Foto: F64

Valsts policija (VP) pabeigusi izmeklēšanu kriminālprocesā par ārsta imunologa iespējamu seksuālu vardarbību pret vairākām pacientēm. Lieta nodota prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai, portālam "Delfi" pavēstīja VP.

Portāls "Delfi" jau ziņoja, ka pēc vairāku sieviešu iesniegumiem policija 2009. gadā uzsāka kriminālprocesu, kas pēc četriem gadiem tika izbeigts un lieta līdz tiesai tā arī nenonāca. Kā vēstīja Latvijas Radio podkāsts "Dokumentārijs", sievietes uzskatīja, ka vizītēs pie šī imunologa piedzīvotais bijusi seksuāla vardarbība un ka viņš veicis savai specialitātei neatbilstošas manipulācijas.

Sievietes pārsūdzēja lēmumu vienreiz, bet prokuratūra to atstāja spēkā. Taču pēc podkāstā "Dokumentārijs" publiskotā žurnālistu pētījuma ģenerālprokurors Juris Stukāns nolēmis vēlreiz pārskatīt lietu, pieprasot visus tās materiālus, lai lemtu par to pārbaudi un turpmāko rīcību.

Kā otrdien portālu "Delfi" informēja policijā, Kriminālprocesā ārsts atzīts par aizdomās turēto par veiktu noziedzīgo nodarījumu pret vismaz piecām cietušajām.

VP gan atzīmē, ka tas nav galējais izmeklēšanas redzes lokā nonākušais cietušo sieviešu skaits – vēl deviņas sievietes par pret sevi vērstu nodarījumu kriminālprocesā fiksētas kā liecinieces, kā arī ir vairākas pacientes, kuras atteicās liecināt un nevēlējās nekādu saistību ar izmeklēšanu, tāpēc lietā nefigurē.

Iepriekš ziņots, ka VP šī gada 22. februārī aizturēja Ņikiforenko aizdomās par iespējamu seksuālu vardarbību pret vairākām pacientēm. Izmeklēšanas laikā gūti pierādījumi kopumā par piecām sievietēm, kuras kriminālprocesā atzītas par cietušajām noziedzīgajā nodarījumā.

Likumsargi atzīst, ka reāli cietušo sieviešu skaits ir daudz lielāks. Izmeklēšanas laikā vēl deviņas sievietes sniedza liecības par pret viņām vērstu noziedzīgo nodarījumu, taču nevarēja lietā tikt atzītas par cietušām noilguma dēļ, kā arī noskaidrots, ka ir vēl citas sievietes, kuras par noziedzīgo nodarījumu nav vērsušās policijā un kategoriski atsakās sniegt liecības vai jebkādā citā veidā piedalīties šajā procesā, attiecīgi precīzs šo sieviešu skaits nav zināms.

VP izmeklēšanas laikā gūtā informācija liecina, ka noziedzīgā nodarījuma epizodes norisinājušās laika posmā sākot no 2004. gada līdz pat 2021. gadam

Kriminālprocess kvalificēts pēc Krimināllikuma 160. panta pirmās daļas par seksuāla rakstura darbību nolūkā apmierināt savu dzimumtieksmi fiziskā saskarē ar cietušā ķermeni, ja tā izdarīta, izmantojot cietušā bezspēcības stāvokli vai pret cietušā gribu, lietojot vardarbību, draudus vai izmantojot uzticību, autoritāti vai citādu ietekmi uz cietušo.

Par šādu nodarījumu persona var tikt sodīta ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz septiņiem gadiem un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz pieciem gadiem.

Un pēc Krimināllikuma 160. panta otrās daļas par anālu vai orālu aktu vai dzimumtieksmes apmierināšanu pretdabiskā veidā, kas saistīta ar vaginālu, anālu vai orālu iekļūšanu cietušā ķermenī, ja tas izdarīts, izmantojot cietušā bezpalīdzības stāvokli vai pret cietušā gribu, lietojot vardarbību, draudus vai izmantojot uzticību, autoritāti vai citādu ietekmi uz cietušo.

Par šādu nodarījumu persona var tikt sodīta par brīvības atņemšanu uz laiku no četriem līdz desmit gadiem un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz pieciem gadiem.

Šī gada 20. maijā krimināllieta nodota prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai.

Vienlaikus VP atgādina, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek pierādīta likumā noteiktajā kārtībā.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!