Foto: DELFI

Šā gada 5. un 6. maijā Viņa Svētība XIV Dalailama apmeklēs Latviju, lai sniegtu divu dienu mācības par galvenajiem budisma garīgā ceļa aspektiem – gudrību un līdzjūtību, norāda vizītes organizētāji. Dalailamas mācības notiks Rīgā, Starptautiskajā izstāžu centrā Ķīpsalā.

Līdz šim Tibetas budistu garīgais līderis Latvijā viesojies trīs reizes, ikreiz vizītē iekļaujot arī publiskās lekcijas, taču vēl ne reizi nav šeit sniedzis budisma mācības. Šoreiz pēc Latvijas un kaimiņvalstu budistu lūguma Dalailama mācīs budisma filozofijas pamatus, balstoties uz diviem klasiskiem tekstiem – "Sirds sūtru" un ievērojamā Tibetas joga un domātāja Gjalseja Togmeja Zangpo darbu "Bodisatvas trīsdesmit septiņas prakses".

"Sirds sūtra" ir kodolīgs skaidrojums par tādiem būtiskiem jēdzieniem kā tukšums un lietu savstarpējā atkarība. Savukārt, vienā no vispazīstamākajiem tekstiem Tibetas budisma tradīcijā "Bodisatvas trīsdesmit septiņas prakses" ir sniegti pamatnorādījumi tiem, kuri vēlas uzsākt garīgo ceļu, ko raksturo neierobežota līdzjūtība un mīlestība pret visām jūtošajām būtnēm.

"Gluži kā putns, paļaujoties uz saviem diviem spārniem, brīvi lido debesīs, tā arī budisma praktizētājs progresē uz garīgās takas, paļaujoties uz gudrību un līdzjūtību," bieži saka Viņa Svētība, citējot pagātnes dižos budisma domātājus.

Mācības paredzētas gan budistiem, gan citiem interesentiem ne tikai no Latvijas, bet arī no kaimiņvalstīm – Igaunijas un Lietuvas, kā arī Krievijas, kur vairākas mazākumtautības – kalmiki, burjati, tuvieši – veido vēsturiskas budistu kopienas. Tajās izplatīts tieši Tibetas budisms, tādēļ jau gadsimtiem ilgi šīs tautas uzskata Dalailamu par savu augstāko garīgo vadītāju.

Vizītes laikā tiks nodrošināts sinhronais tulkojums latviski, krieviski un angliski.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!