Foto: AFP/Scanpix

Radiācijas līmenis Salaspils kodolreaktorā ir normas robežās un neapdraud kodolreaktora darbiniekus un tuvumā esošos iedzīvotājus, secinājis Valsts vides dienesta Radiācijas drošības centrs.

Pēc atkārtotas reaktora apsekošanas ceturtdien nolemts, ka Latvijas Universitātei ik dienu būs jāsniedz atskaite par Ķīmiskās fizikas institūta darbībām reaktorā, kas saistītas ar radioaktīvā ūdens tvertnēm, informēja Valsts vides dienestā.

Šobrīd turpinās pārbaude par iespējamu radioaktīvā ūdens noplūdi vidē pēc tvertnes numur divi atsūknēšanas.

Jau vēstīts, ka valdība otrdien aiz slēgtām durvīm pieņēmusi lēmumu piešķirt papildu 15 tūkstošus eiro neatliekamiem darbiem Salaspils kodolreaktorā. Finansējums piešķirts no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem". Nauda nepieciešama tehniskiem darbiem, lai novērstu dabas postījumus.

Vienai no Salaspils radioaktīvā ūdens tvertnēm decembra beigas tika konstatēta neliela noplūde, kā rezultātā to tiešā apkārtnē palielinājās tritija līmenis, iepriekš pastāstīja LU zinātņu prorektors Indriķis Muižnieks.

Muižnieks pastāstīja, ka vienai no nerūsējošā tērauda tvertnēm, radioaktīvais ūdens caur šuvēm izsūcies cauri. Tvertne bijusi ievietota dzelzsbetona mucā, un ūdens no tās nelielā daudzumā iekļuvis apkārtējā vidē, tādējādi nedaudz palielinot tritija līmeni tvertņu tiešā tuvumā,sasniedzot 10 Bq/l. Pieļaujamais daudzums ir 100 Bq/l, norādīja Muižnieks. "Paldies Dievam un speciālistu gudrībai, ka darbi tika uzsākti laicīgi un nav ticis pārkāpts [radioaktīvā] piesārņojuma līmenis," uzsvēra LU zinātņu prorektors.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!