Foto: Kārlis Dambrāns, DELFI

Eiropas Parlamenta (EP) deputāts un bijušais Rīgas mērs Nils Ušakovs (S) noliedz, ka būtu iegādājies, glabājis un izmantojis aizliegtu videonovērošanas ierīci, informēja politiķe palīdze Diana Švane.

Eiroparlamentārietis norāda, ka tiesas procesa pamatā ir mape, kurā ielīmēta slēpta videokamera un uzlādes vads ar adapteru. Pēc bijušā Rīgas mēra paustā, mape tika atrasta mēra sēžu un pieņemšanas telpā Rīgas domē, kuru viņš izmantoja, lai rīkotu darba sanāksmes, sniegtu intervijas. Tāpat telpas tika izmantotas publiskiem un reprezentatīviem pasākumiem. Politiķis uzsver, ka tā ir telpa, kas bija pieejama visiem apmeklētājiem, piemēram, Muzeju naktīs.

EP deputāts akcentē, ka mapi, precīzāk, tās fotogrāfiju viņš pirmo reizi ieraudzīja, kad viņam to parādīja izmeklētāja. Viņš pauž cerību, ka vienā no tuvākajām tiesas sēdēm viņš ieraudzīs pašu mapi un tajā esošo ierīci.

Ušakova ieskatā, nav iespējams atrast iemeslu, kāpēc viņam būtu bijis nepieciešams paštaisīts albums ar iebūvētu kameru un vēl barošanas vadu ar adapteri, ja visi kabineti Rīgas domē, kuros viņš atradās vai strādāja, bija aprīkoti ar videonovērošanas sistēmu, kuru ierīkoja Rīgas domes Informācijas tehnoloģiju centrs.

"Vai prokurora ieskatā man bija mērķis novērot pašam sevi darbā? Bet es taču zināju, ka ir oficiālās kameras, un tādēļ neiztur kritiku prokurora viedoklis, ka man būtu bijis nepieciešama vēl kāda novērošana un turklāt šādā pašdarinātā veidā," pauž bijušais Rīgas mērs.

Viņš lūdzis sevi atzīt par cietušo šajā lietā, ja ir ticis nelikumīgi novērots. Pēc Ušakova domām, bija kādas personas, kas bija plānojušas "nelikumīgi ierakstīt kabinetā notiekošo".

Pēc viņa paustā, plauktos, kas atradās kabinetā, glabājās visdažādākie suvenīri un dāvanas, mapes un albumi, kuras bija saņēmuši iepriekšējie mēri un attiecīgi arī viņš pats, sākot no 2009. līdz 2019.gadam.

"Man nav zināms ne tas, kas šo albumu būtu ienesis un kad, ne arī tas, kādam mērķim tas tika darīts un vai tas ticis pielietots," uzsver politiķis.

LETA jau rakstīja, ka Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa šodien plkst.14 skatīs krimināllietu pret Ušakovu par aizliegtas videonovērošanas ierīces glabāšanu.

Plānots, ka tiesas sēdē tiks noskaidrots Ušakova viedoklis par krimināllietu, kā arī pratināti trīs liecinieki.

Apsūdzība Ušakovam tika uzrādīta pagājušā gada nogalē pēc Krimināllikuma panta par sevišķā veidā veicamiem operatīvās darbības pasākumiem speciāli radītu vai pielāgotu iekārtu, ierīču vai instrumentu aprites aizlieguma pārkāpšanu, aģentūra LETA noskaidroja prokuratūrā.

Par šādu nodarījumu var piemērot brīvības atņemšanu līdz diviem gadiem, sabiedrisko darbu, vai naudas sodu, atņemot tiesības uz noteiktu nodarbošanos uz laiku līdz pieciem gadiem.

Jau ziņots, ka pērn novembrī EP plenārsēdē atcēla deputāta imunitāti Ušakovam. Pēc imunitātes atcelšanas Ušakovs saglabās EP deputāta pilnvaras, jo tās ir Latvijas valsts piešķirtas viņam kā eiroparlamentārietim, un neviena cita iestāde tās nevar atņemt.

Ierīci toreizējā mēra Ušakova darba kabinetā 2019.gada janvārī uzgāja Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB).

Iepriekš izplatītajā paziņojumā KNAB norādīja, ka persona savā darba kabinetā glabājusi stratēģiskās nozīmes ierīci, kas paredzēta sevišķā veidā veicamiem operatīvās darbības pasākumiem, proti, videodokumentēšanai un audioinformācijas ieguvei slēptā veidā.

Šāda veida ierīci fiziskām personām ir aizliegts iegādāties, glabāt un lietot. Ierīce bijusi maskēta kā cits priekšmets, kas vizuāli atgādina albumu vai grāmatu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!