Foto: F64

Caur Rīgas ostu šogad paredzēts vest urāna rūdu no Uzbekistānas uz Franciju, taču Valsts drošības dienests (VDD) norāda uz iespējamu Eiropas Savienības (ES) sankciju pārkāpšanas risku, jo urānu plānots vest caur Krievijas teritoriju, vēsta TV3 raidījums "Nekā personīga".

Kā vēstīts raidījumā, Krievija ir viena no lielākajiem kodoldegvielas un tās izejvielu piegādātājiem gan Eiropai, gan ASV, bet pagājušajā nedēļā ASV spērusi pirmo soli krievu atomenerģijas nozares sankcionēšanā, aizliedzot bagātinātā urāna importu. Eiropa apsver sekot šim piemēram. Tas nozīmē, ka Eiropas atomenerģijas nozarei jāpalielina savas urāna bagātināšanas jaudas un jāmeklē jauni izejvielu piegādātāji, lai mazinātu šīs nozares atkarību no Krievijas. Latvijas iestādēs iesniegts plāns Uzbekistānas urāna rūdu vest uz Franciju caur Latviju.

Iesaistītajiem uzņēmumiem vēl esot jāsaņem drošības un vides dienestu atļaujas, taču nepārvarams risks ir tas, ka urānu plānots vest caur Krievijas teritoriju, vēsta "Nekā personīga".

Kā raidījumā norādīja Valsts vides dienesta Radiācijas drošības centra direktore Dace Šatrovska, pārvadājumus regulē starptautiski noteikumi. Urāna rūdas koncentrāts jāved īpašās, aizzīmogotās mucās, kuras ievieto konteinerā. Apmēram reizi mēnesī paredzēts vest 30 šādus konteinerus.

Lai saņemtu licences, cilvēkiem, kas nodarbojas ar pārvadāšanu, jābūt apmācītiem rīcībai avāriju gadījumā. Licenci vēl neesot pieprasījis "LDz Cargo", kas kravu vedīs pa dzelzceļu, bet to jau ir saņēmis "Rīgas universālais terminālis", kas to pārkraus kuģī. Pieteikumu iesniedzis arī Francijas jūras pārvadātāja meitasuzņēmums Latvijā "CMA CGM Latvia". Visu tranzīta ķēdi kopā organizē ekspeditors "Railway Logistics Service".

Rīgas brīvostas pārvaldnieks Ansis Zeltiņš raidījumam sacīja, ka par pašu procesu osta ir informēta. Pēc viņa teiktā, šādām kravām esot daudz lielāka stratēģiskā nozīme un stratēģiskā interese.

Kā vēsta "Nekā personīga", urāns nāks no Uzbekistānas valsts uzņēmuma "Navoiyuran", bet galamērķis ir Francija. Francijas kodolenerģijas kompānija "Orano" pagājušajā gadā paziņojusi par daudzmiljonu investīcijām urāna ieguvē Uzbekistānā, tomēr uzņēmums šīs nedēļas laikā nav apstiprinājis, vai tas ir plānotās urāna rūdas koncentrāta galamērķis.

VDD uzskata, ka visi pārvadājumi caur Krieviju ir saistīti ar augstu sankciju pārkāpšanas risku. Tomēr dienests arī uzsver, ka patlaban importēt urāna rūdu no Krievijas Eiropā nav aizliegts ievest. Izņēmums ir tikai izejvielas no Ukrainas okupētajām teritorijām - Sevastopoles, Krimas, Doneckas, Luhanskas, Hersonas un Zaporižjes.

Pēc VDD teiktā, patlaban esošajos apstākļos ikviens darījums, kas tiek veikts ar NVS valstīm, būtu rūpīgi jāvērtē, lai pārliecinātos, ka tas netiek izmantots kā piesegs sankciju apiešanai. Vienlaikus šādu darījumu un pārvadājumu izpēte ir sarežģīta, jo tajos iesaistītas valstis, kurās ES sankcijas nav saistošas.

VDD ieskatā nav izslēdzami mēģinājumi šādas izcelsmes rūdu ievest Latvijā, piemēram, izmantojot viltotus pavaddokumentus, kuros rūdai norādīta cita izcelsmes vieta, kas ir ES sankciju režīma prasībām atbilstoša.

Pagājušajā gadā Radiācijas drošības centrs sniedzis konsultācijas uzņēmumiem, kas interesējušies arī par urāna rūdas pārvadājumiem no Kazahstānas, vēsta "Nekā personīga".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!