Ceturtdien publiskotajos tā dēvētajos Ventspils mēra Aivara Lemberga stipendiātu sarakstos kodētā veidā, iespējams, atrodami arī pašlaik aktīvu un šajās vēlēšanās kandidējošu partiju vārdi, bet dažu gadu laikā no "5% fonda" pārskaitīti vairāki miljoni latu.

Prtālā Pietiek.com ceturtdien publiskoti vairāki dokumenti, kuros it kā atšifrēts "5% fonda" izlietojums 2005. un 2006. gadā, un tajos redzami tādi šifrēti nosaukumi kā "Zvaigznīšu brīdis", kas varētu būt valdību veidojošie politiķi vai arī ar Lemberga ietekmi saistīti premjeri, kuriem nokļūšana valdības vadītāja amatā ir viņu karjeras augstākais punkts jeb zvaigžņu brīdis, spriež portāla veidotāji.

"Stipendiju sarakstos" manāms nosaukums "Pleskavas šoseja", kas, visticamāk, ir pašlaik partijas LPP/LC sastāvā iekļautā partija "Latvijas ceļš", saīsinājums ZZS, visticamāk, attiecas uz Zaļo un Zemnieku savienību (ZZS), kas startē arī šajās Saeimas vēlēšanās un Lembergu ir nosaukusi par savu premjera amata kandidātu. Līdzās šiem vārdiem figurē arī "Mācītāji", kā tiek apzīmēta Aināra Šlesera Latvijas Pirmā partija (LPP), kas patlaban vēlēšanās startē no apvienības "Par labu Latviju".

Dokumentos pieminēti arī LSDS un LSDSP, un šie apzīmējumi, visticamāk, attiecas uz Latvijas Sociāldemokrātu partiju un Latvijas Sociāldemokrātisko strādnieku partiju, "Zaļie", kas, iespējams, ir Zaļā partija. DP varētu būt pašreizējā "Par labu Latviju" deputāta kandidāta Aivara Kreitusa kādreizējā "Darba partija", "Festivāls No4" savukārt varētu būt ZZS pārstāvja Induļa Emša valdība. Par "Krāsotāju" šajos sarakstos, iespējams, saukts bijušais "Saskaņas centra" līderis Jānis Jurkāns, bet par "Zemnieku" varētu būt dēvēts kāds no Latvijas Zemnieku savienības līderiem, iespējams, deputāta kandidāts Augusts Brigmanis.

Publiskotie dokumenti esot nākuši no "5% fondu grāmatvedes Gitas Grasmanes" datora, un tie ir arī prokuratūras rīcībā, kas jau izmeklē Ventspils uzņēmēju lietu. Līdz šim atsevišķa kriminālprocesa par stipendiātiem nebija, maksājumus politiķiem prokuratūra izmeklēja kriminālprocesa par Ventspils amatpersonu ekonomiskajiem un amata noziegumiem ietvaros.

Dokumentos redzams, ka 2004. gadā visvairāk naudas saņēmis kāds "Festivāls No. 4", kas, pēc portāla veidotāju domām, varētu būt Emša valdība - ar šādu nosaukumu veikti pārskaitījumi, piemēram, par 100 000 dolāru ar papildu piezīmi "Āpsis", ar šādu pašu šifrējumu janvārī veikts 20 tūkstošu dolāru pārskaitījums. 2004. gadā lieli līdzekļi pārskaitīti "Zaigznīšu brīdim", kādam ar šifrētu nosaukumu "Zemnieku saimniecība". Kopumā 2004. gadā "5% fonda" tēriņi bijuši 1,6 miljoni dolāru, no kuriem visvairāk - 736 tūkstošus - saņēmis "Festivāls No.4".

Portālā atrodamajos dokumentos redzams, ka "Zvaigznīšu brīdis" 2005. gadā saņēmis 20 tūkstošu latu gada maksu, bet kopumā dažādās pozīcijās iztērēti vēl 109 530 ASV dolāru, kas pēc toreizējā kursa bija apmēram 58 tūkstoši latu, gadu vēlāk "Zvaigznīšu brīdis" saņēmis vēl vairāk.

Savukārt 2005. gadā kāds "Zemnieks", kas pēc neoficiālas informācijas un portālā vēstītā, iespējams, varētu būt Augusts Brigmanis, vairākkārt saņēmis dažādus maksājumus, kas atšifrēti, piemēram, kā "3805 ASV dolāri Zemniekam vētras seku likvidācijai", savukārt "Zemniekam" "Pavasara sējai" ieskaitīti 7716 dolāri. Šajā pašā gadā kāds, kas sarakstos figurē kā ZZS, saņēmis vairākus maksājumus, piemēram, 8400 latu kā "ZZS I.cet".

Dokumentā norādīts, ka "5% fonda" izdevumi 2005. gadā bijuši vairāk nekā 2 miljoni ASV dolāru un vislielākās summas saņēmis kāds neatšifrēts "Krāsotājs", kam februārī pārskaitīti 238 tūkstoši ASV dolāru.

Gadu vēlāk "5% fonda" izdevumi bijuši četras reizes mazāki, un togad iztērēti apmēram 538 tūkstoši dolāru un maksāts gan "Zvaigznīšu brīdim", gan kādam "Arājam", gan arī "Ķīmiķim", kuram ticis arī vislielākais ieskaitījums - 100 tūkstoši dolāru. Nereti naudu saņēmis arī neatšifrēts "Šoferis", kam ieskaitīta gan mēneša maksa janvārī - 1890 latu, gan līdzīgas iemaksas dažus mēnešus vēlāk.

Lembergs pats pirms nepilna gada aģentūrai BNS teica, ka politiskajiem spēkiem naudu ziedojis, taču tieši politiķiem maksājis neesot un tā dēvētie Lemberga stipendiāti ir izdomājums. Viņš teica, ka ziedojis, piemēram, Zaļo un zemnieku savienībai, partijai "Jaunais laiks". "Protams, šā gada sākumā es Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) kasē iemaksāju 15 tūkstošus latu. Liekas, kaut ko kaut kad esmu maksājis "Jaunajam laikam". Vēl kaut kam esmu kaut ko maksājis, bet tās bija mazas summas..." sacīja Lembergs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!