Foto: DELFI

Prokuratūra pie kriminālatbildības saukusi bijušo maksātnespējas administratoru un bijušo Latvijas Olimpiskās komitejas vadītāju Aldonu Vrubļevski, kurš tiek turēts aizdomās par vairāk nekā divu miljonu eiro piesavināšanos un krāpšanu lielā apmērā, portāls "Delfi" uzzināja Ģenerālprokuratūrā.

Aģentūra LETA vēsta, ka otrs aizdomās turētais ir tagadējais Latvijas Handbola federācijas valdes loceklis Zigmārs Sondors.

Rīgas tiesas apgabala prokuratūras prokurore pie kriminālatbildības saukusi Vrubļevski un viņa pilnvarotu personu, kuri laika periodā no 2009. gada 11. jūnija līdz 2018. gada 26. jūlijam, pildot parādnieces administratora pienākumus, no maksātnespējīga uzņēmuma piesavinājušies vairāk nekā 2 miljonus eiro un prettiesiski, krāpšanas ceļā, ieguvuši tiesības rīkoties ar trīs nekustamajiem īpašumiem, radot zaudējumus vairāk nekā 40 000 eiro.

Portāls "Delfi" sazinājās ar Vrubļevski, kurš norādīja, ka "protams, ka nekomentēs neko".

Bez tam pilnvarotā persona saukta arī pie kriminālatbildības par piesavināšanās ceļā iegūto finanšu līdzekļu legalizāciju – vairāk nekā 340 000 eiro.

Prokurore personām ir izsniegusi lēmumus par saukšanu pie kriminālatbildības par iepriekš minētajām noziedzīgajām darbībām. Abām apsūdzētajām personām ir dots laiks, lai paustu savu attieksmi.

Kriminālprocesa likumā skaidrots, ka personu sauc pie kriminālatbildības, ja izmeklēšanā savāktie pierādījumi norāda uz šīs personas vainu izmeklējamā noziedzīgā nodarījumā un prokurors ir pārliecināts, ka pierādījumi to apstiprina. Pēc saukšanas pie kriminālatbildības apsūdzētajiem tiek izsniegta viņu apsūdzība.

Valsts policijā iepriekš norādīja, ka pirmstiesas izmeklēšanas laikā likumsargi noskaidroja, ka 1957. gadā dzimis maksātnespējas administrators un viņa pilnvarotā persona, kas dzimusi 1977. gadā, laikā no 2009. gada 11. jūnija līdz 2018. gada 26. jūlijam, negodprātīgi veikuši maksātnespējas procesu kā maksātnespējas administratori, prettiesiski piesavinoties finanšu līdzekļus – vismaz 1 438 785,34 eiro.

Pirmstiesas izmeklēšanā nav izdevies izsecināt maksātnespējas procesa administratora un viņa pilnvarotās personas veikto pārskaitījumu vai skaidras naudas izlietojuma saistību ar konkrēto maksātnespējas procesu. Proti, izmeklēšanā iegūtā informācija liecina, ka naudas līdzekļi izlietoti bez tiesiska pamata un pārkāpjot Maksātnespējas likuma 26. panta otrajā daļā, 64. panta 8. punktā un 91. pantā noteiktās prasības.

Turklāt policija ir secinājusi, ka no personas, kas saistīta ar maksātnespējas procesu, prettiesiski atsavināti trīs ar maksātnespējas procesu saistīti nekustamie īpašumi, kā arī nepamatoti pārskaitītie naudas līdzekļi legalizēti, pārskaitot 71 800 eiro uz Vācijas Federatīvajā Republikā reģistrēta uzņēmuma kontu un iegādājoties automašīnu "Porche Panamera", kuru faktiski izmantoja pilnvarotā persona.

Iegūstot pietiekamu pierādījumu kopumu, šā gada 27. maijā VP Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes 2. nodaļas amatpersonas kriminālprocesā pabeidza izmeklēšanu un nosūtīja kriminālprocesu Rīgas tiesas apgabala prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai pret divām personām pēc Krimināllikuma 179. panta trešās daļas, 177. panta trešās daļas un 195. panta trešās daļas. Par šādiem likumpārkāpumiem draud līdz pat desmit gadiem ilgs cietumsods.

Abām aizdomās turētajām personām piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi un uzlikts arests mantai.

Vrubļevskis kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas ilgus gadus bijis viens no ietekmīgākajiem cilvēkiem Latvijas sportā.

Bijušais riteņbraucējs jau padomju gados iestājās par Latvijas BMX federācijas izveidošanu, kuru arī vadīja kā tās prezidents no 1989. līdz 2005. gadam.

Savukārt vēl ilgāk viņš bijis starp vadošajiem cilvēkiem Latvijas Olimpiskajā komitejā (LOK). 1988. gada 19. novembrī LOK tiekot atjaunotai, Vrubļevskis kļuva par tās ģenerālsekretāru, bet 2004. gadā viņš tika ievēlēts par LOK prezidentu, aizstājot Vilni Baltiņu. 2020. gada ievadā funkcionārs paziņoja, ka uz piekto termiņu šajā amatā vairs nekandidēs. Vrubļevskis pēc karjeras LOK pievērsies olimpiskās kustības vēstures izpētīšanai.

Vrubļevskis arī ilgstoši strādāja kā zvērināts advokāts, kā arī maksātnespējas administrators. Publiski pieejamā informācija liecina, ka viņa administratora sertifikāta derīguma termiņš beidzies 2018. gadā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!