Foto: Valsts policija

Pagājušajā nedēļā kādā Kokneses saimniecībā uzietās divas tonnas kokaīna Eiropā ievestas paslēptas kuģa konteinerā, kura pavaddokumentos bija norādīti pārtikas produkti, vēstīts Ekvadoras policijas mājaslapā izplatītajā paziņojumā.

Paziņojumā skaidrots, ka ferma kalpojusi kā "loģistikas centrs" narkotiku tālākai izplatīšanai Eiropā. Tāpat paziņojumā norādīts, ka operatīvo darbību rezultātā Latvijā aizturēti pieci cilvēki - Jānis B., Andris E., Edgars E., Imants B. un Agris V.

Atbilstoši Ekvadoras policijas publicētajām lomu sadalījumam Andris E. bijis fermas īpašnieks, savukārt Jānis B. un Edgars E. nodarbojušies ar kravas pārkraušanu, bet Imants B. nodrošinājis drošību. Turpretim Agrim V. nav norādīta loma noziedzīgajā nodarījumā.

Aģentūras LETA rīcībā esošā informācija liecina, ka Andris E. ir Andris Elsts, savukārt Edgars E. ir Edgars Elsts, kuriem Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa 9. janvārī kā drošības līdzekli piemēroja apcietinājumu. Abi tiesas lēmumu var pārsūdzēt Rīgas apgabaltiesā.

Laikraksts "Staburags" atsaucoties uz vārdā neminētiem Kokneses iedzīvotājiem otrdien vēsta, ka narkotiku krava atsavināta vecajā fermā "Mazkārkli", kur vēl līdz 8. janvārim notika aktīva rosība. 2013. gadā Staburags publicējis rakstu ar nosaukumu "Pašam sava estrāde un Likteņdārzs", kurā stāstīts par "Mazkārkli" saimniekojušo Andri Elstu. Viņš īpašumā ierīkojis savu paradīzi, kurā pamazām atjaunojis kādreizējo cūku fermu, kurā ir trīs ēkas. Tāpat zem viena jumta iekārtots miteklis saimniekam, darbnīca, ir arī vairākas galdniecības darbiem vajadzīgās iekārtas un granulators.

Kokneses novada domes priekšsēdētājs Dainis Vingris (ZZS) sarunā ar aģentūru LETA neatklāja ne iesaistīto personu vārdus, ne uzņēmuma nosaukumu, taču pastāstīja, ka uzņēmums ir saistīts ar autosportu, un arī vietā, kur narkotiskās vielas atklātas, atradies autoserviss. Novada mērs pieļāva arī situāciju, ka ēkas īpašnieks varētu būtu iznomājis to citiem un nemaz nav zinājis, kas ēkā tiek glabāts.

Arī novada pašvaldības mājaslapā 2017. gada maijā publiskota informācija, ka ar Andra Elsta labvēlību vietējās autosporta komandas sportistiem ir iespēja atbilstoši aprīkotās telpās remontēt savus spēkratus un tos sagatavot sacensībām.

Vingris stāstīja, ka likumsargu specoperācija, kas notikusi pagājušajā nedēļā, radījusi iedzīvotājos uztraukumu, pašvaldībā saņemti vietējo zvani. "Neviens neko nezināja, informācija tika turēta lielā slepenībā," notikušo aprakstīja domes priekšsēdētājs, jokojot, ka daļa zvanītāju pēc notikušā publiskošanas jokojusi arī par narkotisko vielu vērtības samērojamību ar valsts un pašvaldības budžetu.

Kokneses novada priekšsēdētājs mierināja, ka atrastā narkotiku krava nebija paredzēta vietējam nelegālajam tirgum. Viņaprāt, vielas nonākšana Latvijas un Lietuvas tirgū radītu atombumbas efektu.

Vingris atzina, ka Kokneses novads tiek izmantots tranzītam, jo to šķērso divas lielas šosejas, un cauri novadam izbrauc daudzas kravas, daļa no tām, iespējams, ir nelegālas.

Valsts policijas (VP) preses pārstāve Simona Grāvīte aģentūrai LETA plašākus komentārus par kokaīna lietu nesniedza. Tāpat VP nekomentēja Ekvadoras policijas izplatīto paziņojumu.

Jau vēstīts, ka 8.janvārī VP sadarbībā ar ASV Narkotiku apkarošanas administrāciju, Ekvadoras policiju un VP pretterorisma vienību "Omega" Kokneses novadā uzgājusi kravu ar 42 kartona kastēm, kas visticamāk, sūtītas no Ekvadoras. Kastēs atradās 2195 briketes ar dažādiem logo - "TNT", "Badboys", "Gold" un ar delfīna attēlu.

VP publicētajos fotoattēlos redzams, ka kokaīns atrasts kādā kokapstrādes uzņēmumā. No attēliem noprotams, ka narkotiskā viela atradusies gan banānu kastēs, gan kastēs ar būvniecības preču tirdzniecības uzņēmuma "K Senukai" logo.

Lai arī galīgā ekspertīze vēl turpinās, daļā no izņemtajām briketēm konstatēts kokaīns, kura īpatsvars ir 80%, kas, pēc Grišina teiktā, ir ļoti augsts rādītājs. Vienā briketē bija 1000 grami vielas. Grišins pastāstīja, ka vairumtirdzniecības cena par kilogramu kokaīna ir 30 000 eiro, līdz ar to kopumā kravas vērtība varētu būt aptuveni 65 miljoni eiro. Pavairojot kokaīnu mazumtirdzniecībā, cena vairākkārt palielinās, līdz ar to mazumtirdzniecībā šādas kravas cena varētu "tuvoties miljardam" eiro, sacīja Grišins.

VP šajā lietā aizturējusi piecus Latvijas pilsoņus. Trīs personām piemērots apcietinājums, bet pārējiem, kuriem bija mazāka līdzdalība šajā noziegumā, noteikts ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis. Viena no piecām personām agrāk tiesāta par kontrabandu un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!