Foto: Kadrs no video
Piektdien, 11. martā, Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa krimināllietā par žurnālistes Ingas Spriņģes vajāšanu apsūdzēto aktīvistu Jāni Sondaru atzina par vainīgu un sodīja ar īslaicīgu brīvības atņemšanu uz diviem mēnešiem, taču kā galīgais sods viņam noteikta brīvības atņemšana uz diviem gadiem un vienu mēnesi, portāls "Delfi" uzzināja Tiesu administrācijā.

Piektdien tiesa pasludināja saīsināto spriedumu un atzina Sondaru par vainīgu vajāšanā, proti, apsūdzībā pēc Krimināllikuma 132.1 panta.

Šis likuma pants par vairākkārtēju vai ilgstošu citas personas izsekošanu, novērošanu, draudu izteikšanu šai personai vai nevēlamu saziņu ar šo personu, ja tai ir bijis pamats baidīties par savu vai savu tuvinieku drošību kā sodu paredz piemērot īslaicīgu brīvības atņemšanu, probācijas uzraudzību, vai sabiedrisko darbu, vai arī naudas sodu.

Tiesu administrācija norāda, ka ticis nolemts arī izpildīt Vidzemes rajona tiesas 2019. gada 17. aprīļa spriedumā Sondaram piespriesto divu gadu brīvības atņemšanas nosacīto sodu.

Sondaram 2019. gadā tika piespriesta nosacīta brīvības atņemšana par aptuveni 22 gramu marihuānas glabāšanu.

Līdz ar to kā galīgais sods Sondaram noteikta brīvības atņemšana uz diviem gadiem vienu mēnesi un probācijas uzraudzību uz vienu gadu.

Spriedumu Sondars var pārsūdzēt Rīgas apgabaltiesā.

Jau iepriekš vēstīts, ka, prokuratūras ieskatā Sondars gribējis iebiedēt viņam personīgi nepazīstamo Spriņģi, būdams neapmierināts ar "Re:Baltica" un Spriņģes publikācijām. Sondars žurnālisti ilgstoši vajājis. Viņš žurnālistei draudējis sociālā tīkla "Facebook" tiešraidēs, ieradies ar bēru pušķi "Re:Baltica" birojā un daudzkārt zvanījis uz Spriņģes privāto tālruni, sūtījis draudu īsziņas, izmantojot SMS, "WhatsApp" un citas saziņas iespējas.

Pirmajā "Facebook" tiešraidē 2019. gada 18. novembrī Sondars Spriņģi un citas "Re:Baltica" žurnālistes sauca rupjos vārdos, apgalvojot, ka viņas kalpo "kangariem", kā arī solot, ka pienāks brīdis, kad "Re:Baltica" par to samaksās.

Video tiešraides laikā Sondars lūdza saviem skatītājiem atsūtīt Spriņģes telefona numuru, aicināja atzīmēt komentāros "Re:Baltica" un Spriņģi, lai uz viņu "Facebook" profiliem tiktu nosūtīts paziņojums par šo video.

Tajā pašā dienā apsūdzētais no sava "Facebook" profila nosūtīja piecas vēstules "Re:Baltica", tai skaitā saiti uz iepriekš minēto video ierakstu, norādot, ka viņš ir politaktīvists un profesionāls provokators un vēlas ar kameru ierasties "Re:Baltica" birojā un debatēt tiešraidē.

Pēc divām dienām, 20. novembrī, vīrietis, translējot savas darbības "Facebook", ieradās "Re:Baltica" birojā Rīgā ar bēru pušķi un plastmasas pudelē pildītu caurspīdīgu šķidrumu, ko pats dēvēja par "svēto ūdeni".

Pēc tam, kad "Re:Baltica" darbinieks atteicās ielaist viņu telpās, vīrietis atstājis bēru pušķi pie durvīm, arī tādā veidā izsakot centra darbiniekiem un Spriņģei netiešus draudus, ņemot vērā pušķa simbolisko nozīmi.

Tajā pašā dienā Sondars "Facebook" publicēja video tiešraidi, kurā norādīja, ka "Re:Baltica" sakarā viss nav beidzies, un, ja "Re:Baltica" darbinieki skatās šo video, lai ir uzmanīgi, jo "visādi gadās ar kameru uzskriet uz ielas". Papildus tam Sondars paziņoja, ka gan jau šādas "akcijas" rīkos biežāk.

Arī vēlākās savās tiešraidēs Sondars Spriņģei un "Re:Baltica" veltīja rupjības un lūdza saviem skatītājiem atsūtīt viņam Spriņģes telefona numuru vai privāto adresi. Viņš vairākkārt zvanīja uz Spriņģes telefona numuru, ilgstoši sūtīja rupjas un draudīgas īsziņas.

Kā norāda prokuratūra, Spriņģe Sondara darbības uztvēra kā reālu apdraudējumu un pamatoti baidījās par savu drošību, ņemot vērā saziņas veidu, intensitāti, ilgumu un saturu, kā arī uzskatot Sondaru par narkomānu un zinot, ka viņš agresīvā veidā ir vērsies arī pret citām personām Latvijā, tostarp vairākiem žurnālistiem.

Tāpat ziņots, ka policija pagājušā gada izskaņā atteica kriminālprocesa sākšanu, bet prokuratūra konstatēja, ka policijas lēmums pieņemts nepamatoti un izmeklēšana tika atjaunota.

Policija Sondaru 2021. gada rudenī aizturēja par agresīvu vēršanos arī pret Saeimas deputātu Juri Pūci (AP). Kriminālprocess pret Sondaru sākts par huligānismu, turklāt kratīšanas laikā pie vīrieša atrasts maisiņš ar marihuānu.

Vīrietis savā "Facebook" profilā regulāri publicējis pret politiķiem un medijiem vērstus ierakstus, kritizējis vakcināciju pret Covid-19 un dalījies ar citiem tamlīdzīgiem ierakstiem. Viņš bijis regulārs pret vakcināciju vērsto piketu dalībnieks.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!