas un aizturēta Juglas ezera krastā.

Kravā likumsargi atrada 60 kilogramus kokaīna aptuveni sešu miljonu eiro vērtībā. 60 kilogrami kokaīna līdzinās 60 000 līdz 120 000 devām, jo kokaīnu parasti pārdod devās no viena grama līdz 0,5 gramiem.

"Tāda mēroga kokaīna kontrabandas kravas Latvijā pēdējo gadu laikā nav bijušas, lai gan Lietuvā pērn tika atklāta vēl lielāka krava. Piemēram, Latvijā pērn visa gada laikā Muitas policija un Valsts policija atklāja tikai 5,43 gramus kokaīna," tolaik sacīja Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas policijas pārstāvis Edijs Ceipe.

Kravas nosūtītājs bijusi Latvijā reģistrēta firma, bet saņēmējs –Lietuvā reģistrēta firma, kuras īpašnieks ir Latvijas pilsonis.

Kopumā aizturēti trīs Latvijas pilsoņi, kas dzimuši 1962., 1968. un 1973.gadā. Viņu vidū ir arī Lietuvas firmas īpašnieks. Aizturētie nav vienkārši izpildītāji, bet gan vieni no galvenajiem šīs kontrabandas organizētājiem jeb tā dēvētās smadzenes.

Konteiners ar 17,5 tonnām kokogļu Rīgas ostā ienācis un atmuitots 6. aprīlī. Kokaīna krava bijusi tik prasmīgi noslēpta, ka šī krava bez problēmām šķērsojusi gan muitas skeneri, gan arī muitas kinologu pārbaudi ar suņiem.


Foto: LETA

2018. gada pavasarī Valsts policijas darbinieki Rīgā, Latgales priekšpilsētā, kādā dzīvoklī aizturēja 1967. gadā dzimušu vīrieti, pie kura atrasti 49,25 grami kokaīna, kas bijuši paslēpti šujmašīnā.

VP Salaspils iecirkņa policistu rīcībā bija informācija, ka šajā dzīvoklī tiek tirgotas narkotiskās vielas, tādēļ viņi ieradās konkrētajā adresē, lai veiktu izmeklēšanas darbības. To laikā likumsargi pārliecinājās, ka dzīvoklī tik tiešām tirgotas narkotikas.

Turpat dzīvoklī policisti aizturēja narkotiku tirgotāju. Vīrietis jau iepriekš ir vairākas reizes sodīts par identiskiem noziegumiem.

Veicot kratīšanu personas dzīvesvietā, likumsargi atrada kopumā 49,25 gramus kokaīna, kas bija paslēpti šujmašīnas diegu glabāšanas nodalījumā.

Saistībā ar notikušo sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 253.1 panta pirmās daļas – par narkotisko vielu neatļautu realizēšanu. Par šādu noziegumu likumā paredzēta brīvības atņemšana uz laiku no diviem līdz astoņiem gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.

Aizdomās turētajam piemērots drošības līdzeklis – apcietinājums.


Foto: stock.xchng

Savulaik lidostā "Rīga", ieceļojot no Argentīnas, tika aizturēts narkokurjers, kurš vēderā dobumā mēģināja ievest aptuveni vienu kilogramu kokaīna. Narkotikas bija iepakotas vairākos plastikāta maisiņos.

2013. gada aprīlī Rīgas rajona tiesa piesprieda septiņus gadus cietumā kādam vīrietim, kurš bija apsūdzēts par 440 gramu kokaīna ievešanu Latvijā, paslēpjot to vēderā. Ekspertīzēs tika konstatēts, ka 772 gramus smagie iedzeltenie vīstokļi satur 57% jeb 440 gramus kokaīna.

Pēc VID Muitas kriminālpārvaldes ekspertu aplēsēm, ņemot vērā vielas koncentrāciju un blīvumu kapsulās, nelegālās kravas cena melnajā tirgū tolaik svārstījās no 20 000 līdz 50 000 latu.

Apsūdzētais tiesā apstiprināja, ka ir iegādājies, glabājis un pārvadājis kokaīnu, taču noliedza, ka viņam bijis nolūks to realizēt. Vēlāk gan apsūdzētais savu vainu atzina pilnībā, taču viņš atteicās atklāt, kam narkotikas vedis, jo tas viņam varot maksāt dzīvību.

Vīrietis ar 61 kokaīna konteineru vēderā vispirms lidojis no Buenosairesas Argentīnā uz Romu Itālijā, bet pēc tam – no Romas uz Rīgu.

Jau pirms viņa ielidošanas Rīgā Latvijas muitnieku rīcībā bijusi informācija, ka uz Latviju, iespējams, dodas narkokurjers.


Foto: VID

2010. gada nogalē tiesībsargājošo iestāžu pārstāvji kopā ar ārvalstu tiesībsargājošajām iestādēm decembra vidū Rīgas Brīvostas teritorijā atklāja vairāk nekā 80 kilogramus kokaīna, kuru aptuvenā vērtība melnajā tirgū tolaik tika lēsta ap četriem miljoniem latu.

Valsts ieņēmumu dienesta Muitas kriminālpārvaldes darbinieki sadarbībā ar Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes darbiniekiem un ārvalstu kolēģiem Rīgas Brīvostā, muitas kontroles punktā "0210", 14. decembrī veica kontroles pasākumus un pārbaudīja konteineru, kurš, pēc kravas pavaddokumentiem spriežot, bija izkrauts Rīgas Brīvostā un paredzēts tālākai nosūtīšanai uz Uzbekistānu.

Konteinerā atrada trīs sporta somas, kurās bez dokumentos deklarētās kravas bija ievietoti arī 70 polietilēna iepakojumi ar četrstūra formā sapresētu baltu pulverveida vielu.

Pēc pulverveida vielas ekspresanalīzes tika noskaidrots, ka somās atradās 80,1 kilograms īpaši bīstamas narkotiskas vielas – kokaīna.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!