Foto: LETA/Publicitātes foto

Otra persona, kam ir tiesības uz aizstāvību Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) ierosinātajā kriminālprocesā par kukuļa došanu saistībā ar zemju privatizāciju pie lidostas "Rīga", ir uzņēmējs Pāvels Tomiļins, izpētījis LTV raidījums "Kas notiek Latvijā?".

Jau vēstīts, ka lietā figurē arī bijušais Rīgas domes Ārtelpas un mobilitātes departamenta vadītāja pienākumu izpildītājs Jānis Vaivods. Iepriekš medijos izskanējis, ka viņš piedāvājis 50 000 eiro kukuli satiksmes ministra padomniekam Jānim Meirānam, lai panāktu vēlamo rezultātu lidostas zemes privatizācijā.

Kā nu raidījumam "Kas notiek Latvijā?" apstiprinājuši avoti, Tomiļins ir otrs cilvēks, kuram kriminālprocesā ir tiesības uz aizstāvību.

KNAB medijam šo informāciju ne apstiprināja, ne noliedza, savukārt Lietuvas investori apstiprina, ka viņiem ar Tomiļinu bija noslēgts priekšlīgums par divu zemes gabalu ar kopējo platību 52 810 kvadrātmetri pārdošanu "veiksmes gadījumā". Veikts arī avansa maksājums, kura summa esot konfidenciāla.

Raidījums arī izpētījis, ka šogad 7. februārī investori un Tomiļins Satiksmes ministrijā tikās tostarp ar Meirānu, lai runātu par problēmām ar zemes reģistrēšanu. Tikšanās ar Vaivodu nav notikusi. Šādā sastāvā senāk notikusi tikšanās arī ar domes Īpašumu departamenta pārstāvjiem.

Tomiļins raidījumam iesaisti kriminālprocesā un darījumos ar Lietuvas investoru nav komentējis.

Publiski pieejamā informācija par viņu liecina, ka līdz 2012. gadam viņš bija tā laika Rīgas mēra Nila Ušakova (S) palīgs, bet šobrīd viņš ir līdzīpašnieks un valdes loceklis vairākos uzņēmumos, tostarp vairākās "Street Burger" tīkla ēstuvēs.

Jau ziņots, ka 6. martā Rīgas domes deputāti ārkārtas sēdē pēc vairākiem nesekmīgiem balsojumiem kvoruma neesamības dēļ lēma atjaunot pašvaldības valdījuma un īpašuma tiesības uz 22 privatizācijai nodotajiem zemesgabaliem pie lidostas "Rīga", kā arī apturēt teritorijas lokālplānojuma izstrādi, informēja pašvaldībā.

Šāds lēmums pieņemts, izpildot Latvijas Republikas ģenerālprokurora iesniegumu par prettiesisku neapbūvētas zemes privatizāciju valsts nozīmes civilās aviācijas lidlauka turpmākajai attīstībai nepieciešamajā teritorijā.

Iesniegumā uzsvērts, ka pašvaldība privatizācijas procesā nav izvērtējusi zemesgabalu nepieciešamību valsts pārvaldes funkciju vai valsts vai pašvaldības komercdarbības veikšanai, un visi 22 zemesgabali atrodas Starptautiskās lidostas "Rīga" turpmākai attīstībai nepieciešamajā teritorijā.

Rīgas pašvaldībai piederoši neapbūvēti zemesgabali pie Rīgas lidostas 2022. gada 14. aprīlī tika pārdoti izsolē. Tos par 5,7 miljoniem eiro iegādājusies ar nekustamo īpašumu attīstītāju "Sirin Development" saistītais uzņēmums SIA "Cella investment 3". Abi šie uzņēmumi Lietuvā reģistrētajā holdingā "ME Holding NT".

Zemesgabalu kopējā platība ir 389 394 kvadrātmetri. Tie atrodas aptuveni 400 metru attālumā no lidostas nožogotās teritorijas un pilsētas robežas ar Mārupes novadu, kvartālā starp Mazās Gramzdas, Kalnciema, Mīkleņu, Kārklu un Mūkupurva ielu. Zemesgabalu robeža atrodas arī aptuveni 500 metru attālumā no Kārļa Ulmaņa gatves, tās labajā pusē, virzienā uz pilsētas centru, un aptuveni 600 metrus no autoceļa, kas ved uz lidostu.

Rīgas domes deputāti 2010. gadā uzdeva pašvaldības SIA "Rīgas pilsētbūvnieks" uz šiem zemesgabaliem īstenot reģionāla mēroga izstāžu un konferenču centra izveides projektu un ieguldīja zemesgabalus uzņēmuma pamatkapitālā. Vēlāk, 2012. gadā, Rīgas dome atteicās no šī projekta un nolēma zemesgabalus nodot privatizācijai. 2022. gadā zemesgabalus pārdeva izsolē un 2023.gadā pašvaldība nolēma sākt lokālplānojuma izstrādi.

Iepriekš "Sirin Development" solīja, ka nekustamajā īpašumā tiks ieguldīti vairāk nekā 100 miljoni eiro. Plāns paredzēja, ka darbi minētajā teritorijā norisināsies vairākās kārtās, un to rezultātā taps 180 000 kvadrātmetru lielas un modernas loģistikas noliktavas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!