Foto: LETA

Lemjot par reformām izglītības sistēmā, ļoti būtisks ir arī vecāku viedoklis, šodien Latvijas Universitātē, atklājot pirmo Vecāku forumu, sacīja izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis.

Ministrs skaidroja, ka viņam katru dienu nākas pieņemt lēmumus par izglītības jautājumiem, kuros svarīgs ir vecāku viedoklis, un ministram daudz vieglāk ir pieņemt lēmumus, ja viņam palīdz stabils sarunu partneris.

Ķīlis jaunizveidoto Vecāku forumu vērtēja kā izcilu sabiedrības pašorganizācijas piemēru, kas nākotnē ļaus kliedēt mītus par vecākiem, kuriem it kā nerūp bērnu ikdiena un skolas gaitas. Turklāt viņš aicināja, lai Vecāku forums būtu ne tikai konstruktīvs, bet arī kritisks sarunās par izglītības sistēmas reformām. "Ja strīdamies, tad strīdamies, bet darām to arī konstruktīvi!"

Izglītības un zinātnes ministrs minēja vairākas iespējamās sadarbības formas ar jaunizveidoto organizāciju. Jau nākamnedēļ Ķīlis vēlas tikties ar Vecāku foruma pārstāvjiem, lai vienotos par tālāko sadarbību. Nākotnē šādas tikšanās varētu notikt reizi mēnesī, lai vienotos par problēmu risinājumiem un jau sasniegtajiem rezultātiem.

Tāpat Vecāku forums, pēc ministra teiktā, varētu piedalīties Izglītības un zinātnes ministrijas ziņojumu tapšanā, kā arī ministrija ar jaundibināto organizāciju varētu parakstīt īpašu sadarbības memorandu par jautājumiem, kuros nav pieņemams lēmums bez tās viedokļa uzklausīšanas. Turklāt Vecāku forums varētu piedalīties darba grupās par skolu pārvaldību un finansēšanu, kā arī līdzīgi kā pedagogu arodbiedrības piedalīties ministrijas vadības sanāksmēs.

Jau ziņoja, ka sestdien pirmajā sanāksmē pulcējas vecāki Latvijas vecāku forums par pozitīvām pārmaiņām un vecāku lomas stiprināšanu izglītības sistēmā. Forumā piedalās aptuveni 100 vecāki, skolu padomju un vecāku organizāciju pārstāvji no visas Latvijas.

Foruma mērķis ir paust vecāku viedokli par pārmaiņu nepieciešamību izglītības sistēmā, sniegt priekšlikumus Izglītības un zinātnes ministrijai, Saeimai un Ministru kabinetam turpmākai rīcībai vecāku lomas nostiprināšanai un pārmaiņu veicināšanai izglītības jomā, kā arī izstrādāt un vienoties par vecāku organizāciju sadarbības modeli savu interešu pārstāvniecībai izglītības politikā.

Foruma laikā vecāki strādās septiņās darba grupās, lai apkopotu priekšlikumus pozitīvas, bērniem draudzīgas izglītības politikas veidošanā.

Vecāki mēģinās vienoties par to, kas nepieciešams, lai izstrādātu un ieviestu vecāku pārstāvniecības modeli skolas, pašvaldības un valsts līmenī, kādi izglītības finansēšanas modeļi būtu piemērotākie Latvijas situācijai. Tāpat vecāki centīsies formulēt, kāds ir izglītības mērķis un saturs, kā analizēt pedagoģisko procesu un kvalitāti, kā vecākiem novērtēt izglītības kvalitāti.

Forumā tiks runāts par vienlīdzīgām izglītības iespējām visiem un vai patlaban tiek ievērotas katra bērna tiesības uz individuālu pieeju mācībās atbilstoši viņa vajadzībām. Vecāki runās par vecumu, no kura bērniem būtu vēlams sākt skolas gaitas, kādam jābūt pirmsskolas izglītības pakalpojumam un programmai.

Viena no darba grupām diskutēs par ģimenes skolu jeb mājmācību un vai vecākiem ir tiesības un iespēja izvēlēties alternatīvu izglītības veidu, un kāds valsts atbalsts būtu vajadzīgs. Foruma dalībnieki spriedīs arī par vardarbību un disciplīnu skolā, par to, kāda ir skolas un vecāku atbildība, tiesības un pienākumi, kādi preventīvie pasākumi būtu vajadzīgi.

Foruma noslēgumā paredzēts pieņemt rezolūciju.

Vecāku forumu rīko: Latvijas Vecāku kustība, Latvijas Disleksijas biedrība, biedrība "Vecāki par izglītību", Baltijas Sociālās palīdzības fonds, biedrība "Viens otram", vecāku iniciatīvas grupa "Nauda seko bērnam", Latvijas Progresīvās izglītības biedrība, portāls "www.berniemdraudzigs.lv", Latvijas Vecāku apvienība "Vecāki izglītībai, sadarbībai, izaugsmei", portāls "www.miomilo.lv", biedrība "Pro Futuro".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!