Foto: DELFI

Krievijai turpinot izmantot manipulēšanu, saistībā ar Polijā nokritušo raķeti "izjokotāji" bija plānojuši sazināties ar Latvijas premjeru Krišjāni Kariņu (JV) un izlikties par Valsts prezidentu Egilu Levitu, taču Satversmes aizsardzības birojs (SAB) šos plānus savlaicīgi novērsis.

Īstenojot savas ietekmes operācijas, Krievija aktīvi izmanto dažādas manipulēšanas tehnikas, tostarp viltus identitātes, cenšoties organizēt telefonsarunas ar valstu amatpersonām, lai tās diskreditētu, aģentūrai LETA apstiprināja Satversmes aizsardzības birojā (SAB).

Polijā nokritušās raķetes kontekstā konstatēti mēģinājumi organizēt šāda veida sarunu starp it kā Latvijas prezidentu Egilu Levitu un NATO ģenerālsekretāru Jensu Stoltenbergu. Tāpat krāpnieki plānoja izlikties par Polijas prezidentu Andžeju Dudu un sazināties ar Latvijas Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu.

SAB savlaicīgi informēja Latvijas valsts augstākās amatpersonas par plānotajām manipulatīvajām darbībām, tādējādi novēršot to realizāciju.

Neilgi pēc tam, kad Polijā bija nokritusi raķete, Polijas prezidents Andžejs Duda saņēma viltus zvanu no krāpnieka, kurš uzdevās par Francijas prezidentu Emanuelu Makronu. Vēlāk šīs sarunas ierakstu internetā publicēja Krievijas "pranksteri" Vovans un Leksus.

SAB atgādina, ka arī iepriekš Latvijas mediju, kā arī valsts institūciju pārstāvji jau saskārušies arī līdzīgām situācijām. Piemēram, pagājušajā gadā krāpnieki, - tā dēvētie Krievijas "pranksteri" Vovans un Leksus, īstajā vārdā Vladimirs Kuzņecovs un Aleksejs Stoļarovs, izliekoties par Kremļa opozicionāra Alekseja Navaļnija līdzgaitnieku Leonīdu Volkovu, piedāvāja telefonintervijas un videotikšanās.

Lai arī Vovans un Leksus sevi pozicionē kā neatkarīgus aktīvistus, SAB vērtējumā viņu darbība tiek koordinēta, pilnībā atbilst Kremļa politiskajām interesēm un ietilpst Krievijas mērķtiecīgi īstenotā ietekmes operācijā.

SAB aicina Latvijas valsts institūcijas, nevalstiskās organizācijas un medijus saglabāt modrību - rūpīgi izvērtēt un pārbaudīt potenciālos sadarbības projektus un dialoga partnerus, lai nejauši nekļūtu par manipulācijas upuriem.

Jau ziņots, ka pagājušo otrdien, kad Polijā netālu no robežas ar Ukrainu nogāzās raķete, Polijas prezidentu Andžeju Dudu sazvanījis Krievijas izjokotāju duets Vovans un Leksuss, kas uzdevušies par Francijas prezidentu Emanuelu Makronu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!