Foto: LETA

Sabiedrības integrācijas fondam (SIF) novirzīti 4 443 120 eiro, lai nodrošinātu kultūrorientācijas kursus un iekļaušanās pasākumus Ukrainas civiliedzīvotājiem, kuri uzturas Latvijā, portālu "Delfi" informēja Kultūras ministrijā (KM).

Ministru kabinets šonedēļ atbalstīja ministrijas priekšlikumu bezmaksas kultūrorientācijas kursu un iekļaušanās pasākumu nodrošināšanai. Tāpat kā pagājušajā gadā, arī šogad SIF izsludinās atklātu projektu konkursu ar mērķi atlasīt atbilstošus pieteikumus, kuru īstenošana sniegs būtisku ieguldījumu un nodrošinās Ukrainas civiliedzīvotājiem kursu un pasākumu pieejamību visos Latvijas reģionos, iespējami tuvu viņu dzīvesvietām.

Projektus finansējuma saņemšanai programmas ietvaros varēs iesniegt Latvijā reģistrētās nevalstiskās organizācijas, tiešās vai pastarpinātās valsts pārvaldes iestādes, atvasinātas publiskas personas, citas valsts iestādes, kas darbojas saliedētas sabiedrības attīstības, izglītības vai sociālās iekļaušanās jomā

KM norādīja, ka Latvijā sekmīgi darbojas izveidotā primārā atbalsta sistēma Ukrainas civiliedzīvotājiem. Ilgstoši uzturoties Latvijā, Ukrainas civiliedzīvotāji aizvien vairāk vēlas iekļauties uzņemošajās kopienās, gan paplašinot zināšanas par Latvijas vēsturi, kultūrtelpu u.c. sabiedrības procesu jomām, gan veidojot sociālos kontaktus ar uzņemošās sabiedrības pārstāvjiem.

Nevalstisko organizāciju, kā arī pašvaldību sniegtā informācija liecina, ka kopīgās interesēs balstīti pasākumi neformālā gaisotnē sekmē gan Ukrainas civiliedzīvotāju, gan uzņemošās sabiedrības savstarpēju sadarbību un kontaktu veidošanu. Uzņemošās kopienas sociālie kontakti un resursi vairos Ukrainas civiliedzīvotājiem pieejamību pakalpojumiem un atbalstam, kā arī sekmēs Ukrainas civiliedzīvotāju iesaisti uzņemošās kopienas iniciatīvās, tādējādi apliecinot viņu ieguldījumu kopienas attīstībā.

KM informēja, ka Ukrainas civiliedzīvotāji aizvien vairāk vēlas iesaistīties kultūrorientācijas kursos. To nepārtraukta pieejamība viņiem nodrošinās iespējas iepazīt Latvijas vēsturi, kultūru un vērtības, valsts pārvaldes struktūru un tiesiskuma principus, latviešu valodas lietojuma prasības darbā un ikdienā, kā arī citas tēmas, kas sekmēs viņu iekļaušanos Latvijas sabiedrībā.

Krievijas bruņotā, pilna mēroga iebrukuma rezultātā Ukrainas civiliedzīvotāji bijuši spiesti atstāt savas dzīvesvietas un doties patvēruma meklējumos uz Eiropas Savienības valstīm, tostarp Latviju. Ņemot vērā ģeopolitisko situāciju Eiropā, īpaši kara turpināšanos, kā arī Krievijas karadarbības izraisītos būtiskos civilās infrastruktūras bojājumus Ukrainā, var prognozēt, ka Ukrainas civiliedzīvotāji turpinās pamest Ukrainas teritoriju un meklēs patvērumu citās valstīs, tajā skaitā Latvijā. Tāpat, karadarbībai Ukrainā turpinoties, nav pamata pieņemt, ka liela daļa Latvijā dzīvojošo Ukrainas civiliedzīvotāju tuvākajā laikā varēs atgriezties Ukrainā.

2023. gadā divu projektu konkursu ietvaros kopā tika noslēgti 27 līgumi ar organizācijām, kas nodrošināja bezmaksas kultūrorientācijas kursu un pasākumu, kas sekmē sadarbību starp Ukrainas civiliedzīvotājiem un Latvijas sabiedrību, pieejamību visos Latvijas reģionos par kopējo summu 1 151 896 eiro. Vidējās izmaksas viena projekta īstenošanai bija 42 662,82 eiro. 2023. gadā kopējā plānotā projektu mērķa grupa bija 10 997 personas, no kurām 8152 – Ukrainas civiliedzīvotāji un 2845 – uzņemošās kopienas pārstāvji.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!