Fоtо: Foto: Māris Morkāns

Valsts drošības dienests (VDD) šā gada 15. martā ir uzsācis kriminālprocesu par Krievijas Federācijas bruņoto spēku īstenotajiem kara noziegumiem un noziegumiem pret cilvēci un mieru Ukrainā, portāls "Delfi" uzzināja dienestā.

VDD norāda, ka kriminālprocesa ietvaros tiek vākti pierādījumi par Krievijas bruņoto spēku īstenotajiem noziegumiem pret cilvēci, tas ir, civiliedzīvotāju slepkavībām, iznīcināšanu, spīdzināšanu un citiem nodarījumiem, kas Ukrainas tautai radījuši fiziskas vai psihiskas ciešanas, noziegumiem pret mieru, tas ir, agresijas plānošanu, gatavošanu, tās izraisīšanu, piedalīšanos tajā un agresīva kara vešanu, kā arī kara noziegumiem, piemēram, pilsētu vai citu objektu neattaisnojamu postīšanu un citiem starptautisko humanitāro tiesību pārkāpumiem.

Saistībā ar minēto VDD aicina dienestā vērsties kara bēgļus, kuri Ukrainā ir fiziski cietuši no Krievijas bruņoto spēku uzbrukuma vai bijuši aculiecinieki Krievijas bruņoto spēku uzbrukumam civiliedzīvotājiem vai civiliem objektiem.

VDD īpaši aicina atsaukties personas, kuras minētās darbības fiksējušas foto, video vai audio formātā. Tāpat dienests aicina pieteikties arī Latvijas valstspiederīgos, kuri Ukrainā ir cietuši no Krievijas bruņoto spēku noziedzīgajām darbībām.

Krievijas bruņoto spēku īstenoto noziegumu aculiecinieki aicināti pieteikties, rakstot uz Ukraina@vdd.gov.lv vai zvanot pa diennakts tālruni 67208964 un norādot savu kontaktinformāciju.

Tāpat cilvēki liecības sniegšanai var pieteikties, vēršoties pie Valsts robežsardzes amatpersonām bēgļu atbalsta centrā.

Kriminālprocess ir sākts pēc vairākiem Krimināllikuma pantiem, kas paredz atbildību par noziegumiem pret cilvēci, pret mieru un par kara noziegumiem.

Kriminālprocess sākts pēc 71.2 pantā, 72. pantā un 74. pantā paredzēto noziedzīgo nodarījumu pazīmēm.

Par noziegumiem pret cilvēci Krimināllikumā kā sods paredzēts mūža ieslodzījums vai brīvības atņemšana uz laiku no trim līdz 20 gadiem, par noziegumiem pret mieru, tas ir, par agresijas plānošanu, gatavošanu, tās izraisīšanu, piedalīšanos tajā, par agresīva kara vešanu, pārkāpjot Latvijas Republikai saistošus starptautiskos līgumus, par piedalīšanos sazvērestībā ar nolūku izdarīt šajā pantā minētos noziegumus kā sods paredzēts mūža ieslodzījums vai brīvības atņemšana uz laiku no trim līdz 20 gadiem.

Arī par kara noziegumiem, tas ir, par Latvijas Republikai saistošajās starptautiskajās tiesībās aizliegtu kara vešanas noteikumu vai starptautisko humanitāro tiesību pārkāpšanu, tajā skaitā humanitāro tiesību aizsargātas personas slepkavošanu, spīdzināšanu vai necilvēcīgu izturēšanos pret šādu personu, ķīlnieku sagrābšanu, nelikumīgu deportāciju, pārvietošanu, brīvības ierobežošanu, pilsētu vai citu objektu neattaisnojamu postīšanu vai citu aizliegtu darbību, kā sods vainīgajam paredzēts mūža ieslodzījums vai ar brīvības atņemšana uz laiku no trim līdz 20 gadiem.

VDD arī ir sagatavojis kara bēgļiem paredzētu informatīvo materiālu, kur uzskaitīts, kādos gadījumos ir sevišķi būtiski sniegt liecību un kā to iespējams izdarīt. Informatīvais materiāls būs pieejams bēgļu atbalsta centros Latvijā.

"Delfi" jau rakstīja, ka Krievijas iebrukums Ukrainā ceturtdien aizsācis jau ceturto asiņaino nedēļu, Kremlim turpinot savu līdz šim nepiepildīto plānu par kaimiņvalsts pakļaušanu.

Trešdien jau tā Krievijas spēku apšaudēs smagi cietušajā Mariupolē sabombardēts arī teātris, kurā slēpās cilvēki, savukārt ASV prezidents Džo Baidens Putinu nosauca par kara noziedznieku un solīja Ukrainai vēl 800 miljonu dolāru vērtu militāro palīdzību.

Portāls "Delfi" teksta tiešraidē turpina sekot notikumiem.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !