Foto: LETA

Rīgas apgabaltiesa lēmusi, ka Covid-19 izplatības dēļ tiesas jebkuru krimināllietu apelācijas kārtībā var izskatīt rakstveidā, tādējādi šādā procesā tiks izskatīta arī krimināllieta, kurā apsūdzēts bijušais Ventspils mērs Aivars Lembergs ("Latvijai un Ventspilij"), pirmdien vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "Panorāma."

Kā pamatojumu šādam lēmumam tiesnese Sandra Amola minēja ne tikai Covid-19, bet arī krimināllietas izskatīšanas ilgumu pirmās instances tiesā, iegūto pierādījumu un ziņu apjomu.

Pirmā instance Lemberga lietu skatīja vairāk nekā desmit gadus, taču apelācijas instance kā izskatīšanas datumu noteikusi 2022.gada 21.decembri. Tas nozīmē, ka šajā datumā spriedums būs pieejams lietas dalībniekiem.

Iesaistītie šonedēļ var iesniegt pamatotus lūgumus, kādēļ lieta tomēr jāskata mutvārdu procesā.

Lemberga aizstāvis Māris Grudulis norādīja, ka trešdien, 6.oktobrī, tiksies ar Lembergu, lai spriestu, vai rakstveida procesam iebilst. Arī Lemberga dēla Anrija Lemberga advokāts Oskars Rode teica, ka vēl domā, kā rīkoties.

Savukārt trešā apsūdzētā Anša Sormuļa aizstāvis Jānis Rozenbergs atbildēja, ka, visticamāk, prasīs lietu skatīt mutvārdu procesā.

Tiesa norādīja, ka lietu skatīt rakstveidā iespējams arī tāpēc, ka neesot nepieciešams nopratināt lieciniekus. Apsūdzētie gan lūguši tiesu vairākus lieciniekus iztaujāt, tomēr tiesa atbildējusi, ka jau pirmajā instancē visi pieteiktie liecinieki vai nu nopratināti, vai arī to iztaujāšana atteikta.

Jau vēstīts, ka Rīgas apgabaltiesa 22.februārī Lembergam piesprieda piecu gadu cietumsodu, mantas konfiskāciju un naudas sodu 40 minimālo mēnešalgu apmērā (20 000 eiro). Lembergu apcietināja tiesas zālē, vienlaikus atceļot citus noteiktos drošības līdzekļus, kas, piemēram, paredzēja liegumu pildīt atsevišķu amatu pienākumus.

Cietumsoda izciešanas laikā tiesa nolēma ieskaitīt Lemberga atrašanos apcietinājumā un pavadīto laiku mājas arestā 2007. un 2008.gadā. Lembergs toreiz pēc aizturēšanas apcietinājumā un mājas arestā atradās nepilnu gadu - no 2007.gada 14.marta līdz 2008.gada 22.februārim.

Tiesa nolēma, ka Lembergam cietušajiem jāmaksā kopumā aptuveni 64 000 eiro. Tāpat tiesa nolēma no Lemberga valsts labā piedzīt procesuālos izdevumus 22 180 eiro apmērā par valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības sniegšanu.

Lembergu tiesa 19 apsūdzības sadaļās atzina par vainīgu, bet 21 sadaļā attaisnoja. Lembergu atzina par vainīgu kukuļņemšanā, dokumentu viltošanā, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanā, dienesta viltojumā, neatļautā dalībā mantiskos darījumos, kā arī nepatiesu ziņu norādīšanā deklarācijas. Savukārt attaisnoja viņu dienesta stāvokļa ļaunprātīga izmantošanā un valsts amatpersonai noteikto ierobežojumu pārkāpšanā.

Lembergs tiesas spriedumu pārsūdzējis.

Lemberga dēlam Anrijam tiesa piesprieda divus gadus un vienu mēnesi cietumā, kā arī mantas konfiskāciju. Viņš atzīts par vainīgu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanā, kā arī neatļautas piedalīšanās mantiskos darījumos atbalstīšanā.

Savukārt kādreizējam Lemberga biznesa partnerim Sormulim tiesa piesprieda divu gadu cietumsodu un mantas konfiskāciju. Cietumsodā tiesa nolēma ieskaitīt viņa aptuveni mēnesi ilgo atrašanos apcietinājumā 2007.gadā. Sormuli tiesa atzina par vainīgu kukuļņemšanas atbalstīšanā, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanā un neatļautas piedalīšanās mantiskos darījumos atbalstīšanā.

Lemberga dēlu un Sormulim iepriekš noteiktos ar brīvības atņemšanu nesaistītos drošības līdzekļus gan atcels, tikai stājoties spēkā šādam spriedumam.

Tāpat tiesa nolēma kriminālprocesu daļā par Ventspils uzņēmēja Jurija Bespalova noziedzīgajām darbībām izbeigt sakarā ar noilgumu. Bespalovs 2012.gadā nomira.

Rīgas apgabaltiesa šo lietu sāka skatīt jau 2009.gadā. Nākotnē par apgabaltiesas kā apelācijas instances nolēmumu vēl būs iespējams iesniegt kasācijas sūdzību vai protestu Augstākajā tiesā.

Lembergs ievēlēts arī šajā Ventspils pašvaldības sasaukumā. Lembergs drīkstēja kandidēt pašvaldību vēlēšanās, jo attiecībā uz viņu nav stājies spēkā notiesājošs spriedums.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!