Foto: DELFI

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) apmaksātas priekšvēlēšanu aģitācijas aizlieguma pirmās dienas pirmo pusi vērtē kā mierīgu un līdz šim nav saņēmis signālus vai pats fiksējis kādus iespējamus aģitācijas pārkāpumus, informēja KNAB.

Līdz šim iedzīvotāji ir tikai vērsuši KNAB uzmanību uz atļautu deputāta kandidāta bezmaksas komunikāciju tviterī.

KNAB atgādina, ka Priekšvēlēšanu aģitācijas likums šodien aizliedz apmaksātu aģitāciju sociālajos tīklos, taču neierobežo iespējas partijām, deputātu kandidātiem un ar partijām nesaistītām personām sociālajos tīklos publicēt neapmaksātu saturu.

Jau ziņots, ka piektdien un sestdien, kas ir Eiropas Parlamenta vēlēšanu diena, priekšvēlēšanu aģitācijas materiālu izvietošana ir aizliegta.

Tas nozīmē, ka šajās dienās priekšvēlēšanu aģitācijas materiāli nedrīkst būt izvietoti preses izdevumos, vidē un elektroniskajos plašsaziņas līdzekļos. Savukārt sociālajos tīklos vai citviet internetā aizliegts izvietot apmaksātu aģitāciju.

Īpašu vērību šim aizliegumam KNAB aicina pievērst preses izdevumiem ar retāku periodiskumu, piemēram, iknedēļas avīzēm un žurnāliem. Ja preses izdevumā publicēta politiskā reklāma, tad neatkarīgi no dienas, kad konkrētais izdevums izdots, tas piektdien un sestdien nedrīkst atrasties tirdzniecībā.

KNAB norāda, ka bezmaksas aģitācija sociālajos tīklos un internetā nav ierobežota visā priekšvēlēšanu aģitācijas periodā. Tas nozīmē, ka Priekšvēlēšanu aģitācijas likums neaizliedz publicēt un dalīties ar bezmaksas saturu vai paust savus politiskos uzskatus sociālajos tīklos un citviet internetā arī vēlēšanu dienā un dienu pirms tās.

Priekšvēlēšanu aģitācijas materiāli ir daudzveidīgi - tās var būt reklāmas, intervijas, ieraksti sociālajos tīklos. Ja iedzīvotāji dienās, kad ir spēkā aģitācijas aizliegums, konstatē neatļautu politisko reklāmu izvietošanu, par to jāziņo Valsts policijai vai KNAB.

KNAB iespējams ziņot vairākos veidos, tostarp bezmaksas lietotnē "Ziņo KNAB", zvanot iestādes uzticības tālrunim 8000 2070 vai rakstot uz e-pasta adresi "knab@knab.gov.lv".

Tikmēr Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome uzrauga priekšvēlēšanu aģitāciju elektroniskajos plašsaziņas līdzekļos. Iespējamu Priekšvēlēšanu aģitācijas likuma pārkāpumu gadījumā KNAB var uzsākt administratīvā pārkāpuma procesu, kā arī fiziskām un juridiskām personām piemērot naudas sodu.

10. februārī sākās priekšvēlēšanu aģitācijas periods pirms EP vēlēšanām.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!